Keby to otec neriskol s úvermi, zostala by Vlhová len pri snoch

Michal Gavroň | 31.12.2020 08:46
Petra Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová.
Vyhrať s jednou kvalitnou jazdou nie je možné. Ani v slalome Svetového pohára alpských lyžiarok, kde sa o výhru bije 4-5 pretekárok. A ani v prípade, že ste momentálnou jednotkou v najtočivejšej disciplíne.

Petra Vlhová v utorok v Semmeringu predviedla výkon hodný boja o prvú priečku či pódium, ale iba v druhom kole.

Takmer sekundové manko z prvého nebolo možné pri kvalitách víťaznej Michelle Gisinovej, druhej Kathariny Liensbergerovej a tretej Mikaely Shiffrinovej zmazať. Vlhová si to po štvrtom mieste uvedomovala a v cieli nehľadala výhovorky.

"Keď som pozerala preteky až do konca, uvedomila som si, že som na najlepšiu trojku nemala. Podali maximálny výkon, aj štvrté miesto je dobré.

Bol to veľký boj, nie je najľahšie jazdiť s červeným číslom líderky disciplíny. Každý si myslí, že budem stále vyhrávať.

Všetko je to v hlave. Musím jazdiť lepšie prvé kolá. Nesadlo mi to, ale nič sa nedeje, ideme ďalej,“ vravela Vlhová pre RTVS.

Najdôležitejší muž v živote Petry Vlhovej -...
Petra
		Vlhová a jej otec Igor Vlha.
+10Livio Magoni je
		renomovaný taliansky tréner,...

Boli to posledné preteky, ktorými uzavrela najlepší rok v kariére. Priniesol jej viaceré veľké víťazstvá, niekoľko smolných momentov, zopár drobných zranení, ale najmä – dva malé krištáľové glóbusy.

Záhrebská demontáž

Predzvesťou veľkých udalostí bol najdrvivejší Vlhovej triumf nad Shiffrinovou v čase kraľovania americkej superhviezdy. Štvrtého januára zvíťazila Slovenka o priepastných 1,31 sekundy.

„Vyhrať v ére Shiffrinovej s takýmto náskokom je niečo neskutočné, ale rozhodne nie náhoda,“ tešil sa vtedy Vlhovej brat Boris na vrchu Sljeme. „Mikaela je z inej galaxie a teraz bola aj Petra,“ pridal sa šťastný otec Igor.

Podľa lyžiarskeho experta Rastislava Mažgúta sa Vlhovej najväčšie triumfy v roku 2020 udiali hneď na začiatku. Po výhre v chorvátskej metropole sa o desať dní znova predviedla. Vo Flachau.

"Záhreb je najdlhší slalom v seriáli. Petra tam v druhom kole ešte zvýšila náskok pred Mikaelou.

Potvrdila famóznu formu a veľkú silu. Do Flachau som nešiel, lebo som tam predtým bol dvakrát a zakaždým nedokončila. Nechcel som jej znova priniesť smolu. Bol to skvelý štart úžasného roka," zamyslel sa Mažgút.

Prvé kroky v rýchlosti

Za pár dní lyžiarsky svet znova hľadel na Vlhovú s otvorenými ústami. Tentokrát však nezožala slávu sama. Pridala sa k nej aj Talianka Federica Brignoneová. Obe sokyne vyhrali zhodným časom obrovský slalom v Sestriere. Tretia Shiffrinová stratila stotinu.

„Lyžovanie sledujem už roky, ale niečo také je nevídané. Kedysi sa dokonca zvažovalo, že sa čas vo Svetovom pohári bude merať aj na tisíciny sekundy ako v F1. Aj v Sestriere sa ukázal značný Vlhovej progres v obrovskom slalome,“ pokračoval Mažgút.

S bratom Borisom sú
		spolu neustále už od detstva.
November 2013: So svojim
		veľkým vzorom -...
+18Marec 2016: Petra
		Vlhová v prvom kole pretekov...

Vlhovú zaregistroval ako mladé dievča. Už vtedy mala v sebe niečo, čo niektoré jej súperky nemajú.

Na Slovensku však nie je homologizovaná zjazdovka na rýchlostné disciplíny, preto nemala tento dar kde rozvíjať. Schopnosti musela zdokonaľovať najmä na kratších lyžiach.

"Keď bola žiačkou, mala veľmi dobrý cit pre sneh. Najmä v rýchlostných disciplínach je to obrovská výhoda.

Petra má rada motorku a adrenalín. Ten jej prinášajú aj dlhé oblúky. Nie je preto prekvapením, že sa nestratila ani na náročných svahoch Svetového pohára," vysvetlil Mažgút.

V predošlej sezóne absolvovala v štyroch strediskách osem pretekov v rýchlostných disciplínach.

Dvakrát obsadila štvrté miesto v superobrovskom slalome, iba dva razy bola mimo najlepšiu desiatku.

„Ešte si musím zvyknúť na iné uhly a dlhšie oblúky. Chce to čas, ale niekde vo mne to určite je,“ predpovedala Vlhová.

Rekordný záver

Ročník predčasne ukončila prvá vlna pandémie koronavírusu. Smútok zo zrušeného zvyšku sezóny vystriedala obrovská radosť a nevídaný úspech. Z dvoch krištáľových glóbusov.

„Musíme byť spokojní. Sme však aj trochu sklamaní. Veľký krištáľový glóbus nebol ďaleko, ale urobili sme zopár chýb,“ neskrýval Magoni.

Po treťom mieste v obrovskom slalome v Courcheveli bol však spokojný aj taliansky perfekcionista. Vlhová vletela do nového ročníka ako víchor. V piatich pretekoch získala za tri výhry a dve tretie miesta 420 bodov, čo sa doteraz nikomu v rámci Svetového pohára nepodarilo.

„Teším sa, že mi to takto vyšlo, ale sezóna je ešte len na začiatku. Nemyslím na rekordy a štatistiky, idem postupne,“ zareagovala na historický míľnik Vlhová.

Ide postupne až k veľkému glóbusu. Na konci svojho najlepšieho roka je k nemu Vlhová bližšie. Ako kedykoľvek predtým, ako ktorákoľvek jej súperka.

„Keby to jej otec neriskol s úvermi a ona tak tvrdo na sebe nepracovala, bola by táto méta len snom. Na prelome rokov 2020 a 2021 však môžeme povedať, že je jej dosiahnutie veľmi reálne,“ uzavrel Mažgút.