Nepokľakli šiesti, asi ich bude viac. Rus Kvjat: Len pred krajinou, vlajkou a Bohom

Eduard Révész | 09.07.2020 14:00, aktualizované: 
Pretekár Renaultu Daniel Ricciardo odhalil dôvody, prečo sa niektorí z jazdcov formuly 1 rozhodli nekľaknúť si v súvislosti s podporou hnutia Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží) pred úvodnou Veľkej cene Rakúska.
14:6. Taký bol pomer jazdcov F1, ktorí si pred... Foto: SITA/AP, Dan Istitene
Lewis Hamilton 14:6. Taký bol pomer jazdcov F1, ktorí si pred Veľkou cenou Rakúska pokľakli a tých, ktorí zostali stáť.

Ako sme informovali, boj proti rasizmu podporilo minulú nedeľu pred štartom v Spielbergu kompletné 20-členné štartové pole.

Jazdci si obliekli čierne tričká s nápisom End Racism (Koniec rasizmu), úradujúci majster a jediný pretekár tmavej pleti v seriáli Lewis Hamilton mal na hrudi nápis Black Lives Matter a ako kľakol si ako prvý.

Šiesti piloti však zostali stáť, konkrétne Charles Leclerc (Monačan z Ferrari), Max Verstappen (Holanďan z Red Bullu), Carlos Sainz (Španiel z McLarenu), Antonio Giovinazzi, Kimi Räikkönen (Talian, resp. Fín z Alfy Romeo) a Daniil Kvjat (Rus z Alpha Tauri).

Leclerc už v nedeľu ráno na Twitteri napísal, že boj proti rasizmu podporuje, no kľačať nebude.

"Na piatkovom mítingu sme si všetci povedali, že stopercentne podporujeme boj proti rasizmu. Nikto z nás proti tomu nie je.

Myslím si však, že niektorí pretekári trochu narazili na ťažkosti v spojení s ich národnosťou. A tým, čo v ich krajine znamená gesto pokľaknutia. Je to tenká hranica," vysvetľoval Austrálčan Ricciardo pre Yahoo Sports.

„Dôvodom, prečo sme to urobili, je jednoduchý – podporiť Black Lives Matter. Nie je za tým nič politické alebo niečo iné. Vypočuli sme si názory všetkých a nikoho nebudeme odsudzovať alebo kritizovať. Všetci sme pochopili, že budeme robiť to, s čím sme stotožnení,“ dodal.

Nejednotnosť podobne zdôvodňoval aj jeden zo šéfov Asociácie pretekárov (GPDA) Romain Grosjean. Práve on spolu so Sebastianom Vettelom bol podľa Hamiltona iniciátorom aktivity.

"Na mítingu s tým prišli Seb (Vettel) a Grosjean. Spýtali sa jazdcov, či by to urobili alebo nie. Samozrejme sa našlo zopár, ktorí zvolili druhú možnosť. Všetkých som nechal povedať, čo chcú.

A potom som sa na nich otvorene obrátil so slovami: Pozrite sa, chlapci, ja to spravím, ale vy urobte to, čo považujete za správne," upresnil Hamilton pre Autosport.com správy, že gesto žiadal od všetkých jazdcov.

Úradujúci majster sveta, ktorý môže v prebiehajúcej sezóne vyrovnať rekord Michaela Schumachera v počte majstrovských titulov (7) i víťazstiev (91), o skupinovom pokľaknutí v ďalších pretekoch hovoril neisto.

„Neviem, aké sú ďalšie plány. Je skvelé, že F1 a najmä Mercedes (Hamiltonov tím, pozn.) vzali na vedomie problémy, ktorým čelíme vo svete a rozhodli sa s tým niečo spraviť,“ uviedol Brit.

Podľa Sportsmailu už F1 pred nedeľňajšou Veľkou cenou Štajerska (opäť na Red Bull Ringu) nepripraví koberec na štartovej rovinke na podporu protestu, ale chystá sa len ceremoniál s hymnou.

Aj z tohto dôvod sa podľa viacerých zahraničných médií očakáva, že si už viacerí z jazdcov nekľaknú. Ak by mali v pláne rovnaké gesto, musia si naň nájsť vlastné miesto.

Diskusie prebehnú na piatkovom mítingu FIA nielen medzi jazdcami, ale aj členmi vedenia tímov, no dôležitá – bude podobne ako minulý týždeň – aj debata na stretnutí Asociácie pretekárov.

Kvjat: Trochu nepochopiteľné

Spomedzi tých, ktorí nepokľakli, sa k situácii vyjadril aj ruský pretekár Daniil Kvjat.

„Niektorí to urobili, iní nie. Keď nám navrhli pokľaknutie ako gesto boja proti rasizmu, bolo to pre mňa tak trochu nepochopiteľné,“ povedal pre 1TV.

„Prečo? Pretože je to trochu proti mojej ruskej mentalite, kde si kľaknete pre svoju krajinu, vlajku a Boha. Ale všetci sú jednotní v boji proti rasizmu, čo sme ukázali aj nosením trička so slovami Koniec rasizmu pred pretekmi,“ dodal.

Najkrajšie monoposty v histórii (PlanetF1) Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Brawn BGP001 (2009).