Dramatický špurt ovládol Viviani. Tretí Sagan: Forma je tam, kde má byť

Pravda, SITA | 18.06.2019 14:48, aktualizované: 
sagan Foto: ,
Peter Sagan (v žltom drese) pred štartom 4. etapy na Okolo Švajčiarska 2019.
Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe skončil na tretej priečke v utorkovej 4. etape pretekov Okolo Švajčiarska a udržal si pozíciu celkového lídra podujatia, ktoré je tradičnou generálkou pred Tour de France.

Sagana v šprintérskej koncovke etapy z Murtenu do Arlesheimu (163,9 km) zdolali iba Talian Elia Viviani (Deceuninck – Quick Step) a Austrálčan Michael Matthews (Sunweb).

Viviani si pripísal piaty etapový triumf v tomto roku a jeho družstvo Deceuninck – Quick Step si 38. víťazstvom upevnilo líderskú pozíciu v tímovom hodnotení v aktuálnej

Peter Sagan vďaka bonifikácii v celkovom poradí má náskok 10 sekúnd pred Matthewsom a 15 sekúnd pred Dánom Kasperom Asgreenom. Sagan momentálne má historicky na pretekoch Okolo Švajčiarska na konte 17 víťazstiev, 7 druhých a 6 tretích miest.

„Chcel som vyhrať aj túto etapu, ale nebol to môj deň. Tím odviedol perfektnú prácu. Skoro celý deň ťahali na špici a etapa sa podľa očakávania rozhodla v rýchlom špurte. Robil som to najlepšie, čo som mohol, ale bol Viviani najrýchlejší. Cítim sa dobre, moja forma je tam, kde by mala byť, ale ako som povedal, nebol to môj deň. Vďaka tretiemu miestu a bonifikáciám si však stále držím žltý aj čierny dres,“ uviedol Sagan prostredníctvom oficiálneho facebookového účtu.

Peter Sagan, Kasper Asgreen a Rohan Dennis pred...
Peter Sagan pred 4. etapou pretekov Okolo...
+4Peter Sagan (v žltom drese) počas 4. etapy...

Etapa z Murtenu do Arlesheimu nebola výnimočne náročná, ale pretekári museli absolvovať dve horské prémie s celkovou dĺžkou 8,4 km.

V úniku dňa sa objavilo kvarteto Robin Carpenter (Rally UHC), Simon Geschke (CCC Team), Gian Friesecke (Switzerland) a Taco van der Hoorn (Jumbo-Visma). Z nich bol v celkovej klasifikácii pred utorkom najvyššie na 29. mieste Nemec Geschke, iba 49 sekúnd za lídrom Saganom.

Päťdesiat kilometrov pred cieľom mali jazdci v úniku ešte 2:33 min pred pelotónom. Na vrchárskej prémii III. kat. na Eichenbergu na 145. km bol prvý Švajčiar Friesecke, pelotón mal manko už len 55 sekúnd.

O čosi neskôr sa v páde ocitol Brit Geraint Thomas (Ineos) a podľa prvých informácií z twitteru lanský šampión Tour de France skončil v nemocnici na pozorovaní. Friesecke, ktorý zostal ako posledný v úniku, vyhral aj šprintérsku prémiu v Hochwalde (150,5 km). Peter Sagan si tam došpurtoval po tretie miesto a získal 2 bonifikačné sekundy.

V posledných 10 km už bol „balík“ pokope a šprintérske tímy hľadali čo najlepšie pozície pre svojich lídrov. Peter Sagan bol vpredu na výhodných priečkach. Do posledného kilometra Sagan vstúpil na štvrtej priečke za svojím talianskym rivalom Vivianim.

Obaja hlavní favoriti na etapový triumf začali približne v rovnakom momente šprintovať, ale Talian vyvinul vyššiu rýchlosť a Sagana napokon na „páske“ zdolal aj Austrálčan Michael Matthews.

sezóne.

Okolo Švajčiarska 2019

4. etapa (Murten – Arlesheim, 163,9 km): 1. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck – Quick Step 3:46:02 h, 2. Michael Matthews (Aus.) Sunweb, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Matteo Trentin (Tal.) Mitchelton-Scott, 5. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo, 6. Sep Vanmarcke (Belg.) EF Education First – všetci rovnaký čas ako víťaz.

Celkové poradie po 4. etape: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 11:37:28 h, 2. Michael Matthews (Aus.) Sunweb +10 s, 3. Kasper Asgreen (Dán.) Deceuninck – Quick Step +15.

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) 29 bodov, 2. Elia Viviani (Tal.) 20, 3. Michael Matthews (Aus.) 15

TV Pravda: Ako hodnotí Peter Sagan svoju doterajšiu sezónu? Aké šance má na MS 2019? Pozrite si video (vysielané 9. mája 2019)