Sagan nemôže nič garantovať. V Pekle sa tešil na siedmy pokus

Michal Zeman | 13.04.2019 22:00
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan.
Tieto preteky charakterizuje dlažobná kocka. Čaká v cieli na víťaza ako hlavná trofej. Pred rokom sa z jednej tešil Peter Sagan. Úspech na pretekoch Paríž - Roubaix považuje za jeden z najcennejších v kariére.

Na triumf čakal deväť rokov

Z prvých troch monumentov sezóny sa mu práve tu darilo až do minulého roka najmenej. Pred troma rokmi, keď podobne ako teraz, všetci očakávali od neho víťazstvo, reagoval prekvapene. „Všetci sa ma pýtajú, či tu vyhrám. Na to sa dá odpovedať jedine takto. Toto je Paríž – Roubaix, nikdy neviete, čo sa stane.“

Na minuloročný triumf čakal od svojho prvého štartu deväť rokov. Raz tieto preteky nedokončil, dvakrát sa ani nepostavil na ich štart. Na životný úspech potreboval sedem pokusov.

Pred rokom zažil staručký cyklistický velodróm v Roubaix obrovskú slovenskú radosť. Na jeho dráhu dorazila s vyše minútovým náskokom pred prenasledovateľmi dvojica Peter Sagan a Švajčiar Silvan Diller. Žilinský rodák bravúrne zvládol posledné metre na dráhe a nedal súperovi šancu.

Môže byť dvanásty v histórii

Kto čaká, že bude na tomto podujatí pravidelne vyhrávať, nemusí byť ani v nedeľu spokojný. Sagan nemôže nič garantovať. Iba sľúbiť, že aj tentoraz urobí maximum, aby zvíťazil a vo vyše storočnej histórii sa stal dvanástym cyklistom v poradí, ktorému sa podarilo titul obhájiť.

V dvoch predchádzajúcich monumentoch potvrdil vysokú výkonnosť. Na pretekoch Miláno – San Remo finišoval štvrtý a centimetre mu chýbali k víťazstvu. Pred týždňom na podujatí Okolo Flámska finišoval jedenásty, na druhého v poradí stratil na vyše 270-kilometrovej trati tri sekundy.

„V záverečných kilometroch som síce bol vpredu, ale nemal som potrebné nohy na to, aby som odolal útoku Bettiola či bojoval v špurte o lepšie umiestnenie,“ priznal Sagan po pretekoch vo Flámsku.

Veľké bláznovstvo cyklistiky

Zajtra sa však idú opäť nové preteky a aj poradie v cieli môže byť úplne iné. Keď Sagan vlani nastupoval na víťazné preteky Paríž – Roubaix, vybojoval týždeň predtým vo Flámsku šieste miesto. Za Holanďanom Terpstrom zaostal o 25 sekúnd.

Žilinčan sa z prvých troch monumentov, na ktorých pravidelne štartuje, doteraz netešil z víťazstva len na Miláno – San Remo. Pre mnohých sú práve tieto preteky z monumentov najľahšie. A naopak, veľa odborníkov sa zhoduje, že Paríž – Roubaix je vôbec najťažšia veľká klasika.

Rešpektovaný šéf tímu Quick-Step Patrick Lefevere ich charakterizuje ako vojnu na bicykloch a podľa niekdajšieho dlhoročného šéfa Tour de France Jacquesa Goddeta, „je to posledné veľké bláznovstvo cyklistiky“. Uzatvára príťažlivú sériu jarných klasík na dláždených cestách.

Najskôr sa vybral na tento monument

Jeden z favoritov zajtrajších pretekov Zdeněk Štybar, ktorý v Roubaix dva razy finišoval na druhom mieste, tvrdí, že práve po tomto podujatí potrebuje najviac času, aby sa dal fyzicky dokopy.

Nijaké iné preteky nemajú toľko prívlastkov. Volajú ich Kráľovná klasík. Ale aj Peklo severu. Často ich režíruje drsné počasie na severe Francúzska. Ale ešte viac ich komplikuje charakter podujatia. Je to nekonečná jazda na úzkych a prašných cestách a po obávaných 29 úsekoch po kamenných kockách, takzvaných pavé.

Sagan si odkrútil na týchto pretekoch prvý štart pred jedenástimi rokmi – v ich juniorskej verzii. Supertalent sa nezľakol a obsadil druhé miesto. Akiste aj preto sa stali vôbec prvým z monumentov, na ktorý nastúpil – ako cyklistický zelenáč ešte v roku 2010.

Vlani mu osud všetko vrátil

Nebola to šťastná premiéra. Niekto ho zozadu nabúral a z pretekov predčasne odstúpil. O rok neskôr ho obral o lepší výsledok ťažký pád. Dorazil do cieľa s veľkou stratou. Zdalo sa, že týchto pretekov má už plné zuby. Dva nasledujúce ročníky vynechal.

Ale ani neskôr ho problémy neobchádzali. Zlyhal mu bicykel, trápili ho technické problémy i pády. V roku 2014 po defekte menil bicykel, ale po obetavom výkone finišoval šiesty. O rok päť kilometrov pred cieľom nahnevaný odhodil poškodený bicykel vedľa cesty, dostal nový, ale stratil cenné sekundy. V roku 2016 sa zaplietol do dvoch pádov. O rok ho pribrzdili dva defekty, najlepší mu ušli.

Práve na tomto podujatí si vybral najviac smoly. Osud mu všetko vynahradil až minulý rok. Aj preto si úspech užíval ako nikdy. „Úžasné, neuveriteľné víťazstvo!“ nadchýnal sa.

Podujatie prerušili len svetové vojny

Preteky Paríž – Roubaix majú úžasnú históriu. Premiérovo sa išli ešte v roku 1896 a prerušili ich len dve svetové vojny. Od roku 1977 posunuli štart asi 60 km od hlavného mesta Francúzska – do mesta Compiégne, odkiaľ vyrazia cyklisti aj tentoraz.

Vedú rovinou, alebo len mierne zvlneným terénom, merajú dovedna 257 km. Cieľ bude po piatej popoludní na velodróme v Roubaix, kde finišuje pelotón s dvojročnou pauzou od roku 1943.

Najúspešnejšími jazdcami histórie sú na tomto podujatí Holanďan Tom Boonen a Belgičan Roger De Vlaeminck, ktorí ho vyhrali po štyri razy. „Tu som sa stal pretekárom,“ vravel s hrdosťou Boonen, ktorý sa rozhodol, že práve na nich ukončí skvelú kariéru.

Na štart 117. ročníka sa postaví sedemčlenný tím Bory-Hansgrohe. Okrem lídra Petra Sagana sa v ňom predstaví jeho brat Juraj, Nemci Marcus Burghardt, Rüdiger Selig a Andreas Schillinger, Talian Daniel Oss a Poliak Maciej Bodnar.

TV Pravda: O Petrovi Saganovi, o jeho šanciach na klasikách, o dominancii Quick-Stepu a ďalších témach sme sa rozprávali s popredným cykloexpertom Lukášom Timkom

Video

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ