Desiata etapa je šitá je špurtérov

SITA | 11.07.2017 08:15, aktualizované: 
Marcel Kittel Foto: ,
Marcel Kittel vyhral na tohtoročnej Tour už tri etapy.
Po dni voľna nadíde na cyklistickej Tour de France ďalšia príležitosť pre šprintérov. Desiata etapa s Périgueux do Bergeracu (178 km) v západofrancúzskom departemente Dordogne sa ide takmer po úplnej rovine a na jej konci sa očakáva hromadný šprintérsky dojazd.

V ústrety utorkovým kilometrom sa vydalo už značne preriedené pole elitných šprintérov bez diskvalifikovaného Petra Sagana, zraneného Marka Cavndisha a najnovšie aj bez Arnauda Démara, ktorý nedošiel v časovom limite do cieľa supernáročnej nedeľňajšej etapy v pohorí Jura. Črtá sa štvrtá šanca na víťazstvo pre šprintérskeho kráľa tohtoročnej Tour Nemca Marcela Kittela (Quick-Step Floors) alebo sa konečne dočká jeho krajan André Greipel (Lotto Soudal)? Na svoju šancu stále čakajú aj Nóri Alexander Kristoff (Kaťuša-Alpecin) a Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) či Francúz Nacer Bouhanni (Cofidis).

„Mestá Périgueux a Bergerac sú od seba vzdialené vzdušnou čiarou len 40 km, ale organizátori to urobili tak, aby sa išlo na východ, neskôr na juh a až potom cyklisti našli rieku Dordogne a stočili sa na Bergerac,“ pripomína portál Cyclingnews.

Na trase 10. etapy sú dve vrchárske prémie najnižšej IV. kategórie (Côte de Domme, 100,5 km a Côte du Buisson-de-Cadouin, 138,5 km), ale tradične aj rýchlostná prémia, ktorá príde na rad po 121 km v Saint-Cyprien. Marcel Kittel má na čele bodovacej súťaže zdanlivo pohodový náskok 52 bodov bodov pred Michaelom Matthewsom, ale práve univerzálny Austrálčan môže vzhľadom na svoj štýl jazdy získavať body aj v hornatejších etapách, kde Kittel ako klasický šprintér nemá nárok. „Michael je pre Marcela hlavná hrozba, keďže jazdí tak ako Peter Sagan po minulé roky. Austrálčan vyhral rýchlostnú prémiu v 9. etape po prekonaní dvoch stúpaní špeciálnej kategórie hors a nie je vylúčené, že sa opäť pokúsi o únik, aby zredukoval manko na Kittela,“ tvrdí portál letour.fr.

Desiata etapa Tour de France odštartovala o 13.25 h, najlepší v cieli sa očakávajú po 17.15 h.