Rusky zdolali Američanky, o trofej zabojujú proti Švajčiarkam

Hráčky Ruskej tenisovej federácie (RTF) si po šiestich rokoch zahrajú opäť vo finále Pohára Billie-Jean Kingovej.

05.11.2021 18:17 , aktualizované: 21:41
Ľudmila Samsonovová, Veronika Kudermetovová Foto: ,
Ľudmila Samsonovová (vpravo) a Veronika Kudermetovová oslavujú postup do finále.
debata (5)

V piatkovom semifinále v Prahe vyhrali nad USA 2:1, keď o triumfe rozhodli až v záverečnej štvorhre.

Pár Veronika Kudermetovová, Ľudmila Samsonovová zdolal duo Shelby Rogersová a CoCo Vandewegheová 6:3, 6:3.

Po dvojhrách bol stav prvého semifinále nerozhodný 1:1. O vedenie pre ruský tím sa v prvom stretnutí postarala Ľudmila Samsonovová, ktorá zdolala Sloane Stephensovú 1:6, 6:4 a 6:3.

Viktória Kužmová Čítajte viac Prečítala som si o sebe veľa zlého. Neprajníci však nenosia moje topánky

Danielle Collinsová si potom v dramatickom druhom singli poradila s Anastasiou Pavľučenkovovou po takmer trojhodinovom boji v troch setoch 6:7 (9), 7:6 (2) a 6:2.

Rusky prestížnú tímovú súťaž žien vyhrali doteraz štyrikrát a naposledy v roku 2008.

Tri predchádzajúce finálové stretnutia (2011, 2013, 2015) prehrali. Američanky majú na konte rekordných 18 titulov.

novak djokovič Čítajte viac Čo to robíš? Djokovič prskal na rozhodcu, pred zrakom Poláška

Prvý brejk v rozhodujúcej štvorhre získali Rusky, ktoré v piatej hre za stavu 2:2 dokázali prelomiť servis Vandewegheovej. V deviatej hre to zopakovali pri podaní rovnakej hráčky a úvodné dejstvo získali vo svoj prospech.

Ústrednou postavou debla bola Kudermetovová, aj vďaka jej prehľadu si ruský tandem vybudoval v druhom sete náskok 4:1 a ten už z rúk nepustil, hoci v siedmej i deviatej hre musel odvrátiť zhodne až štyri brejkbaly súperiek.

Finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej

Semifinále:
Ruská tenisová federácia – USA 2:1
Ľudmila Samsonovová – Sloane Stephensová 1:6, 6:4, 6:3
Anastasia Pavľučenkovová – Danielle Collinsová 7:6 (9), 6:7 (2), 2:6
Veronika Kudermetovová, Ľudmila Samsonovová – Shelby Rogersová, CoCo Vandewegheová 6:3, 6:3

Rusky vyzvú Švajčiarky

Finálovými súperkami Rusiek budú v sobotu Švajčiarky. V druhom semifinále vedú v Prahe nad Austráliou 2:0. Rozhodujúci bod získala Belinda Bencicová po triumfe 6:3, 6:2 nad Annou Tomljanovičovou. Helvétky si zahrajú o cennú trofej druhýkrát, v roku 1998 prehrali vo finále so Španielskom 2:3.

O úvodný bod pre Švajčiarsko sa v pražskej 02 aréne postarala Jill Teichmannová, ktorá po výbornom výkone deklasovala Storm Sandersovú 6:0, 6:3. Začala ako z partesu, skvele podávala a dominovala aj v dlhších výmenách.

Filip Polášek Čítajte viac Polášek s Peersom postúpili do semifinále. Djokovič nezaváhal

V prvom sete uštedrila Austrálčanke „kanára“ a v úvode druhého si po rýchlom brejku vybudovala náskok 3:0. Sandersová v ďalších minútach ožila, vďaka zlepšenej hre vyrovnala na 3:3, no viac jej disponovaná súperka nedovolila. V deviatom geme premenila Teichmannová pri vlastnom servise hneď prvý mečbal, keď predtým otočila z 15:40.

Bencicová proti Tomljanovičovej potvrdila, že na finálovom turnaji má výbornú formu. Švajčiarka so slovenskými koreňmi hneď v druhom geme zobrala súperke servis a po potvrdení brejku išla do vedenia 3:0. Tomljanovičová síce následne znížila na 2:3, no záver setu patril Bencicovej.

Olympijská šampiónka mala vysokú percentuálnu úspešnosť prvého podania, darilo sa jej aj na returne. Na začiatku druhého dejstva po rýchlom brejku odskočila Tomljanovičovej na 2:0 a zápas už s prehľadom dotiahla do úspešného konca.