Posledná slovenská nádej sa lúči. V 2. kole padli aj Kvitová či Wawrinka

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová prehrala v 2. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne s nasadenou dvadsaťsedmičkou Ons Jabeurovou 3:6, 2:6. Slovensko tak už nemá v Austrálii zastúpenie vo dvojhre.

10.02.2021 06:05 , aktualizované: 14:44
Anna Karolína Schmiedlová Foto: ,
Anna Karolína Schmiedlová.
debata (3)

Slovenská dvojka sa s Tunisankou stretla na okruhu premiérovo a v úvode s ňou hrala vyrovnanú partiu. Prvýkrát sa Jabeurová dostala k brejkbalu v piatej hre prvého setu, no Schmiedlová gem uhrala.

Nepodarilo sa jej to až v siedmej hre, v ktorej Tunisanka využila prvý brejkbal. Slovenka si potom neudržala ani nasledujúce podanie a prehrala prvý set 3:6, keď Jabeurová premenila hneď svoj prvý setbal.

V tretej hre druhého setu sa Schmiedlová dostala prvýkrát v zápase k brejkbalu, no nevyužila ho a ihneď v ďalšej hre podanie stratila.

V piatej hre mala jednu šancu na rebrejk, no ani tú sa jej nepodarilo zužitkovať. Tunisanka ešte raz prelomila podanie súperky v záverečnom geme zápasu a využila hneď prvý mečbal v zápase.

Schmiedlová neprekonala prah 2. kola ani na tretí pokus. V rovnakej fáze turnaja skončila aj v rokoch 2014 a 2015.

Ženy – dvojhra – 2. kolo:

Ons Jabeurová (Tun.-27) – Anna Karolína SCHMIEDLOVÁ (SR) 6:3, 6:2

Andreescuová sa končí. Serena ďalej, Venus nie

Nasadená dvojka Simona Halepová z Rumunska postúpila do 3. kola až po trojsetovej dráme. Domácu Ajlu Tomljanovičovú zdolala 4:6, 6:4, 7:5.

Obe hráčky mali počas celého súboja problém udržať si podanie. Tomljanovičová si v prvom sete neuhrala servis dvakrát, no Halepová to nezvládla hneď trikrát a preto prehrala set 4:6.

V druhom sete nedokázali hráčky získať bod pri vlastnom servise v úvodných štyroch hrách. Rumunka ďalšie už nepustila a keďže domáca hráčka zaváhala v siedmom geme, stav sa vyrovnal.

V rozhodujúcom sete Tomljanovičová prelomila druhýkrát protivníčke servis v šiestej hre a neskôr za stavu 5:3 podávala na víťazstvo. Lenže hru prehrala 15:40. V desiatej bola pri súperkynom podaní dve loptičky od triumfu, no nedostala sa k mečbalu, v ďalšom geme prišla o servis a duel prehrala.

Kanadská tenistka Bianca Andreescuová vypadla v 2. kole. Tridsaťpäťročnej veteránke z Taiwanu Su-Wei Hsieh podľahla nasadená osmička hladko 3:6, 2:6.

Andreescuová pre zranenie kolena nenastúpila na žiaden zápas v roku 2020 a do súťažného diania sa v Austrálii vrátila po 15 mesiacoch. Aj preto nedokázala zdolať Taiwančanku v druhom vzájomnom meraní síl.

Sedemdesiataprvá hráčka rebríčka WTA si tak mohla pripísať siedme víťazstvo nad hráčkou z top 10 na major podujatí z deviatich zápasov.

„Bolo to trochu zvláštne. Obyčajne bývam oveľa viac nadšená, keď nastúpim proti nasadenej hráčke, pretože viem, že súperka je lepšia a musím nechať na kurte všetko,“ povedala po zápase Hsie Su-wej podľa oficiálnej stránky Australian Open uvedomujúc si, že Kanaďanka proti nej nenastúpila v najlepšej forme.

Kanaďanka odohrala prvý súťažný duel od zranenia v októbri 2019 až v 1. kole v Melbourne, keď v troch setoch vyradila Rumunku Mihaelu Buzarnescuovú. Z vyradenia si preto ťažkú hlavu nerobila.

„Beriem to ako súčasť procesu učenia sa, na ďalšom turnaji budem silnejšia. Momentálne sa iba pomaly vraciam do hry a je dobré vedieť, že stále v sebe mám bojovnosť,“ povedala Andreescuová.

Druhé kolo sa stalo konečnou aj pre nasadenú deviatku Petru Kvitovú. Dvojnásobná grandslamová víťazka nestačila na Rumunku Soranu Cirsteovú 1:6, 6:1, 4:6. Kvitová vyprodukovala v zápase 44 nevynútených chýb a sedem dvojchýb. Celkovo šesťkrát stratila svoje podanie.

„Úžasné, nečakala som to. Hrala som v pohode a uvedomila som si, že môžem súperku zdolať,“ tešila sa po zápase Rumunka, ktorú v 3. kole čaká ďalšia Češka Markéta Vondroušová.

Z nasadených hráčok vypadla aj sedemnástka Jelena Rybakinová, ktorá ako číslo 17 podľahla nenasadenej Francúzke Fione Ferrovej dvakrát 4:6. Bez problémov postúpila desiatka nasadená Američanka Serena Williamsová.

Tridsaťdeväťročná veteránka si poradila so Srbkou Ninou Stojanovičovou 6:3, 6:0 za 69 minút. V zápase predviedla 27 víťazných úderov.

„Momentálne to je u mňa hľadanie rovnováhy. Hrala som úplne uvoľnená, o hre som zbytočne nepremýšľala, najmä v druhom sete,“ vyjadrila spokojnosť 23-násobná grandslamová šampiónka.

Jej sestra Venus má už naopak pôsobenie v Melbourne Parku za sebou, proti Talianke Sare Erraniovej uhrala iba jednu hru. Štyridsaťročnú Američanku pri svojej rekordnej 21 účasti na Australian Open trápil zranený členok.

Serena Williamsová na Australian Open 2021 Fotogaléria - 6 fotiek Všetky fotky
Serena Williamsová počas zápasu 1. kola na...

„Nerada vyhrávam takto. Je mi jej veľmi ľúto. Nie je jednoduché hrať proti zranenej súperke,“ priznala po zápase Erraniová.

V 3. kole je aj úradujúca šampiónka Roland Garros Iga Swiateková z Poľska. Nasadená pätnástka vyradila Talianku Camilu Giorgiovú 6:2, 6:4.

Problémy so súperkou nemala ani minuloročná víťazka US Open Naomi Osaková. Japonka si ako číslo tri poradila s Caroline Garciovou z Francúzska 6:2, 6:3.

Simona Halepová (Rum.-2) – Ajla Tomljanovičová (Austr.) 4:6, 6:4, 7:5, Naomi Osaková (Jap.-3) – Caroline Garciová (Fr.) 6:2, 6:3, Veronika Kudermetovová (Rus.-32) – Varvara Gračovová (Rus.) 5:7, 6:2, 6:2, Sara Erraniová (Tal.) – Venus Williamsová (USA) 6:1, 6:0, Iga Swiateková (Poľ.-15) – Camila Giorgiová (Tal.) 6:2, 6:4, Markéta Vondroušová (ČR-19) – Rebecca Marinová (Kan.) 6:1, 7:5, Ann Liová (USA) – Alize Cornetová (Fr.) 6:2, 7:6 (6), Anastasia Potapovová (Rus.) – Tímea Babosová (Maď.) 6:2, 6:4, Arina Sobolenková (Biel.-7) – Daria Kasatkinová (Rus.) 7:6 (5), 6:3, Su-Wei Hsieh (Taiw.) – Bianca Andreescuová (Kan.-8) 6:3, 6:2, Sorana Cirsteová (Rum.) – Petra Kvitová (ČR-9) 6:4, 1:6, 6:1, Zarina Dijasová (Kaz.) – Pera Bernardová (USA) 6:4, 3:6, 6:3, Serena Williamsová (USA-10) – Nina Stojanovičová (Srb.) 6:3, 6:0, Fiona Ferrová (Fr.) – Jelena Rybakinová (Kaz.-17) 6:4, 6:4, Garbine Muguruzová (Šp.) – Ľudmila Samsonovová (Rus.) 6:3, 6:1

Wawrinka končí po päťsetovej dráme

Obhajca titulu Novak Djokovič postúpil do 3. kola dvojhry. Nenasadený Američan Frances Tiafoe nasadenej jednotke vzdoroval, no srbský tenista napokon zvíťazil v štyroch setoch 6:3, 6:7 (3), 7:6 (2), 6:3.

Dvadsaťtriročný Američan, číslo 64 rebríčka ATP a štvrťfinalita podujatia v roku 2019, ukázal svoje kvality najmä v druhom sete, v ktorom obaja hráči ani raz nestratili svoje podanie a Tiafoe ovládol tajbrejk v pomere 7:3.

Vyrovnaný bol aj tretí set, Djokovič prelomil podanie súpera pri prvej možnej príležitosti, no Američan sa nevzdal a dokázal súpera tiež brejknúť. Skrátenú hru už si svetová jednotka postrážila lepšie, vyhrala ho 7:2.

„Veľmi ťažký zápas. Keď slnko svietilo na kurt, bolo mimoriadne teplo. Duel mal množstvo rýchlych výmien. Frances bojoval skvele, z jeho strany to bol výborný zápas. Nebolo to však prvýkrát, čo som bol v takejto situácii. Viem, ako si v nich poradiť,“ vyhlásil po prvom meraní síl s americkým súperom Djokovič.

Rakúsky tenista Dominic Thiem si suverénnym spôsobom zabezpečil postup do 3. kola. Nasadený hráč číslo tri prešiel cez Nemca Dominika Köpfera v troch setoch 6:4, 6:0, 6:2.

Ľavoruký Nemec Köpfer nikdy nezdolal hráča z prvej päťky rebríčka a Rakúšanovi odolával iba v prvom sete.

Sedemdesiaty hráč rebríčka ATP napokon podľahol za hodinu a 39 minút. Thiem dominoval na podaní, kvalitne returnoval a získaval body hrou zo základnej čiary.

„Bolo to výborné. Mám rád tento kurt, mám tu dobré štatistiky. Som rád, že som sa sem mohol vrátiť. Toto bol môj najlepší zápas tento rok tu v Austrálii,“ neskrýval spokojnosť finalista predchádzajúceho ročníka Thiem, ktorého v ďalšom zápase čaká víťaz súboja Nick Kyrgios – Ugo Humbert.

Druhé kolo znamenalo stopku pre trojnásobného grandslamového šampióna Stana Wawrinku. Tridsaťpäťročný Švajčiar nasadený ako číslo 17 podľahol Mártonovi Fucsovicsovi z Maďarska po päťsetovej dráme 5:7, 1:6, 6:4, 6:2, 6:7 (9).

Wawrinka tak nezopakuje štvrťfinálovú účasť z minulého roku. Švajčiar mal v tajbrejku piateho setu tri možnosti ako ukončiť zápas vo svoj prospech, no nevyužil ich.

„Práve teraz sa cítim, akoby som umieral. Som naozaj veľmi unavený,“ hľadal slová po 4 hodiny a 3 minúty trvajúcom zápase pod horúcim slnkom švajčiarsky veterán.

„Bol to veľmi dlhý zápas. Vedel som, že sa súper môže vrátiť do hry, je to mentálne aj fyzicky silný hráč,“ vzdal Wawrinka úctu maďarskému tenistovi, ktorého v treťom kole čaká nasadená štrnástka Milos Raonic z Kanady.

Muži – dvojhra – 2. kolo:

Grigor Dimitrov (Bul.-18) – Alex Bolt (Austr.) 7:6 (1), 6:1, 6:2, Pablo Carreno-Busta (Šp.-15) – Jiří Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (3), 2:6, 6:4, Alexander Zverev (Nem.-6) – Maxime Cressy (USA) 7:5, 6:4, 6:3, Nick Kyrgios (Austr.) – Ugo Humbert (Fr.-29) 5:7, 6:4, 3:6, 7:6 (2), 6:4, Adrian Mannarino (Fr.-32) – Miomir Kecmanovič (Srb.) 6:1, 6:2, 6:4, Taylor Harry Fritz (USA-27) – Reilly Opelka (USA) 4:6, 7:6 (6), 6:7 (4), 7:6 (5), 6:2, Novak Djokovič (Srb.-1) – Frances Tiafoe (USA) 6:3, 6:7 (3), 7:6 (2), 6:3, Dušan Lajovič (Srb.-23) – Alexander Bublik (Kaz.) 6:4, 7:6 (4), 4:6, 6:3, Aslan Karacev (Rus.) – Jegor Gerasimov (Biel.) 6:0, 6:1, 6:0, Márton Fucsovics (Maď.) – Stan Wawrinka (Švaj.-17) 7:5, 6:1, 4:6, 2:6, 7:6 (9), Pedro Martinez (Šp.) – Emil Ruusuvuori (Fín.) 1:6, 6:3, 6:2, 7:6 (5), Felix Auger-Aliassime (Kan.-20) – James Duckworth (Austr.) 6:4, 6:1, 6:2, Diego Sebastian Schwartzman (Arg.-8) – Alexandre Muller (Fr.) 6:2, 6:0, 6:3, Miloš Raonič (Kan.-14) – Corentin Moutet (Fr.) 6:7 (1), 6:1, 6:1, 6:4, Dominic Thiem (Rak.-3) – Dominik Köpfer 6:4, 6:0, 6:2, Denis Shapovalov (Kan.-11) – Bernard Tomič (Austr.) 6:1, 6:3, 6:2