Ťažké chvíle maestra. Edberg odtajnil, ako dostal Federera z najväčšej krízy

16.11.2020 16:34
Roger Federer, Stefan Edberg
Roger Federer a Stefan Edberg počas tréningu vo Wimbledone v júli 2014. Autor: ,

Stefan Edberg je presvedčený o tom, že Roger Federer sa vráti v roku 2021 do svetového tenisu vo skvelej fazóne. A to aj napriek tomu, že v budúcej sezóne fenomenálny Švajčiar oslávi už 40. narodeniny.

Legendárny Švéd stál po boku Federera v rokoch 2014 a 2015 ako tréner a pomohol mu vymaniť sa z hernej aj výsledkovej krízy, ktorá ho sprevádzala v roku 2013. V ňom Federera trápilo zranenie chrbta a tiež experimentoval s novými raketami.

Vyhral len jeden turnaj na okruhu ATP na tráve v Halle a na Wimbledone ako obhajca titulu podľahol v 2. kole vtedajšiemu 110. hráčovi rebríčka Ukrajincovi Sergijovi Stachovskému. Vo svetovom rebríčku na istý čas spadol z druhého na siedme miesto.

10. Sloane
		Stephensová - 9,6 milióna
		dolárov...
9. Simona Halepová -
		10,2 milióna
		dolárov...
+78. Angelique Kerberová
		- 11,3 milióna
		dolárov...

"Roger sa v tom čase necítil dobre, nebol vo svojej koži. Čoskoro však pochopil, že ak chce ešte napredovať, musí zmeniť svoju hru a naučiť sa nové veci.

Tenis od základnej čiary s pribúdajúcim vekom nestačí. Jeho prejav sa stal ešte ofenzívnejší, využíval aj nové technológie a výsledky sa dostavili," prezradil Stefan Edberg podľa webu denníka Blick.

Šesťnásobný grandslamový šampión Edberg bol známy vysoko ofenzívnym prejavom na dvorci, keď preferoval rýchly tenis v štýle podanie – volej s častými nábehmi k sieti.

To isté začal vyžadovať po viac než 20 rokoch aj od Federera, ktorý sa rýchlo učil.

„Už na začiatku som mu hovoril, že má solídne podanie a dobrý volej. Len to potrebuje viac využívať a doladiť detaily. Týmto spôsobom sa naučil rýchlejšie získavať body a aj to jeden z dôvodov, prečo je aj vo veku 39 rokov jedným z najlepších hráčov na svete,“ vysvetlil Edberg.

Vzájomnú spoluprácu označil dvojnásobný wimbledonský víťaz ako jednoduchú.

10. Andre
		Agassi
9. John
		McEnroe
+78. Jimmy
		Connors

„Rogera nebolo ťažké učiť nové veci, bol veľmi dobrý poslucháč. Spravidla vedel, čo sa od neho vyžaduje, a učil sa rýchlo. A platí to dodnes. Som si istý, že aj teraz pracuje na tom, aby sa v roku 2021 vrátil späť na vrchol. Dôležité je, že ho neopúšťa vášeň pre hru,“ dodal Edberg.

Dvadsaťnásobný grandslamový šampión Federer v tejto sezóne odohral len šesť zápasov na Australian Open s bilanciou 5–1. Prebojoval sa tam do semifinále, ale ďalej sa nedostal.

V marci zastavila sezónu pandémia koronavírusu a medzitým už 39-ročného Švajčiara zasa operácia pravého kolena. Neskôr ju absolvoval ešte raz, čo znamenalo, že celú sezónu 2020 predčasne „odpískal.“

Federer bol na začiatku sezóny 2020 na treťom mieste singlového renkingu ATP, aktuálne je piaty.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Stefan Edberg #Roger Federer
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku