Vďaka tenisu zabudol na masaker. Murray sa s masovým vrahom vozil autom

27.11.2019 11:43
Andy Murray
Andy Murray po víťazstve v Antverpách - prvý titul po dvoch rokoch. Autor: ,

Dva triumfy vo Wimbledone, titul z US Open, dve zlaté z olympiády a postavenie tenisovej jednotky. Andy Murray (32) mal všetko. Nie krátko po vrchole kariéry však sotva dokázal chodiť. Zdravotné problémy ho takmer prinútili skončiť s tenisom.

Vo februári tohto roka po druhej operácii problematického bedrového kĺbu sedel na vozíku. Návrat medzi elitu sa zdal byť nereálny. Murray sa však nepoddal a predviedol strhujúci comeback. V novembri v Atverpách zdolal vo finále Stana Wawrinku a získal prvý titul po dvoch rokoch. V rebríčku ATP je momentálne na 126. mieste a stúpa.

To je doterajšia cesta Andyho Murrayho v skratke. Hlbší pohľad do procesu návratu z temnej fázy nielen športového života ponúka dokument od Amazonu s názvom Andy Murray: Resurfacing. Brit v ňom prvýkrát otvorene hovorí o hrôze, ktorú zažil v ôsmich rokoch na škole v Dunblane.

Thomas Hamilton 13. marca 1996 v škole zastrelil 16 detí, učiteľku a potom obrátil zbraň proti sebe. V budove sedel aj Murray. Dodnes ide o jeden z najtragickejších masových útokov vo Veľkej Británii. Incident pohol spoločnosťou, v školstve zaviedli po útoku nové pravidlá.

Murray poznal Hamiltona. Navštevoval jeho skautský klub, vozil sa s ním v jednom aute. „Prečo bol tenis v mladom veku pre mňa tak dôležitý? Nosil som v sebe udalosť, ktorá sa stala v Dunblane. Tenis bol pre mňa únikom od všetkých zlých vecí, ktoré som v sebe držal,“ hovoril Murray o tragédií.

Murray sa o ťaživej udalosti nerozprával s režisérkou priamo. Téma je dodnes až príliš citlivá. Olivii Cappucciniovej poslal audiosprávu s opisom udalostí a spojenia s Hamiltonom.

Okrem tragédie v Dunblane čelil v tom období aj iný úskaliam. Necelý rok po útoku sa Murrayho rodičia rozviedli, brat Jamie odišiel, aby mohol hrať tenis v Cambridge.

Detailný dokument prináša mnohé doposiaľ neuverejnené informácie o živote Andyho Murrayho. Premiéru mal pred dvoma dňami v Londýne.

#Andy Murray
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku