Dráma až do poslednej loptičky. Víťaza určilo nové pravidlo

Srbský tenista Novak Djokovič sa po piaty raz v kariére stal víťazom dvojhry na slávnom Wimbledone.

14.07.2019 20:11 , aktualizované: 20:28
Novak Djokovič Foto: ,
Novak Djokovič po víťazstve nad Rogerom Federerom vo finále Wimbledonu.
debata (22)

Najvyššie nasadený Djokovič zdolal vo finále na tráve londýnskeho All England Clubu turnajovú dvojku Švajčiara Rogera Federera v ľútom päťsetovom boji 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6,13:12 (3). Bolo to najdlhšie finále v histórii Wimbledonu, trvalo bez 5 minút 5 hodín.

Vo vyrovnanej bitke už bezmála 38-ročný Federer neochvejnou bojovnosťou zvrátil nepriaznivý vývoj zo stavu 0:1 aj 1:2 na sety a v rozhodujúcom piatom dejstve otočil z 2:4 a neskôr bol dvakrát dve loptičky od prehry.

Svojho tradičného rivala brejkol na 8:7 a potom mal aj dva mečbaly, Djokovič však oba odvrátil. Napokon sa hral tzv. neskorý tajbrejk za stavu 12:12 a v ňom sa Djokovič víťazným bekhendom po čiare dostal k trom mečbalom. Federer mu ho chybou premenil.

Tridsaťdvaročný zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu sa v 25. finále na turnajoch „veľkej štvorky“ dočkal šestnásteho titulu. Čoskoro 38-ročný Federer nepridal k rekordným ôsmim wimbledonským titulom deviaty a celkovo dvadsiaty prvý na štyroch grandslamových vrcholoch.

Súboj titanov či hrajúcich legiend ovládol mladší z oboch aktérov, ktorí sa stretli vo finále Wimbledonu už po tretí raz. Djokovič zdolal Federera aj v oboch predchádzajúcich finálových súbojoch v rokoch 2014 a 2015, vtedy išlo o štvorsetovú, resp. päťsetovú bitku.

Finále Wimbledonu mužov Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Švajčiar Roger Federer v akcii.

Na dominantnosť týchto dvoch hráčov na londýnskej tráve poukazuje fakt, že len dvakrát od roku 2003 sa stalo, že ani jeden z nich nepostúpil do finále. Svetová jednotka aktuálne vylepšila zápasovú bilanciu nad trojkou 26:22 a na tráve 3:1.

Djokovič získal štvrtý grandslamový titul po dovŕšení tridsiatky, čo sa pred ním podarilo iba triu Federer, Rafael Nadal a Rod Laver. Federer sa vo veku 37 rokov a 340 dní nestal najstarším víťazom na tzv. Majors v otvorenej ére tenisu. Federer napriek tomu tento rok utvoril jeden historický rekord v All England Clube. Ako prvý dosiahol stovku víťazných zápasov na jednom grandslamovom turnaji. Momentálne ich má na konte 101.

V prvom sete sa Novak Djokovič nedostal ani k jedinému brejkbalu, napriek tomu ho získal v tajbrejku. Federer nezvládol jeho koncovku, keď po dosiahnutí výhodného stavu 5:3 už nezískal ani jeden bod. V druhom sete však starší z oboch finalistov využil menšiu dekoncentráciu súpera v úvode a ušiel mu na 4:0. Až potom získal srbský tenista prvý gem, ale potom tretíkrát neudržal svoje podanie a set prehral hladko 1:6.

V treťom dejstve si obaja tenisti strážili svoje podanie. V desiatom geme sa Federer za stavu 5:4 pri servise Djokoviča dostal k setbalu, ale potom zahral z bekhendu do siete. Muselo sa druhýkrát do tajbrejku a ten vyšiel lepšie Srbovi. Djokovič sa vzdialil na 3:0 a neskôr aj 5:1, keď sústredenou hrou do bekhendu Federera doslova vyhnal z kurtu.

Federer sa ešte dotiahol na 4:5, ale potom urobil ľahkú chybu z bekhendu a Djokovič si už záver postrážil pri svojom podaní. Vo štvrtom sete zasiahol Djokoviča útlm v piatom geme a po tretí raz v zápase prišiel o podanie. Federer sa vzápätí čistou hrou posunul na 4:2 a neskôr aj na 5:2. Rozhodnuté však nebolo.

Srbský tenista sa konečne prvýkrát v zápase dostal k prvým dvom brejkbalom a ten druhý aj využil. Znížil ešte aj na 4:5, ale potom si už Federer pri svojom podaní nenechal ujsť šancu doviesť zápas do piateho setu.

V rozhodujúcom sete Srb viedol 2:1 a mal tri brejkové možnosti pri podaní súpera. Federer všetky majstrovsky odvrátil. Za stavu 3:2 sa situácia s dvoma brejkbalmi a ten druhý už Djokovič skvelým obhodením premenil – 4:2. Zďaleka nebolo rozhodnuté. Federer kontroval rebrejkom a dotiahol sa na 4:4.

Za stavu 5:4 bol Djokovič dve loptičky od víťazstva, ale Federer sa z toho „vyhrabal“ a vyrovnal na 5:5. Aj za stavu 6:5 chýbali srbskému hráčovi dva fiftíny, ale ani na druhý pokus nedokráčal k mečbalu. Húževnatý Federer si v pätnástom geme vynútil brejk na 8:7 a za obrovského ohlasu publika sa dostal k dvom mečbalom. Ani jeden však nepremenil, pri druhom ponúkol jeho súper svetové obhodenie.

Obaja veľkí súperi si potom držali podanie, hoci za stavu 12:11 musel Srb odvrátiť dva brejkbaly Švajčiara. Federer potom vyrovnal na 12:12 a na rad prišla novinka, tzv. neskorý tajbrejk v piatom sete. V ňom sa Srb dostal do trháku na 4:1 a 6:3 a to už bolo rozhodujúce. Srb premenil svoj prvý mečbal po chybe Švajčiara.

Dvojhra mužov – finále:

Novak Djokovič (Srb.-1) – Roger Federer (Švaj.-2) 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12 (3)