Federer titul vo Wimbledone neobháji, Djokovič vyzve v semifinále Nadala

Švajčiarsky tenista Roger Federer už nie je v hre o rekordný deviaty titul z Wimbledonu. V stredajšom štvrťfinálovom súboji najvyššie nasadený hráč a zároveň obhajca vlaňajšieho triumfu Federer nečakane prehral s turnajovou osmičkou Juhoafričanom Kevinom Andersonom 6:2, 7:6 (5), 5:7, 4:6. 11:13.

11.07.2018 17:17 , aktualizované: 22:08
Roger Federer Foto: ,
Roger Federer počas zápasu s Kevinom Andersonom.

Federer mal prvý mečbal v deviatom geme tretieho setu a vtedy to vyzeralo na jeho hladké víťazstvo 3:0. Napokon však obaja hráči strávili na kurte dvorca číslo 1 až 4:14 h a nezlomný Anderson za stavu 12:11 v piatom sete premenil pri svojom podaní prvý mečbal.

Dôležité bolo, že predtým za stavu 11:11 Anderson po štvrtý raz a rozhodujúco vzal Federerovi podanie.

Federer nevylepšil svoj wimbledonský semifinálový rekord a nedočkal sa trinástej účasti v najlepšej štvorke na londýnskej tráve. Už vlani utvoril v tomto smere rekord tzv. open éry, keďže historicky druhý najúspešnejší tenista – Američan Jimmy Connors sa dostal „iba“ na 11 semifinálových účastí vo dvojhre v All Engand Lawn Tennis and Croquet Clube.

"Zaostával som 0:2 na sety, ale snažil som sa na to nemyslieť a hrať stále na maximum. Zdolať Federera vo Wimbledone? Bude to určite pre mňa jedna z najväčších tenisových spomienok. Stále som sa snažil veriť, že to môže byť dnes môj deň a zápas.

Neklesal som na duchu. V prvom sete to nebolo ono, ale potom išla moja hra hore a keďže som sa psychicky udržal na výške, dotiahol som to do víťazného konca. Som šťastný, ale teraz budem musieť rýchlo zregenerovať a pripraviť sa na ďalší zápas," uviedol Kevin Anderson v prvom rozhovore pre Wimbledon TV.

Tridsaťdvaročný víťaz zahral 28 es a mal úspešnosť 76% po tom, čo trafil prvé podanie do kurtu. Na víťazné údery to bolo 65:61 pre Andersona, Vyše dvojmetrový Juhoafričan si utvoril miestne maximum, doteraz bol vo Wimbledone najďalej trikrát v osemfinále (2014, 2015, 2017).

Federer pred zápasom ťahal na slávnom a obľúbenom turnaji sériu jedenástich víťazných zápasov, počet získaných setov bez prerušenia ukončil na čísle 34. V tomto smere napokon neprekonal vlastný rekord z rokov 2005 a 2006, keď uhral rovnako 34 setov bez toho, aby mu súperi vzali čo len jeden.

„V prvom sete som hral dobre, ale postupne som nemal súpera čím prekvapiť. Je to hrozný pocit. To sa v piatom sete ukázalo ako kľúčové,“ citovala slová Švajčiara agentúra AP.

Súperom Andersona v semifinále bude John Isner, ktorý triumfoval nad Kanaďanom Milosom Raonicom 6:7 (5), 7:6 (7), 6:4, 6:3.

Djokovič po troch rokoch v semifinále

Novak Djokovič je znovu po troch rokoch a po ôsmykrát v kariére v londýnskom semifinále. Trojnásobný víťaz turnaja potvrdil, že sa mu proti Keiovi Nišikorimu darí. Japonca zdolal 6:3, 3:6, 6:2, 6:2 a pripísal si nad ním už trinástu výhru za sebou.

Novak Djokovič oslavuje postup do semifinále... Foto: SITA/AP, Kirsty Wigglesworth
Novak Djokovič Novak Djokovič oslavuje postup do semifinále Wimbledonu.

„Je skvelé byť zase medzi najlepšou štvorkou na grandslame. Som nadšený, ako sa v správny moment zdvihla úroveň môjho tenisu. Teraz si chcem užiť túto výhru a potom sa pripravím na ďalšieho súpera,“ povedal Djokovič v rozhovore po zápase.

Bude ním svetová jednotka Rafael Nadal zo Španielska. Druhý nasadený hráč turnaja zvíťazil po setoch 7:5, 6:7 (7), 4:6, 6:4 a 6:4 nad Argentínčanom Juanom Martinom del Potrom.

Wimbledon, dvojhra mužov – štvrťfinále:
Novak Djokovič (12-Srb.) – Kei Nišikori (24-Jap.) 6:3, 3:6, 6:2, 6:2, Kevin Anderson (8-JAR) – Roger Federer (1-Švajč.) 2:6, 6:7 (5) 7:5, 6:4, 13:11, John Isner (9-USA) – Milos Raonic (13-Kan.) 6:7 (5), 7:6 (7), 6:4, 6:3, Rafael Nadal (2-Šp.) – Juan Martin del Potro (5-Arg.) 7:5, 6:7 (7), 4:6, 6:4, 6:4.

Viac na túto tému: #wimbledon #Roger Federer #Novak Djokovič #Kei Nišikori