Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Po Kližanovi uspela aj Kužmová. Čaká ju Svitolinová

Slovenský tenista Martin Kližan sa prebojoval do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros.

27.05.2018 16:44 , aktualizované: 19:41
Kužmová Foto: ,
Viktória Kužmová v súboji proti Talianke Francesce Schiavoneovej.

V úvodnom kole si na parížskej antuke v pozícii kvalifikanta poradil so Srbom Láslom Djerem 7:6 (5), 4:6, 7:6 (6), 6:1.

Jeho ďalším súperom bude domáci Francúz Gael Monfils nasadený ako číslo 32, s ktorým má vyrovnanú bilanciu 1:1. V roku 2007 s ním prehral na harde vo Wshingtone, no predvlani ho zdolal vo finále halového turnaja v Rotterdame.

Kližanovi nevyšiel úvod zápasu s Djerem a po strate podania vo štvrtom geme prehrával 1:4. Zverenec trénera Dominika Hrbatého však v ďalších minútach vyrovnal na 4:4 a vynútil si tajbrejk, v ktorom mal navrch. Druhý set patril Djeremu ťažiacemu z výborného pohybu. V treťom dejstve nevyužil Kližan za stavu 5:4 dva setbaly a napokon prišiel na rad tajbrejk.

V ňom slovenský daviscupový reprezentant premrhal náskok 6:2, skrátenú hru však napokon získal vo svoj prospech. Vo štvrtom sete Kližan úplne ovládol dvorec a pripísal si na konto štvrtý víťazný zápas za sebou na antukovom vrchole sezóny.

Martin Kližan v 1. kole Roland Garros Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Martin Kližan vracia loptičku Srbovi Lasloovi...

Kovalík neuspel

Slovenský tenista Jozef Kovalík v pozícii kvalifikanta neuspel v 1. kole dvojhry. Napriek sľubnému úvodu prehral na parížskej antuke s desiatym nasadeným Španielom Pablom Carrenom Bustom 6:4, 1:6, 5:7, 6:7 (5). Aj vlani pri premiére v hlavnej súťaži stroskotal hneď na úvodnej prekážke.

Kovalík začal proti vlaňajšiemu semifinalistovi US Open odvážne, tlačil ho z forhendu a prvý set získal vďaka brejku v deviatom geme vo svoj prospech. Druhé dejstvo bolo jasne v réžii Španiela, ktorý zlepšil servis a obmedzil počet nevynútených chýb.

Na začiatku tretieho setu viedol Kovalík 2:0, Španiel však bleskovo vyrovnal a v koncovke slávil úspech. V tajbrejku štvrtého setu mal Kovalík náskok 5:3, no Carreno Busta získal potom štyri body v rade a vybojoval si postup do 2. kola.

muži – dvojhra – 1. kolo

Martin KLIŽAN (SR) – Laslo Djere (Srb.) 7:6 (6), 4:6, 7:6 (6), 6:1, Pablo Carreno Busta (10-Šp.) – Jozef KOVALÍK (SR) 4:6, 6:1, 7:5, 7:6 (5), Gael Monfils (32-Fr.) – Elliot Benchetrit (Fr.) 3:6, 6:1, 6:2, 6:1, Radu Albot (Mold.) – Gregoire Barrere (Fr.) 4:6, 0:6, 7:5, 6:1, 6:2, Grigor Dimitrov (4-Bul.) – Mohamed Safwat (Egypt) 6:1, 6:4, 7:6 (1), Damir Džumhur (26-BaH) – Denis Kudla (USA) 6:4, 6:2, 6:2

Vydarená premiéra Kužmovej

Slovenskej tenistke Viktórii Kužmovej vyšla premiéra v hlavnej súťaži ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V úvodnom kole na parížskej antuke vyradila šampiónku z roku 2010 Talianku Francescu Schiavoneovú 7:6 (2), 7:6 (2).

Ďalšou súperkou víťazky EMPIRE Slovak Open v Trnave bude štvrtá nasadená Ukrajinka Jelina Svitolinová.

Pre Kužmovú je to tretí štart v hlavnom pavúku na niektorom z podujatí veľkej štvorky. Na tohtoročnom Australian Open i vlani na US Open skončila v 1. kole. Proti Schiavoneovej začala zverenka trénera Michala Mertiňáka skvele a po rýchlom brejku si vybudovala náskok 4:1.

Za stavu 5:3 išla podávať na víťazstvo v sete. Schiavoneová, ktorá musela v tomto roku v Paríži absolvovať kvalifikáciu, síce v ďalších minútach vyrovnala na 5:5 a vynútila si tajbrejk. V ňom však vďaka agresívnej hre dominovala Kužmová.

V druhom dejstve talentovaná Slovenka otočila z 1:3 na 4:3. Ďalšie dve gemy sa však stali korisťou Schiavoneovej, ktorá sa za stavu 6:5 pri podaní súperky dostala k setbalu. Kužmová ho ale odvrátila skvelým stopbalom, podržala si servis a v tajbrejku taliansku veteránku jasne prevýšila. Po zápase si od divákov vyslúžila za predvedený výkon potlesk.

ženy – dvojhra – 1. kolo

Viktória KUŽMOVÁ (SR) – Francesca Schiavoneová (Tal.) 7:6 (2), 7:6 (2), Kateryna Kozlovová (Ukr.) – Jelena Ostapenková (Lot.-5) 7:5, 6:3, Julia Putincevová (Kaz.) – Johanna Kontová (V. Brit.-22) 6:4, 6:3, Zarina Dijasová (Kaz.) – Magda Linettová (Poľ.) 6:3, 6:1, Čchiang Wang (Čína) – Venus Williamsová (USA-9) 6:4, 7:5, Sloane Stephensová (USA-10) – Arantxa Rusová (Hol.) 6:2, 6:0, Alizé Cornetová (Fr.-32) – Sara Erraniová (Tal.) 2:6, 6:2, 6:3, Jennifer Bradyová (USA) – Amandine Hessová (Fr.) 6:1, 6:1, Elina Svitolinová (Ukr.-4) – Ajla Tomljanovičová (Aus.) 7:5, 6:3, Anett Kontaveitová (Est.-25) – Madison Brenglová (USA) 6:1, 4:6, 6:2, Barbora Strýcová (ČR-26) – Kurumi Narová (Jap.) 1:6, 6:3, 6:4, Jekaterina Makarovová (Rus.) – Čeng Saj-saj (Čína) 6:4, 6:1, Petra Martičová (Chor.) – Wang Ja-fan (Čína) 6:2, 6:3

Viac na túto tému: #Martin Kližan #Jozef Kovalík #Roland Garros 2018