Po Kližanovi uspela aj Kužmová. Čaká ju Svitolinová

Slovenský tenista Martin Kližan sa prebojoval do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros.

27.05.2018 16:44 , aktualizované: 19:41
Kužmová Foto: ,
Viktória Kužmová v súboji proti Talianke Francesce Schiavoneovej.

V úvodnom kole si na parížskej antuke v pozícii kvalifikanta poradil so Srbom Láslom Djerem 7:6 (5), 4:6, 7:6 (6), 6:1.

Jeho ďalším súperom bude domáci Francúz Gael Monfils nasadený ako číslo 32, s ktorým má vyrovnanú bilanciu 1:1. V roku 2007 s ním prehral na harde vo Wshingtone, no predvlani ho zdolal vo finále halového turnaja v Rotterdame.

Kližanovi nevyšiel úvod zápasu s Djerem a po strate podania vo štvrtom geme prehrával 1:4. Zverenec trénera Dominika Hrbatého však v ďalších minútach vyrovnal na 4:4 a vynútil si tajbrejk, v ktorom mal navrch. Druhý set patril Djeremu ťažiacemu z výborného pohybu. V treťom dejstve nevyužil Kližan za stavu 5:4 dva setbaly a napokon prišiel na rad tajbrejk.

V ňom slovenský daviscupový reprezentant premrhal náskok 6:2, skrátenú hru však napokon získal vo svoj prospech. Vo štvrtom sete Kližan úplne ovládol dvorec a pripísal si na konto štvrtý víťazný zápas za sebou na antukovom vrchole sezóny.

Martin Kližan v 1. kole Roland Garros Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Martin Kližan vracia loptičku Srbovi Lasloovi...

Kovalík neuspel

Slovenský tenista Jozef Kovalík v pozícii kvalifikanta neuspel v 1. kole dvojhry. Napriek sľubnému úvodu prehral na parížskej antuke s desiatym nasadeným Španielom Pablom Carrenom Bustom 6:4, 1:6, 5:7, 6:7 (5). Aj vlani pri premiére v hlavnej súťaži stroskotal hneď na úvodnej prekážke.

Kovalík začal proti vlaňajšiemu semifinalistovi US Open odvážne, tlačil ho z forhendu a prvý set získal vďaka brejku v deviatom geme vo svoj prospech. Druhé dejstvo bolo jasne v réžii Španiela, ktorý zlepšil servis a obmedzil počet nevynútených chýb.

Na začiatku tretieho setu viedol Kovalík 2:0, Španiel však bleskovo vyrovnal a v koncovke slávil úspech. V tajbrejku štvrtého setu mal Kovalík náskok 5:3, no Carreno Busta získal potom štyri body v rade a vybojoval si postup do 2. kola.

muži – dvojhra – 1. kolo

Martin KLIŽAN (SR) – Laslo Djere (Srb.) 7:6 (6), 4:6, 7:6 (6), 6:1, Pablo Carreno Busta (10-Šp.) – Jozef KOVALÍK (SR) 4:6, 6:1, 7:5, 7:6 (5), Gael Monfils (32-Fr.) – Elliot Benchetrit (Fr.) 3:6, 6:1, 6:2, 6:1, Radu Albot (Mold.) – Gregoire Barrere (Fr.) 4:6, 0:6, 7:5, 6:1, 6:2, Grigor Dimitrov (4-Bul.) – Mohamed Safwat (Egypt) 6:1, 6:4, 7:6 (1), Damir Džumhur (26-BaH) – Denis Kudla (USA) 6:4, 6:2, 6:2

Vydarená premiéra Kužmovej

Slovenskej tenistke Viktórii Kužmovej vyšla premiéra v hlavnej súťaži ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V úvodnom kole na parížskej antuke vyradila šampiónku z roku 2010 Talianku Francescu Schiavoneovú 7:6 (2), 7:6 (2).

Ďalšou súperkou víťazky EMPIRE Slovak Open v Trnave bude štvrtá nasadená Ukrajinka Jelina Svitolinová.

Pre Kužmovú je to tretí štart v hlavnom pavúku na niektorom z podujatí veľkej štvorky. Na tohtoročnom Australian Open i vlani na US Open skončila v 1. kole. Proti Schiavoneovej začala zverenka trénera Michala Mertiňáka skvele a po rýchlom brejku si vybudovala náskok 4:1.

Za stavu 5:3 išla podávať na víťazstvo v sete. Schiavoneová, ktorá musela v tomto roku v Paríži absolvovať kvalifikáciu, síce v ďalších minútach vyrovnala na 5:5 a vynútila si tajbrejk. V ňom však vďaka agresívnej hre dominovala Kužmová.

V druhom dejstve talentovaná Slovenka otočila z 1:3 na 4:3. Ďalšie dve gemy sa však stali korisťou Schiavoneovej, ktorá sa za stavu 6:5 pri podaní súperky dostala k setbalu. Kužmová ho ale odvrátila skvelým stopbalom, podržala si servis a v tajbrejku taliansku veteránku jasne prevýšila. Po zápase si od divákov vyslúžila za predvedený výkon potlesk.

ženy – dvojhra – 1. kolo

Viktória KUŽMOVÁ (SR) – Francesca Schiavoneová (Tal.) 7:6 (2), 7:6 (2), Kateryna Kozlovová (Ukr.) – Jelena Ostapenková (Lot.-5) 7:5, 6:3, Julia Putincevová (Kaz.) – Johanna Kontová (V. Brit.-22) 6:4, 6:3, Zarina Dijasová (Kaz.) – Magda Linettová (Poľ.) 6:3, 6:1, Čchiang Wang (Čína) – Venus Williamsová (USA-9) 6:4, 7:5, Sloane Stephensová (USA-10) – Arantxa Rusová (Hol.) 6:2, 6:0, Alizé Cornetová (Fr.-32) – Sara Erraniová (Tal.) 2:6, 6:2, 6:3, Jennifer Bradyová (USA) – Amandine Hessová (Fr.) 6:1, 6:1, Elina Svitolinová (Ukr.-4) – Ajla Tomljanovičová (Aus.) 7:5, 6:3, Anett Kontaveitová (Est.-25) – Madison Brenglová (USA) 6:1, 4:6, 6:2, Barbora Strýcová (ČR-26) – Kurumi Narová (Jap.) 1:6, 6:3, 6:4, Jekaterina Makarovová (Rus.) – Čeng Saj-saj (Čína) 6:4, 6:1, Petra Martičová (Chor.) – Wang Ja-fan (Čína) 6:2, 6:3

Viac na túto tému: #Martin Kližan #Jozef Kovalík #Roland Garros 2018