16. raz v top 16. Federera čaká v osemfinále rozbehnutý Maďar

Švajčiarsky tenista Roger Federer sa prebojoval do osemfinále dvojhry na prvom grandslamovom turnaji roka Australian Open. Druhý hráč pavúka zdolal v sobotňajšom zápase Francúza Richard Gasquet v troch setoch 6:2, 7:5 a 6:4.

20.01.2018 14:05
Roger Federer Foto: ,
Roger Federer oslavuje triumf nad Richardom Gasquetom.

Tridsaťšesťročný veterán tak opäť potvrdil, že sa mu proti o päť rokov mladšiemu Francúzovi dlhodobo darí. Bolo to už jeho sedemnásty triumf z 19 vzájomných duelov. Gasquet navyše nezobral 19-násobnému grandslamovému víťazovi set v posledných desiatich stretnutiach.

„Dokázal som sa držať v ofenzíve a ochránil som si svoje podanie. Bol to však tesný zápas. Obaja sme hrali dobre a bojovali sme do konca. Nakoniec som vyhral ja,“ povedal.

Federer postúpil medzi najlepších 16 v metropole Viktórie 16. raz v kariére, je to jeho 19. štart. V osemfinále bude čeliť Mártonovi Fucsovicsovi, prvému Maďarovi v takejto fáze AO po 45 rokoch.

Dobyvateľ ročníkov 2004, 2006, 2007, 2010 a 2017 dosiahol v otváracom sete proti Gasquetovi brejk vo štvrtej aj ôsmej hre. V treťom dejstve napokon nedoplatil na to, že vyzývateľa pustil zo 4:1 na 4:4. Pripísal si okrúhly 90. zápasový úspech na Australian Open (popri 13 nezdaroch).

Švajčiar odohral svoj 103. duel na tomto turnaji, čím prekonal wimbledonskú kvantitu (102). Jediným ďalším hráčom s aspoň 100 zápasmi na niektorej grandslamovej akcii je Američan Jimmy Connors (US Open 115, Wimbledon 102). Federer má za sebou 94 stretnutí na US Open a 81 na Roland Garros.