Skvelý Lacko! Vyradil bývalú svetovú trojku a postúpil do 2. kola

Slovenský tenista Lukáš Lacko sa v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne postaral o senzáciu. Po výbornom výkone vyradil wimbledonského finalistu z roku 2016 a nasadenú dvadsaťdvojku Kanaďana Miloša Raoniča 6:7 (5), 7:5, 6:4, 7:6 (4).

16.01.2018 05:33 , aktualizované: 12:05
Lukáš Lacko oslavuje jeden zo svojich víťazných... Foto: Reuters, EDGAR SU
Lacko Lukáš Lacko oslavuje jeden zo svojich víťazných úderov.

Lacko slávil proti bývalej svetovej trojke úspech vďaka odvážnej hre plnej víťazných úderov a výborným returnom. Raoničovi nepomohlo ani 36 es, po prvý raz od roku 2011 stroskotal na podujatí veľkej štvorky hneď na úvodnej prekážke.

Slovenský daviscupový reprezentant odplatil rodákovi z čiernohorskej Podgorice prehru z hardu v Tokiu z roku 2013 a vyrovnal vzájomnú bilanciu na 1:1. V 2. kole ho v noci na štvrtok SEČ čaká Argentínčan Nicolas Kicker. Jeho maximom v Melbourne je doposiaľ 3. kolo z rokov 2017 a 2012.

Lackovi nevyšiel úvod zápasu s Raoničom, keď v druhom geme stratil podanie a Kanaďan si po potvrdení brejku vybudoval náskok 3:0. Najlepší slovenský singlista sa však rýchlo zmobilizoval a v ďalších minútach vyrovnal na 3:3, keď predviedol viacero kvalitných returnov a úspešných obhodení.

Lukáš Lacko vs. Miloš Raonič Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Miloš Raonič (vpravo) gratuluje Lukášovi...

O osude prvého setu napokon rozhodol tajbrejk, v ktorom viedol Lacko 4:2, Raonič však následne otočil na 6:4 a úvodné dejstvo sa stalo jeho korisťou.

V druhom sete si Lacko suverénne držal svoje podanie a v jeho koncovke slávil úspech vďaka víťaznému bekhendu. V treťom dejstve čelil za stavu 2:2 i 3:3 dvom brejkbalom. Všetky štyri však odvrátil a v závere mal opäť navrch.

Za stavu 5:4 pri prvom setbale spravil nevynútenú chybu, no druhý už premenil po ukážkovom obhodení, za ktoré zožal od divákov na dvorci číslo 2 búrlivý potlesk. Lacko veľmi dobre čítal podanie Raoniča, pri dlhších výmenách ho dokázal dostať pod tlak a prinútiť k chybám.

V tajbrejku štvrtého setu premenil v poradí druhý mečbal po tom, ako si vzal Jastrabie oko a to ukázalo, že loptička z rakety Raoniča skončila v aute.

Lacko bol po zisku jedného z najcennejších skalpov v doterajšej kariére spokojný. „Na Australian Open som hral už veľakrát s tenistami, ktorí boli v minulosti v prvej desiatke. Vedel som, že Raonič dlhšie nehral a že mám šancu. Hráč sa môže vrátiť v takej forme ako pred zranením, ale môže tam byť aj nejaký zádrhel, čo bol dnes Raoničov prípad. Snažil som sa čo najdlhšie držať si servis a pokúsiť sa zlomiť ho v koncovkách setov a tajbrejkoch, čo sa mi podarilo,“ povedal pre Rádio Slovensko a dodal:

„Čím dlhšie sme hrali, tak mu čoraz viac odchádzala kondička, chýbalo mu zápasové tempo. Nasúkal síce 36 es, no na jeho pomery mi dával pri svojom podaní veľa šancí, ktoré som dokázal využívať. Dôležitý bol štvrtý set. Ak by som ho prehral, v piatom by sa nehral tajbrejk a musel by som ho brejknúť, čo by nebolo jednoduché. Mal toho plné zuby, no skúšal štvrtý set za každú cenu získať a ukázať, prečo bol v minulosti v Top 10. Som rád, že som to zvládol a nepustil ho do piateho setu.“

Australian Open – dvojhra mužov – 1. kolo:
Lukáš Lacko (SR) – Milos Raonic (Kan.-22) 6:7 (5), 7:5, 6:4, 7:6 (4)
Roger Federer (Švaj.-2) – Aljaž Bedene (Slovin.) 6:3, 6:4, 6:3
Alexander Zverev (Nem.-4) – Thomas Fabbiano (Tal.) 6:1, 7:6 (5), 7:5
Dominic Thiem (Rak.-5) – Guido Pella (Arg.) 6:4, 6:4, 6:4
David Goffin (Belg.-7) – Matthias Bachinger (Nem.) 6:7 (3), 6:3, 6:2, 6:4
Stan Wawrinka (Švaj.-9) – Ričardas Berankis (Litva) 6:3, 6:4, 2:6, 7:6 (2)
Richard Gasquet (Fr.-29) – Blaž Kavčič (Slovin.) 6:1, 6:4, 7:5
Čchung Hje-on (Kór. rep.) – Mischa Zverev (Nem.-32) 6:2, 4:1 – skreč, M. Zverev odstúpil
Julien Benneteau (Fr.) – Taro Daniel (Jap.) 6:7 (6), 7:6 (0), 6:4, 6:1
Jevgenij Donskoj (Rus.) – Florian Mayer (Nem.) 6:4, 6:4, 6:4
Márton Fucsovics (Maď.) – Radu Albot (Mold.) 6:2, 6:3, 4:6, 7:5
Guillermo García-López (Šp.) – Benoit Paire (Fr.) 6:0, 6:7 (4), 6:1, 6:4
Peter Gojowczyk (Nem.) – Michail Kukuškin (Kaz.) 6:3, 6:3, 6:1
Karen Chačanov (Rus.) – Peter Polansky (Kan.) 7:6 (3), 7:6 (2), 6:4
Nicolás Kicker (Arg.) – Jordan Thompson (Aus.) 6:3, 6:1, 4:6, 3:6, 6:3
Denis Kudla (USA) – Steve Johnson (USA) 6:7 (5), 6:3, 7:6 (3), 6:2