Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Federer zostáva stopercentný, Sock šokoval. Odprevadí legendu do semifinále

Americký tenista Jack Sock nasadený ako ôsmy zvíťazil nad nemeckou trojkou turnaja Alexandrom Zverevom za 114 minút 6:4, 1:6, 6:4 vo štvrtkovom záverečnom stretnutí v singlovej základnej skupine Borisa Beckera na koniec programu piateho dňa koncosezónneho výberového šampionátu Nitto ATP Finals v Londýne.

16.11.2017 23:22
Jack Sock Foto: ,
Jack Sock.

Sock v rozhodujúcom sete zaostával 0:1 s brejkom, ale aj viedol 4:2. Napokon nepykal za to, že Zvereva ešte pustil na 4:4.

Bol to priamy duel dvoch debutantov medzi elitou o postupové konečné druhé miesto za Švajčiarom Rogerom Federerom, ktorý mal istotu prvenstva v skupine už v utorok. Dvojka podujatia to čerstvo umocnila triumfom nad chorvátskou päťkou systému Marinom Čiličom za 115 minút 6:7 (5), 6:4, 6:1.

Švajčiar sa proti Chorvátovi, ktorý už bol bez šance na nadstavbu, vyhol prípadnej 250. prehre vo dvojhre v kariére. Zverenec Čiličovho krajana Ivana Ljubičiča a daviscupového kapitána Severina Lüthiho Federer je v semifinále 14. raz pri rekordnej 15. účasti. Nevyšlo mu to iba v sezóne 2008. Okrúhly 10. raz prešiel skupinou s bilanciou 3:0. V tejto sezóne má zápasový výkaz 52:4.

Dvadsaťpäťročný univerzál Sock v sobotňajšom semifinále vyzve 26-ročného Grigora Dimitrova, šestku hierarchie a víťaza skupiny Peta Samprasa. Proti Bulharovi má Američan povzbudivé skóre 3:1, hoci spočiatku zaostával. V marci na „harde“ v kalifornskom Indian Wells triumfoval v 3. kole 3:6, 6:3, 7:6 (7). V štatistike s 20-ročným A. Zverevom sa Sock ujal vedenia 2:1. Nadviazal na tesný úspech 6:7 (4), 7:6 (4), 6:4, ktorý dosiahol 22. októbra v semifinále v Štokholme.

Jayom Bergerom trénersky vedený Sock je prvým Američanom na ATP Finals od sezóny 2011 (Mardy Fish). Dosiaľ posledným hráčom z USA so zápasovým úspechom na „Masters“ bol Andy Roddick spred desiatich rokov (ten práve odvtedy zároveň zostával najčerstvejším americkým semifinalistom).