Federer zostáva stopercentný, Sock šokoval. Odprevadí legendu do semifinále

Americký tenista Jack Sock nasadený ako ôsmy zvíťazil nad nemeckou trojkou turnaja Alexandrom Zverevom za 114 minút 6:4, 1:6, 6:4 vo štvrtkovom záverečnom stretnutí v singlovej základnej skupine Borisa Beckera na koniec programu piateho dňa koncosezónneho výberového šampionátu Nitto ATP Finals v Londýne.

16.11.2017 23:22
Jack Sock Foto: ,
Jack Sock.

Sock v rozhodujúcom sete zaostával 0:1 s brejkom, ale aj viedol 4:2. Napokon nepykal za to, že Zvereva ešte pustil na 4:4.

Bol to priamy duel dvoch debutantov medzi elitou o postupové konečné druhé miesto za Švajčiarom Rogerom Federerom, ktorý mal istotu prvenstva v skupine už v utorok. Dvojka podujatia to čerstvo umocnila triumfom nad chorvátskou päťkou systému Marinom Čiličom za 115 minút 6:7 (5), 6:4, 6:1.

Švajčiar sa proti Chorvátovi, ktorý už bol bez šance na nadstavbu, vyhol prípadnej 250. prehre vo dvojhre v kariére. Zverenec Čiličovho krajana Ivana Ljubičiča a daviscupového kapitána Severina Lüthiho Federer je v semifinále 14. raz pri rekordnej 15. účasti. Nevyšlo mu to iba v sezóne 2008. Okrúhly 10. raz prešiel skupinou s bilanciou 3:0. V tejto sezóne má zápasový výkaz 52:4.

Dvadsaťpäťročný univerzál Sock v sobotňajšom semifinále vyzve 26-ročného Grigora Dimitrova, šestku hierarchie a víťaza skupiny Peta Samprasa. Proti Bulharovi má Američan povzbudivé skóre 3:1, hoci spočiatku zaostával. V marci na „harde“ v kalifornskom Indian Wells triumfoval v 3. kole 3:6, 6:3, 7:6 (7). V štatistike s 20-ročným A. Zverevom sa Sock ujal vedenia 2:1. Nadviazal na tesný úspech 6:7 (4), 7:6 (4), 6:4, ktorý dosiahol 22. októbra v semifinále v Štokholme.

Jayom Bergerom trénersky vedený Sock je prvým Američanom na ATP Finals od sezóny 2011 (Mardy Fish). Dosiaľ posledným hráčom z USA so zápasovým úspechom na „Masters“ bol Andy Roddick spred desiatich rokov (ten práve odvtedy zároveň zostával najčerstvejším americkým semifinalistom).