Wawrinka sfúkol Čiliča za 100 minút. V semifinále sa postaví Murraymu

Švajčiarsky tenista Stan Wawrinka nasadený ako tretí zvíťazil nad chorvátskou sedmičkou žrebu Marinom Čiličom za rovných 100 minút suverénne 6:3, 6:3, 6:1 v zápase stredajšieho štvrťfinále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna).

07.06.2017 19:16
Stan Wawrinka Foto: ,
Švajčiar Stan Wawrinka v zápase proti Marinovi Čiličovi na Roland Garros.

Miestny šampión zo sezóny 2015 Wawrinka (3.) zdolal 28-ročného hrdinu rovnako významných newyorských US Open 2014 Čiliča (8.) ôsmy raz v rade a má proti nemu skóre už 12:2. Podujatím prechádza bez straty setu. Bol to duel dvoch niekdajších dobyvateľov juniorského titulu vo francúzskej metropole: Švajčiar sa presadil v roku 2003, Chorvát v sezóne 2005.

Dovedna trojnásobný šampión na veľkej štvorke Wawrinka (aj Australian Open 2014 a US Open 2016) bude v piatok v semifinále bojovať s úspešným zo súbežného zápasu Andy Murray (V. Brit.-1) – Kei Nišikori (Jap.-8). Zverenec švédskeho finalistu RG Magnusa Normana Wawrinka má proti Britovi skóre 7:10, s Japoncom stojí 4:4.

„Bol to z mojej strany perfektný zápas. Naozaj ma potešilo, ako mi to dnes išlo. Dobre som sa hýbal, herne to bolo výborné, utváral som si príležitosti. Som fakt spokojný,“ povedal podľa blogu podujatia Wawrinka, vo veku 32 rokov a 75 dní najstarší semifinalista Roland Garros od sezóny 1985 (Američan Jimmy Connors – 32 rokov a 280 dní). Švajčiar v 1. kole vyradil slovenského kvalifikanta Jozefa Kovalíka 6:2, 7:6 (6), 6:3.

Už predtým v stredu utvorili semifinálovú dvojicu v dolnej polovici „pavúka“ Španiel Rafael Nadal a Rakúšan Dominic Thiem. Deväťnásobný držiteľ Pohára mušketierov Nadal viedol nad Pablom Carrenom-Bustom 6:2, 2:0, keď krajan po 50 minútach odstúpil pre zranenie brušného svalstva. Thiem prekonal obhajcu trofeje Novaka Djokoviča zo Srbska za 135 minút 7:6 (5), 6:3, 6:0.

Murray cez Nišikoriho do semifinále

Britský líder svetového rebríčka Andy Murray zvíťazil nad Japoncom Kei Nišikorim nasadeným ako ôsmym za 159 minút 2:6, 6:1, 7:6 (0), 6:1. Na Dvorci Philippa Chatriera po nevydarenom prvom sete dokázal Murray zvrátiť vývoj, vyrovnal a pocitovo definitívne prevzal taktovku v treťom sete, v ktorom napokon nepykal za dve premrhania náskoku brejku.

Obhajca finálovej účasti Murray bude v piatok v semifinále hrať so švajčiarskym miestnym šampiónom zo sezóny 2015 Stanom Wawrinkom nasadeným ako tretím. V bilancii zo vzájomných duelov vedie rodák zo škótskeho Dunblane 10:7, vlani v rovnakej fáze vo francúzskej metropole triumfoval 6:4, 6:2, 4:6, 6:2, následne v boji o Pohár mušketierov nestačil na Srba Novaka Djokoviča. Wawrinka v stredu vo štvrťfinále prekonal Chorváta Marina Čiliča za rovných 100 minút jasne 6:3, 6:3, 6:1.

Tridsaťročný zverenec Ivana Lendla a Jamieho Delgada Murray teraz má proti 27-ročnému finalistovi newyorských US Open 2014 Nišikorimu (9.) štatistiku už 9:2. Nadviazal na úspech 6:7 (9), 6:4, 6:4 z novembrového koncoročného výberového šampionátu na tvrdom povrchu v hale v Londýne, teda z úplne odlišných podmienok.

Andy Murray počas štvrťfinále Roland Garros 2017. Foto: Reuters, BENOIT TESSIER
Andy Murray Andy Murray počas štvrťfinále Roland Garros 2017.

Premožiteľ Slováka Martina Kližana z 2. kola Murray je trojnásobným šampiónom na úrovni veľkej štvorky (Wimbledon 2013 a 2016, US Open 2012) a držiteľom dvoch zlatých olympijských medailí (2012 – Londýn, 206 – Rio de Janeiro).

Dvadsaťsedemročný zverenec Michaela Changa a Danteho Bottiniho Nišikori bol v osmičke pri Seine druhý raz, predvlani v predmetnej fáze prehral „päťseťák“ s domácim Jo-Wilfriedom Tsongom. Minulý rok ho už v osemfinále zastavil ďalší hostiteľ Richard Gasquet.

Už predtým v stredu utvorili semifinálovú dvojicu v dolnej polovici „pavúka“ Španiel Rafael Nadal a Rakúšan Dominic Thiem. Deväťnásobný víťaz tohto turnaja Nadal viedol nad Pablom Carrenom-Bustom 6:2, 2:0, keď krajan po 50 minútach odstúpil pre zranenie brušného svalstva. Thiem prekonal obhajcu trofeje Djokoviča za 135 minút 7:6 (5), 6:3, 6:0.