Kližan prinútil Murraya k plánu B, C i D, do 3. kola ide svetová jednotka

Bojoval, drel - zo všetkých síl. Keď schádzal z kurtu, zaplnená aréna Suzanne Lenglenovej obdivne tlieskala. Zdvihnutý palec mu na znak úcty ukazoval aj hviezdny súper. Napriek tomu kráčal do útrob štadióna sklamaný.

01.06.2017 17:50 , aktualizované: 20:25
Kližan Roland Garros 2017 Foto: ,
Martin Kližan v súboji 2. kola na French Open 2017 proti Andymu Murraymu.
debata (2)

V úvodnom kole Roland Garros sa Martin Kližan postaral o rozruch. Nezaprel svoju povahu, s domácim Laurentom Lokolim prišiel do konfliktu. Súboj sa skončil nepodanými rukami.

Slovenská jednotka ukázala vo štvrtok svoju druhú tvár. Podstatne krajšiu, pre fanúšikov lákavejšiu. Tenisovú. Plnú talentu, schopností, výnimočného umu.

Nebyť niekoľkých zaváhaní, mohol sa Bratislavčan postarať o senzáciu. V druhom kole trápil Andyho Murraya. Svetovej jednotke napokon podľahol po tuhom boji v štyroch setoch.

Jedného z favoritov na titul udržal na kurte, na ktorý neustále pálilo slnko, viac ako tri a pol hodiny.

„Vedel som, že to bude mimoriadne náročný zápas. Kližan predvádzal ohromné údery, rozdával jeden víťazný forhend za druhým. Pri obranných činnostiach v sebe nachádzal neuveriteľne veľa energie. Postupne som sa snažil diktovať tempo zápasu, no súper mi moju pozíciu až do záverečnej lopty nesmierne komplikoval,“ komentoval Murray dianie na kurte.

Päťdesiaty hráč sveta hral odvážne. Veľkého mena sa ani náhodou nezľakol. Trojnásobného grandslamového šampióna zasypal 57 víťaznými údermi (Murray 41). Dopustil sa však aj veľkého množstva nevynútených chýb (67 – 29).

„Obaja aktéri ponúkli divákom výborný zápas. Raz bol hore jeden, potom druhý. Kližan prinútil Murraya k plánu B, C a dokonca i D,“ komentovala výkony oboch súperov oficiálna stránka turnaja.

Kližan si v Paríži nevyrovnal svoje doterajšie maximum. Zostáva ním tretie kolo spred troch rokov. Na grandslamových turnajoch dokráčal 27-ročný ľavák najďalej na US Open. V New Yorku si pred piatimi sezónami zahral v osemfinále.

„V tých dvoch setoch, ktoré som prehral zhodne 2:6, som predviedol veľmi zlý výkon, vôbec sa mi to nepáčilo, kazil som forhendy, ktoré bežne dávam. Našťastie, predtým som získal prvý set, takže sme išli do štvrtého a stále som mal šancu. Zrazu som mal náskok 5:2, ale nedokázal som to ‚doklepnúť‘… Je to škoda, lebo piaty set by bol otvorený,“ rekapituloval Kližan pre RTVS.

Dvojhra mužov – 2. kolo:
Andy Murray (V. Brit.-1) – Martin Kližan (SR) 6:7 (3), 6:2, 6:2, 7:6 (3) za 3:34 h
Stan Wawrinka (Švaj.-3) – Alexandr Dolgopolov (Ukr.) 6:4, 7:6 (5), 7:5
Marin Čilič (Chor.-7) – Konstantin Kravčuk (Rus.) 6:3, 6:2, 6:2
Kei Nišikori (Jap.-8) – Jérémy Chardy (Fr.) 6:3, 6:0, 7:6 (5)
Karen Chačanov (Rus.) – Tomáš Berdych (ČR-13) 7:5, 6:4, 6:4
John Isner (USA-21) – Paolo Lorenzi (Tal.) 6:3, 7:6 (3), 7:6 (2)
Fabio Fognini (Tal.-28) – Andreas Seppi (Tal.) 6:4, 7:5, 6:3
Juan Martín Del Potro (Arg.-29) – Nicolás Almagro (Šp.) 6:3, 3:6, 1:1 – skreč, Almagro odstúpil
Feliciano López (Šp.) – David Ferrer (Šp.-30) 7:5, 3:6, 7:5, 4:6, 6:4
Čchung Hje-on (Kór. rep.) – Denis Istomin (Uzb.) 6:1, 7:5, 6:1

Kližan rýchlou a relatívne presnou hrou v úvode držal Murrayho na dištanc. Už v treťom geme favorita a vlaňajšieho parížskeho finalistu brejkol a vzápätí potvrdil na 3:1.Sľubný náskok potiahol slovenský tenista až na 5:3, ale potom začali z jeho rakety pribúdať chyby. Murray preklopil na 6:5, ale Slovák to nevzdal a vynútil si tajbrejk. V ňom Kližan odskočil na 5:3 a potom dostal setbalový darček od súpera – Murray zahral dvojchybu. Slovenský tenista sa chopil šance a smečom po kvalitnom podaní dovŕšil triumf v prvom sete – za 64 minút 7:6 (3).

V druhom sete Kližan neudržal vysokú koncentráciu, ani úderovú istotu. Murray svojím „spomaľovacím“ štýlom s minimom chýb dosiahol dva brejky a za stavu 5:2 podával na zisk setu. Súpera pustil k dvom brejkbalom, ale vzápätí ukázal svoju povestnú defenzívu a po zahodenom forhende Kližana do siete Murray získal druhý set 6.2. Hneď na začiatku tretieho setu Kližan opäť prišiel o podanie a po dvoch hodinách na kurte Murray zvýšil na 3:1. Za stavu 1:5 Kližan pri podaní ukázal záblesk z hry z prvého setu a čistou hrou znížil na 2:5. Vzápätí Murray dopodával tretí set na 6:2, urobil v ňom iba 2 nevynútené chyby a zahral 7 víťazných úderov.

Zďaleka nebol koniec. Kližan zdvihol hlavu a pestrou hrou so sériou vydarených dropšotov ušiel súperovi na 3:0 vo štvrtom dejstve. Nevypomstilo sa mu, že Murrayho pustil za stavu 2:0 a 40:15 pri podaní k dvom brejkbalom. Sympatickým vzopätím sa dostal až na 5:2 a 30:0 pri podaní súpera, ale potom mu došli sily. Murrray však musel ukázať svoju najlepšiu defenzívu pri tvrdom tlaku z rakety súpera, kým vyrovnal na 5:5. Už značne unavený Kližan ešte raz zabojoval a pri svojom servise aj cez vymazanie brejkbalu získal nezvyčajne dramatickú aj kvalitnú jedenástu hru na svoju stranu. Napokon sa muselo po druhý raz do tajbrejku. V ňom za stavu 0:3 Kližam šiel do maximálneho rizika. Víťaznými údermi sa dotiahol na 2:3, potom si Brit ako mnoho ráz predtým pomohol dropšotom. Za stavu 6:2 mal Murray štyri mečbaly a využil ten druhý – defenzívnym volejom pri sieti.

Roland Garros – dvojhra mužov – 2. kolo:

Andy Murray (V. Brit.-1) – Martin Kližan (SR) 6:7 (3), 6:2, 6:2, 7:6 (3)

Dvojice v 3. kole dvojhry mužov (zhora podľa „pavúka“):
Andy Murray (V. Brit.-1) – Juan Martín Del Potro (Arg.-29)
John Isner (USA-21) – Karen Chačanov (Rus.)
Fernando Verdasco (Šp.) – Pablo Cuevas (Urug.-22)
Čchung Hje-on (Kór. rep.) – Kei Nišikori (Jap.-8)
Stan Wawrinka (Švaj.-3) – Fabio Fognini (Tal.-28)
Richard Gasquet (Fr.-24) – Gael Monfils (Fr.-15)
Kyle Edmund (V. Brit.) – Kevin Anderson (JAR)
Feliciano López (Šp.) – Marin Čilič (Chor.-7)
Milos Raonic (Kan.-5) – Guillermo García-López (Šp.)
Pablo Carreno-Busta (Šp.-20) – Grigor Dimitrov (Bul.-11)
Jiří Veselý (ČR) – Roberto Bautista-Agut (Šp.-17)
Nikoloz Basilašvili (Gruz.) – Rafael Nadal (Šp.-4)
Dominic Thiem (Rak.-6) – Steve Johnson (USA-25)
Horacio Zeballos (Arg.) – David Goffin (Belg.-10)
Lucas Pouille (Fr.-16) – Albert Ramos-Viňolas (Šp.-19)
Diego Schwartzman (Arg.) – Novak Djokovič (Srb.-2 )

Jelena Vesninová (Rus.-14) – Varvara Lepčenková (USA) 4:6, 6:3, 6:0
Verónica Cepedeová-Roygová (Parag.) – Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-16) 7:6 (4), 2:6, 6:4
Chsieh Su-wej (Taiw.) – Taylor Townsendová (USA) 6:0, 2:6, 6:3
Carina Witthöftová (Nem.) – Pauline Parmentierová (Fr.) 6:4, 7:6 (5)

Dvojice v 3. kole dvojhry žien (zhora podľa „pavúka“): Lesia Curenková (Ukr.) – Jelena Ostapenková (Lot.) Samantha Stosurová (Aus.-23) – Bethanie Matteková-Sandsová (USA) Caroline Wozniacka (Dán.-11) – Catherine Bellisová (USA) Šuaj Čang (Čína-32) – Svetlana Kuznecovová (Rus.-8) Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-4) – Julia Putincevová (Kaz.-27) Shelby Rogersová (USA) – Kristina Mladenovicová (Fr.-13) Venus Williamsová (USA-10) – Elise Mertensová (Belg.) Timea Bacsinszká (Švaj.-30) – Ons Jabeurová (Tun.) Elina Svitolinová (Ukr.-5) – Magda Linettová (Poľ.) Anastasija Sevastovová (Lot.-17) – Petra Martičová (Chor.) Jelena Vesninová (Rus.-14) – Carla Suárezová-Navarrová (Šp.-21) Daria Kasatkinová (Rus.-26) – Simona Halepová (Rum.-3) Chsieh Su-wej (Taiw.) – Caroline Garciová (Fr.-28) Alizé Cornetová (Fr.) – Agnieszka Radwanská (Poľ.-9) Verónica Cepedeová-Roygová (Parag.) – Mariana Duqueová-Marinová (Kol.) Carina Witthöftová (Nem.) – Karolína Plíšková (ČR-2)