Rybárikovú zradila achilovka, Slováci sú vo dvojhre bez zastúpenia

Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková nedohrala zápas 2. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne.

20.01.2016 06:57 , aktualizované: 11:25
zväčšiť Magdaléna Rybariková v bolestiach počas zápasu... Foto: SITA/AP, Andrew Brownbill
Magdaléna Rybariková Magdaléna Rybariková v bolestiach počas zápasu proti Lauren Davisovej.

Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková nedohrala zápas 2. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. Rybáriková odstúpila zo stredajšieho súboja proti Američanke Lauren Davisovej po prvom sete, ktorý za 68 minút prehrala v tajbrejku tesne 6:7 (7). Za stavu 7:6 mala Slovenka setbal. Dôvodom jej skreču bolo zranenie pravej achilovky, ktoré ju limitovalo už aj počas prvého setu. Zverenkyňa Petra Hubera si z Melbourne odnáša 70 bodov do hodnotenia WTA a prémiu 60 000 AUD brutto.

„Už pár dní ma pobolievala achilovka na pravej nohe, najhoršie to bolo v utorok. Musela som si to dať ošetriť a po zákrokoch lekárov sa to trochu zmiernilo v deň zápasu. Veru som rozmýšľala aj o odstúpení. Skúšala som s tým behať, ale už od prvých gemov som znovu cítila bolesť. Môj pohyb bol obmedzený, snažila som sa hrať na jeden, dva rýchle údery. Bola som prekvapená, že pri tom všetkom som sa ešte dostala k setbalu. Súperka to zjavne nevyužila, nepritlačila ma, nedala mi krátke údery. Chápem, že sa jej asi hralo ťažko. Po prehratom tajbrejku som už vedela, že ďalšie dva sety nezvládnem, a musela som vzdať,“ povedala Slovenka.

Rybáriková bola posledná slovenská zástupkyňa vo dvojhre na Australian Open. Ostatných päť Slovákov opustilo rady účastníkov melbournského superturnaja už po 1. kole. Boli nimi Karolína Schmiedlová, Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová, Martin Kližan aj Jozef Kovalík.

Dvadsaťsedemročná Rybáriková (75. v rebríčku WTA) bola proti 22-ročnej Davisovej (103.) miernou favoritkou, hoci Američanka v 1. kole vyradila Rusku Anastasiu Pavľučenkovovú nasadenú ako dvadsiatu šiestu (1:6, 6:3, 6:4). V doteraz jedinom vzájomnom zápase zvíťazila skúsenejšia slovenská hráčka v roku 2013 na „harde“ v Memphise 7:6 (2), 6:2.

Slovenka hneď v úvode stretnutia získala podanie o 5 rokov mladšej Američanky a vzápätí potvrdila na 2:0. Rybáriková bola vo vedení aj 3:1 a 3:2, ale potom prišla o svoj servis a súperka vyrovnala krok aj skóre. Prvý set musel do tajbrejku, v ktorom Davisová viedla 3:1 aj 6:4, ale prvé dva setbaly ešte nevyužila. Sériou troch bodov Rybáriková otočila na 7:6, no potom nezvládla ani jedno svoje podanie a ponúkla súperke tretí setbal. Tá už nezaváhala. Súperkou Davisovej v 3. kole bude ruská favoritka a turnajová päťka Maria Šarapovová.

Držiteľka štyroch singlových titulov z hlavnej profesionálnej úrovne Rybáriková sa prebojovala do 2. kola na južnej pologuli tretí raz v rade po tom, ako pri prvých piatich štartoch v „main draw“ v metropole Viktórie vždy skončila už na úvod. Jej osobný rekord z turnajov „veľkej štvorky“ v podobe prienikov do 3. kola na US Open 2008 a 2009 a Wimbledone 2015 odolal.

Rybáriková by sa mala v Melbourne predstaviť ešte v deblovej súťaži po boku Švajčiarky so slovenskými koreňmi Belindy Bencicovej. Či nastúpi na štvrtkový zápas úvodného kola proti domácej dvojici Tammi Pattersonová, Olivia Rogowská, však nie je vôbec isté. „Štvorhra s Bencicovou je veľmi otázna,“ konštatovala Rybáriková.

Dvojhra žien – 2. kolo:
Lauren Davisová (USA) – Magdaléna Rybáriková (SR) 7:6 (7) – skreč, Rybáriková odstúpila pre zranenie

Dvojhra mužov – 2. kolo:
Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-9) – Omar Jasika (Aus.) 7:5, 6:1, 6:4
Guillermo García-López (Šp.-26) – Daniel Brands (Nem.) 4:6, 6:1, 7:6 (0), 6:3
Nick Kyrgios (Aus.-29) – Pablo Cuevas (Urug.) 6:4, 7:5, 7:6 (2)
Pierre-Hugues Herbert (Fr.) – Noah Rubin (USA) 6:3, 6:4, 6:0
Roger Federer (Švaj.-3) – Alexandr Dolgopolov (Ukr.) 6:3, 7:5, 6:1
Tomáš Berdych (ČR-6) – Mirza Bašič (Bosna a Herc.) 6:4, 6:0, 6:3
Kei Nišikori (Jap.-7) – Austin Krajicek (USA) 6:3, 7:6 (5), 6:3
Marin Čilič (Chor.-12) – Albert Ramos-Viňolas (Šp.) 6:4, 6:3, 7:6 (4)

Zostávajúci stredajší program 2. kola dvojhry mužov:
Novak Djokovič (Srb.-1) – Quentin Halys (Fr.)
Denis Kudla (USA) – Andreas Seppi (Tal.-28)

Agnieszka Radwanská (Poľ.-4) – Eugenie Bouchardová (Kan.) 6:4, 6:2
Kristina Mladenovicová (Fr.-28) – Nicole Gibbsová (USA) 6:1, 7:6 (4)
Magdaléna Rybáriková (SR) – Lauren Davisová (USA) 7:6 (7) – skreč, Rybáriková odstúpila pre zranenie pravej achilovky

Zostávajúci stredajší program 2. kola dvojhry žien:
Daria Gavrilovová (Aus.) – Petra Kvitová (ČR-6)
Monica Niculescová (Rum.) – Jelizaveta Kuličkovová (Rus.)
Mónica Puigová (Portor.) – Kristýna Plíšková (ČR)

====== Dve slovenské prehry vo štvorhre, Hantuchová ju nehrala ======

Igor Zelenay aj Janette Husárová s Karolínou Schmiedlovou v stredu neuspeli v 1. kole štvorhry na Australian Open. Daniela Hantuchová a bratislavská rodáčka pod austrálskou vlajkou Jarmila Wolfeová nenastúpili, druhá menovaná v utorok nedohrala 1. kolo dvojhry pre problémy s chrbtom. Zelenay a Čech Lukáš Rosol za 65 minút prehrali 3:6, 6:7 (3) s americkým párom Steve Johnson, Sam Querrey. Skúsená deblová špecialistka Husárová a slovenská singlová jednotka súčasnosti Kar. Schmiedlová podľahli americko-austrálskemu tandemu Madison Keysová, Ajla Tomljanovičová za 75 minút 3:6, 4:6.

Štvorhra mužov – 1. kolo: Steve Johnson, Sam Querrey (USA) – Lukáš Rosol, Igor Zelenay (ČR/SR) 6:3, 7:6 (3) za 65 minút

Štvorhra žien – 1. kolo:
Madison Keysová, Ajla Tomljanovičová (USA/Aus.) – Janette Husárová, Karolína Schmiedlová (SR) 6:3, 6:4 za 75 minút
Darija Juraková, Nicole Melicharová (Chor./USA) – Daniela Hantuchová, Jarmila Wolfeová (SR/Aus.) – nehralo sa, Hantuchová a Wolfeová nenastúpili

Viac na túto tému: #Magdaléna Rybáriková #Australian Open