Kližan sa rozišiel s Kučerom, nesadli si vraj ľudsky

28.06.2013 19:38
Martin Kližan
Martin Kližan v zápase proti Rafaelovi Nadalovi. Autor:

Spolupráca slovenského tenistu Martina Kližana s koučom Karolom Kučerom sa po takmer troch rokoch skončila.

„Rozchádzame sa v dobrom a ja som sa ‚Kájovi‘ poďakoval. Bez neho by som dnes určite nebol tam, kde som. Trošku ma to však sklamalo, lebo som predpokladal, že to myslí s trénovaním vážnejšie, než asi myslel. Mohol mi oznámiť takéto svoje rozhodnutie aj skôr či vo vhodnejšom štádiu sezóny. Nemá však zmysel robiť niečo nasilu. Niektoré veci treba prijať tak, ako sú,“ povedal Martin Kližan pre agentúru SITA.

Dôvodov na ukončenie spolupráce bolo viacero, ale Kližan žiadny z nich nepovažuje za natoľko vážny, aby muselo dôjsť k rozchodu v strede sezóny: „Obaja sme mali výhrady, neboli však nejaké extra veľké, išlo skôr o detaily. ‚Kájo‘ pociťoval určitý tlak zo všetkých strán, chce dopriať viac času svojim blízkym. Nezažil som to, ale chápem ho. Vysvetlil mi, že sa mi nedokáže venovať do takej miery, aby so mnou stále aj cestoval po turnajoch. Pätnásť – dvadsať rokov putoval po svete počas vlastnej kariéry, už na to nemá priveľkú chuť. Navyše, v otvorenej debate po Wimbledone aj za prítomnosti kondičného trénera Juraja Dulíka vyslovil názor, že ani ľudsky sme si už kvázi nesedeli, nevedeli sme nájsť spoločnú reč.“

Kližan má pred sebou sériu antukových podujatí v Stuttgarte, Hamburgu a Umagu. Pred americkou letnou šnúrou turnajov na tvrdom povrchu, najneskôr na vrcholné newyorské US Open, by už rád mal nového kouča: „Teraz som bez trénera, ale niečo konkrétne sa mi črtá už na blízku budúcnosť. Uvidíme, ako sa to vyvinie.“

Dvadsaťtriročný Bratislavčan momentálne figuruje na 36. mieste vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre. Kučera sa stal jeho trénerom v októbri 2010, ľaváka dovtedy viedol Ladislav Simon. Kližan v tom období bol na 241. mieste v renkingu. Medzičasom sa dostal na 26. pozíciu v počítačovom poradí (k. 4. marcu 2013), triumfoval na vlaňajšom septembrovom podujatí ATP World Tour 250 v ruskom Petrohrade, aj prostredníctvom prekonania francúzskeho grandslamového finalistu Jo-Wilfrieda Tsongu bol v osemfinálovom 4. kole US Open a vyslúžil si ocenenie Nováčik roka 2012 na hlavnom profesionálnom okruhu.

Tridsaťdeväťročný 7-násobný domáci Tenista roka Kučera je držiteľ 6 singlových titulov z hlavného profesionálneho okruhu, semifinalista Australian Open 1998, štvrťfinalista US Open 1998 a Australian Open 1999 a člen družstiev úspešných na Hopmanovom pohári 1998 v Perthe (s Karinou Cílekovou- Habšudovou), resp. düsseldorfskom Svetovom pohári tímov ATP 2000 (s Dominikom Hrbatým a Jánom Krošlákom). S aktívnou činnosťou sa rozlúčil po bratislavskej prehre SR s Chorvátskom vo finále Davisovho pohára 2005. V renkingu bol najvyššie na 6. pozícii.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku