Cibulková po dráme postúpila do 2. kola, Rybáriková už dohrala

Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako dvadsiata deviata zvíťazila v stretnutí 1. kola Australian Open v Melbourne nad Nemkou Angelique Kerberovou v ich druhom vzájomnom súboji za 149 minút 6:2, 6:7 (4), 6:4. V rozhodujúcom sete pritom zverenkyňa Željka Krajana prehrávala 2:4.

17.01.2011 07:49
Dominika Cibulková Foto:
Dominika Cibulková.

V otváracom dejstve Cibulková síce pustila súperku z 2:0 na 2:2, ale potom získala 4 gemy bez prerušenia. V druhej časti vyrovnala z 0:3 s dvojitým brejkom na 3:3, zvládla i skóre 3:5 a poradila si aj so situáciou 5:6 a príjem, ale v tajbrejku sa napokon nevyhla pokračovaniu zápasu, keď od prvej loptičky ťahala za kratší koniec (priebeh 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5, 4:5, 4:7). V treťom sete niekdajšia dvanástka hodnotenia znížila rebrejkom na 2:3, ale potom neodvrátila tretiu hrozbu straty podania v šiestej hre. Koncovku však zvládla vynikajúco.

Dominika Cibulková v plnom nasadení. Foto: SITA
Dominika Cibulková Dominika Cibulková v plnom nasadení.

„Dodalo mi to veľa sebavedomia. Za toho stavu 2:4 v treťom sete som sa na seba zdravo nahnevala a napokon som si to vyhrala tým, že som odvtedy dala asi desať ´winnerov´ z forhendu. Išla som do toho a uhrala som si to. Nebolo to tak, že by Kerberová nejako znervóznela. Ja som však v tých chvíľach vložila do zápasu niečo extra, aktívnym prejavom som išla v ústrety víťazstvu a ona nemala čo robiť,“ povedala Dominika Cibulková.

Nemka Angelique Kerberová bola pre Dominiku... Foto: SITA
Angelique Kerberová Nemka Angelique Kerberová bola pre Dominiku Cibulkovú dlho ťažký oriešok, napokon ju však Slovenka "rozlúskla" a postúpila do 2. kola.

Rodáčka z Piešťan následne pokračovala: „Vôbec to veru nebolo ľahké, Nemka hrala vynikajúco, dobre sa bránila. V prvom sete som síce zvíťazila zdanlivo hladko 6:2, ale bolo tam pár tesných gemov. Stále som si teda nebola príliš istá, išlo to akoby samo. V druhej časti som vyrovnala z 0:3 na 3:3 veľmi dobrou aktívnou hrou, ale vždy keď som sa dotiahla, ustúpila som a nesprávne som čakala, čo urobí súperka. Nechodila som dostatočne do toho a Kerberová mi nedala ani loptu zadarmo. V tajbrejku som mala pocit, že jej to vari už ani raz ´nezabijem´- zakaždým mi to nejako vystihla a vrátila.“

V 2. kole si Cibulková zmeria sily s 30-ročnou Taliankou Albertou Briantiovou (87.), proti ktorej zatiaľ má štatistiku 1:1.

Dvojhra žien – 1. kolo:
Dominika Cibulková (SR-29) – Angelique Kerberová (Nem.) 6:2, 6:7 (4), 6:4 za 149 minút

Rybáriková tesne prehrala

Magdaléna Rybáriková prehrala 1. kole s favorizovanou Estónkou Kaiou Kanepiovou nasadenou ako dvadsiatou 6:2, 4:6, 3:6.

V prvej časti síce 22-ročná piešťanská rodáčka okamžite stratila náskok 2:0 aj vinou nevyužitia 4 brejkbalov na 3:0, ale od skóre 2:2 si pripísala 4 gemy v rade. V druhom dejstve zverenkyňa Martina Hromeca proti o tri roky staršej štvrťfinalistke Wimbledonu i US Open 2010 Kanepiovej (21. v renkingu) prehrala svoje podanie v desiatej hre, v rozhodujúcom sete sa jej to stalo za stavu 3:4. Rybáriková, ktorá figuruje na 106. priečke vo svetovom rebríčku, si odnáša si 5 bodov do svetového rebríčka WTA a šek na 20 000 AUD.

Magdaléna Rybáriková v Melbourne dohrala. Foto: SITA, AP
Magdaléna Rybáriková Magdaléna Rybáriková v Melbourne dohrala.

Šampiónka z turnaja WTA Tour na tráve v britskom Birminghame zo sezóny 2009 Rybáriková sa tretí raz na „Majors“ v rade lúči už v 1. kole po tom, ako vo Wimbledone i na US Open nestačila na Francúzku Aravane Rezaiovú. Na Grand Slame Ázie a Pacifiku ani na tretí pokus neprešla úvodným zápasom – vlani podľahla Ruske Dinare Safinovej a predtým ďalšej členke „zbornej“ Vere Zvonarevovej. Grandslamovým maximom bývalej 40. hráčky počítačového poradia Rybárikovej zostáva 3. kolo dosiahnuté v New Yorku v sezónach 2008 a 2009.

Kaia Kanepiová (Est.-20) – Magdaléna Rybáriková (SR) 2:6, 6:4, 6:3 za 146 minút