Rybáriková: Na tráve si viac verím. Vychádzalo mi takmer všetko

16.06.2009 04:44
Magdaléna Rybáriková
Magdaléna Rybáriková. Autor:

"Uvažovala som nad hodinkami. Ale ešte neviem. Nemám ani čas na nákupy," odpovedala slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková na otázku, ako minie finančnú odmenu za prvé víťazstvo na turnaji WTA Tour v Birminghame. Okrem radosti z titulu získala aj 37-tisíc dolárov.

Vo svetovom ženskom tenise sa pohybujete tretí rok. Čakali ste, že prvý titul príde skôr?
Ťažko povedať. Je iba pár hráčok, ktoré už vo veku 18–19 rokov vyhrali turnaj WTA. Ja mám len dvadsať, stále patrím medzi mladé hráčky, ktoré stúpajú v rebríčku. Vyhrať turnaj je skvelý pocit. Dúfam, že som ho v Birminghame neprežila prvý a zároveň poslednýkrát. Rada by som získala titul na nejakom významnom podujatí.

Tráva vám praje. Juniorskú kariéru ste zakončili vo finále wimbledonskej juniorky a medzi ženami ste sa tiež presadili práve na trávnatom povrchu. Čím je pre vás špeciálny?
Mám ju strašne rada. Moja hra je akoby šitá práve na tento rýchly povrch. Viem na nej hrať, čo mi dodáva viac sebavedomia. Pre ostatné hráčky je veľmi nepríjemné hrať proti niekomu, kto dobre podáva a chodí na sieť. Je to úplne iný tenis ako na antuke. Hráčka musí mať rýchle reflexy, pretože loptička odskakuje nízko a veľakrát veľmi nečakane.

Vo finále ste proti skúsenej Číňanke Na Li vyhrali prvý set 6:0. Nezaskočil vás taký skvelý úvod?
Nečakala som, že to pôjde tak rýchlo. Ale hrala som naozaj veľmi dobre. Vyhrať nad Li 6:0 znamená oveľa viac, ako keby som to dosiahla proti slabšej hráčke. Nenechala som sa rozhodiť, užívala som si moju hru. Do druhého setu som išla s rovnakou taktikou. Škoda, že som nepremenila brejkbalové šance. Keby som sa dostala hneď do vedenia s brejkom, tak by už Číňanka možno nekládla taký odpor.

V druhom sete ste vyhrali pri vlastnom podaní až 15 fiftínov v rade. Podávali ste už niekedy lepšie?
O takej šnúre som ani netušila. Ale darilo sa mi. V osemfinále proti Zheng som dala 14 es. Aj vo finále som si podaním výrazne pomáhala. Vlastne mi vychádzalo takmer všetko. Až v druhom sete mi trošku oťaželi ruky a prestala som tak dobre returnovať.

Li sa po zápase sťažovala, že nedokázala v sebe spracovať semifinálovú výhru nad Mariou Šarapovovou…
Jasné, keby ma zdolala, rozprávala by inak. Ale pravdou je, že v prvom sete sa nemala na čom chytiť. Nedala som jej žiadnu šancu. Po víťazstve nad Šarapovovou si na mňa určite verila.

Potešilo vás, že ste vo finále hrali proti Číňanke a nie proti bývalej svetovej jednotke?
Pravdupovediac, bola som rada, že si zahrám proti Li. Šarapovová bola jednotkou, vyhrala Wimbledon, na tráve hrá veľmi dobre. Určite by bola oveľa silnejšou protivníčkou ako Li. Na ňu som si viac verila. Ale pred finále som nechcela mať zbytočne veľké reči.

Absolvovali ste náročný týždeň. V jeden deň ste museli odohrať dva zápasy – druhé kolo proti Scheepersovej a osemifinále proti nasadenej jednotke Zheng. Fyzicky ste boli v poriadku?
Najhoršie mi bolo práve po tom dvojzápase. Na druhý deň som hrala proti Urszule Radwanskej a cítila som sa strašne. Hoci som vyhrala hladko, nebol to jednoduchý zápas. Potom ma všetko prešlo. Únava zo mňa opadla, išla som na masáže a na kurte som sa cítila výborne. Víťazstvá mi dodali veľa energie.

Posledné zápasy na turnajoch sú vraj najmä o psychike. Boli ste pred finále nervózna?
Práveže som bola úplne pokojná. Po tom, ako som vyradila turnajovú jednotku Zheng, zo mňa všetko padlo a hrala som veľmi uvoľnene. Verila som si na všetky hráčky.

Po prehre na Roland Garros ste sa sťažovali na zdravie. Čo sa zmenilo za uplynulé dva týždne?
Konečne som zdravá. Pre Parížom som dva týždne takmer vôbec nehrala. Necítila som sa dobre. Aj preto ma tá jednoznačná prehra s Jankovičovou vôbec neprekvapila. Pred trávnatou sezónou som však mohla absolvovať poriadnu prípravu. A tá teraz priniesla ovocie. Veľmi sa chcem poďakovať pánovi Karasovi, u ktorého sme v Kopčanoch týždeň trénovali na kurte s prírodným trávnatým povrchom.

Hneď po Birminghame ste sa presunuli do Hertogenboschu. S akými cieľmi?
Nemám veľké očakávania. Po finále ma trošku rozbolela noha. Pre mňa je prioritou Wimbledon.

Vlani ste sa museli predierať wimbledonskou kvalifikáciou a potom ste v 1. kole hlavnej súťaže nešťastne prehrali s Rumunkou Niculescuovou. Trúfate si teraz na lepší výsledok?
Ja nezvyknem mávať pred turnajmi veľké vyhlásenia. Chcem hrať dobre. Dúfam, že budem zdravá. V Birminghame som zdolala dobré hráčky, tak uvidím, či mi forma vydrží až do Wimbledonu. Veľa bude záležať aj na žrebe.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Dôkaz lásky červený

Dôkaz lásky červený

29,99
Prestige ružové ruže

Prestige ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk