ONLINE rozhovor s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom

Martin Kohút
Autor: Robert Hüttner, Pravda

Už o necelé dva mesiace sa začnú majstrovstvá sveta v hokeji v Košiciach a Bratislave. Dávame vám možnosť spýtať sa čokoľvek prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja Martina Kohúta.

Zaujíma vás, koľko musel zväz investovať do organizácie šampionátu? Aký je momentálny stav oboch štadiónov, na ktorých sa predstaví hokejová smotánka? Alebo to, či bude Martin Kohút po MS opäť kandidovať na pozíciu prezidenta SZĽH?

Pýtať sa ho môžete od stredy 7.00, odpovedať začne o 9.00.

Dobrý deň,pán prezident chcem sa opýtať kto bude druhým asistentom trénera Ramsayho na MS popri Róbertovi Petrovickom,či ostane Ramsay trénerom aj po MS alebo či budeme mať nového trénera a či Miro Šatan ostane pri reprezentácii ako GM aj po sezóne.Ako tipujete že Slovensko dopadne na MS ? Ďakujem. - Matúš

To sú všetko otázky na Miroslava Šatana :) Ďakujem vám za otázky a prajem pekný deň.

Dobrý deň,chcel by som sa spýtať, či máte pripravené aj nejaké sprievodné akcie počas šampionátu, pretože sa z partiou chystame - Miro Pol

Okrem fanzón, ktoré pripravujeme, bude viacero podujatí, ktoré ešte budeme komunikovať. Veci súvisiace s maskotom a možnosťami prepravy sú veci, na ktoré budú naviazané ďalšie aktivity súvisiace s majstrovstvami sveta. Zároveň sa na Slovensku uskutoční celosvetový seminár hokejových trénerov s účasťou niekoľkých koučov z NHL, kongres IIHF a uvádzanie do Siene slávy IIHF, kam uvedú aj Miroslava Šatana a Žigmunda Pálffyho.

Pozdravujem...Všetci volali po zmene vedenia SZĽH...dnes Ste Prezidentom zväzu Vy, no pán Nemeček zastáva naďalej pomerne dôležitú funkciu...osobne nemám pocit, že k nejakej zmene došlo...Nepáčil sa mi spôsob akým sa z postu trénera zosadil Zdeno Cíger, za jeho chrbtom ste sa stretli s hráčmi NHL...bolo to správne? podľa mňa to bolo nekorektné a neprofesionálne....Zdeno po čase prezradil ako to bolo...aj to že hráči mimo kamier sa mu dali za pravdu nechcete sa mu ospravedlniť za špinu, ktorbola na neho nahadzaná??? - Juraj

Ak už píšete, mali by ste vedieť, že som sa mu ospravedlnil – za to, že som novinárovi pri večeri neformálne povedal, že ho už nebudem ďalej podporovať ako trénera. Inak sa mu nemám za ćo ospravedlňovať. Veľa z tých vecí, o ktorých sa špekuluje, nie sú pravda. Čo sa týka pána Nemečka, je členom IIHF a MS je podujatie IIHF. Igor Nemeček dnes nemá žiadny vplyv na fungovanie slovenského hokeja. Nemeček organizuje podujatie pod hlavičkou IIHF, to je odpoveďou na vašu otázku.

Máte doma akvárko? - jozef

Áno, veľké. Aj dvoch psov a koňa.

Škoda, že na MS sveta nebude mať Slovensko svojich reprezentantov. Podľa loga hráči budú reprezentovať firmu SZĽH. Nemyslíte si, že hráči by mali reprezentovať celý národ? Nemyslíte si, že by sa mal zrušiť ten paškvil, ktorý nosia na svojej hrudi namiesto štátneho znaku? Doteraz hokej na Slovensku ľudí spájal. Prišli ste o mnoho verných fanúšikov. - Lube

Myslím si, že všetci sme vlastenci a túto krajinu máme radi. Logo nie je útokom na štátnosť, ale vyjadrením spolupatričnosti s touto krajinou. Napokon, pripomína naše śtátne symboly. Hokejisti budú na MS reprezentovať Slovensko!

Dobrý deň pán Kohút. Aký máte názor na brutálnu hru niektorých hráčov Trenčína a ich likvidačné zákroky vo včerajšom zápase? Dokedy sa budú takéto veci tolerovať? Veď tam už išlo o zdravie a život. - Laco

Včera som sledoval zápas medzi Košicami a Popradom, preto som duel Nitry s Trenčínom nevidel. Pozriem sa na to, čo sa včera dialo v Nitre.

Dobry den p.Kohut, planuju sa nejake akcie/zlavy na MHD pripadne vlaky, ak mam listok na zapas v den ked nan cestujem vlakom/MHD. Podobne tomu bolo na MS 2011 ked MHD bola zdarma pre drzitelov listkov. - Michal K.

Malo by to byť oznámené na úrovni miest. Ale zdá sa, že v Bratislave aj v Košiciach to bude podobné ako v roku 2011. Ale musia to najprv oznámiť samotné mestá.

Pôjdete voliť? - ALojz

Áno. Zúčastňujem sa na každých voľbách.

Ked si sem tam precitam nejaku diskusiu hokejovych fanusikov tak zasnem kolko nevrazivosti je medzi nami.Ja viem ze pri hokeji su obrovske emocie ,ale ked to pojde takto dalej tak sa asi nepohneme dopredu.Co s tym dalej?Su nejake plany aj v tejto oblasti? - Dusan Machyna

Diskusia je odrazom spoločnosti. To, čo je v hokeji, kopíruje iba jej smerovanie. Nemám z toho radosť. Snažíme sa však hokejové prostredie skultivovať. Niekedy sa to darí viac, inokedy menej.

Sledujete aj iné športy ako hokej? Trebárs výkony lyžiarky Petry Vlhovej či biatlonistiek? - Krakonoš

Sledujem všetky športy. Som veľký športový fanúšik.

V roku 2011 to Slovákom na lavičke so zahraničným trénerom na domácich MS nevyšlo. Nemáta vás táto myšlienka pri Ramsayovi? - Lambo

Nedá sa porovnávať práca pána Hanlona s pánom Ramsayom. Prístup každého je iný, takže ma to nemáta. Najlepšou odpoveďou na vašu otázku sú reakcie hráčov na prácu pána Ramsayho.

Vyčítate si niečo ako šéf SZĽH? - Meno

Chyby robí každý. Snažíme sa zo situácie, v akej bol slovenský hokej, ju stabilizovať a dostať do rozvoja. Nie všetko sa darí a ide tak rýchlo ako si prajeme, ale je dôležité, že zväz sa rozvíja počtom zamestnancov aj rozvojových aktivít. Začali sa opravovať štadióny a budovať nové. Okrem toho sa začína výstavba hokejovej akadémie v Trenčíne a zväz realizuje výstavbu prvého športového centra pri základnej škole v Liptovskom Hrádku. Základný cieľ sa nám podaril, záleží teraz na hokejovej komunite, aký rýchly bude progres a na práci ľuďoch v kluboch a všetkých, ktorí sa v slovenskom hokeja pohybujú.

Budete v hľadisku počas každého zápasu Slovákov na MS? - Lumír

Budem sa snažiť navštíviť čo najviac zápasov. Samozrejme, v Bratislave budem mať veľa povinností, takže budem pendlovať hore-dole.

Prečo by malo byť pre slovenský hokej lepšie, ab hral Slovan KHL? - Čo ja viem

Je to kvalitné súťaž a ak bude SLovan finanćne stabilizovaný a dá slovenským hráčom možnosti, aby v tejto súťaži nastupovali, bude to na prospech. Ak stabilizovaný nebude, tak to len dehonestuje postavenie Slovana v slovenskom hokeji.

1. Nie je načase zriadiť znova komisiu rozhodcov? Veď nieje možné aby rozhodcov usmerňovalo nejaké oddelenie ktoré je pod gesciou bývalého hokejistu. Nič proti nemu, ale takúto funkciu by mal zastupovať minimálne človek s praxou, ktorý sa celý život v tejto oblasti vzdelával. Lebo potom asi ťažko posunieme vpred našich rozhodcov, ale ani už tú hŕstku slovenských hokejistov, pretože si nebudú vedomí trestu. 2. Nie je múdre riešiť interné záležitosti o tom, kto bude riadiť extraligu skôr počas roka? Ale nie tu sa to musí začať tesne pred štartom play off. Kedy aj tí ktorí so zbytkom síl sú verní hokeju majú asi iné starosti ako riešiť kto bude riadiť extraligu. - martin

1. Všetci sa pozerajú na to, ako vyzerajú rozhodcovia v súčasnosti, ale zabúdajú v akom stave boli pred troma rokmi. Vtedy pískali finálovú sériu maďarskí a českí arbitri, lebo slovenskí ju bojkotovali. Finančné ohodnotenie bolo na takej úrovni, že ich počet aj kvalita sa neustále znižovali. Neexistoval jediný profesionálny rozhodca a komisia rozhodcov vtedy fungovala. Netvrdím, že dnes sa v zápasoch nestávajú chyby, ale postavenie rozhodcov je na úplne inej úrovni. Máme šesť profi rozhodcov, ktorí sú zamestnancami zväzu. Neevidujeme spomínané problémy, aké boli pred troma rokmi. Počet rozhodcov nám narastá. Tak ako musíme byť trpezliví pri východe hráčov, musíme byť aj pri rozhodcoch.

Klubom sme na konci februára interne oznámili, že nepredĺžime zmluvu a ostatné záležitosti budeme komunikovať po ukončení súťaže. Bolo to interné oznámenie, nie verejné. Nemyslím si, že sme mali niečo urobiť inak.

Je možnosť, že po maďarských kluboch prídu do slovenskej extraligy aj kluby z ďalších krajín? - Technik

Máme stratégiu, ćo so slovenskou ligou. Budeme to prezentovať po skončení aktuálnej sezóny. Budeme hovoriť aj o možnosti rozšírenia extraligy o tímy z ďalších krajín.

Neoľutovali ste ešte, že Slováci budú hrať svoje zápasy v základnej skupine MS v Košiciach a nie v Bratislave ako tomu bolo v roku 2011? - Bonbón

Nevidím dôvod, prečo by sme toto rozhodnutie ľutovali. Z ekonomického pohľadu vidíme, že bolo správne. Vypredanosť haly v Košiciach je už pred šampionátom oveľa vyššia ako v roku 2011 a v Bratislave sme na približne rovnakej úrovni. Momentálne sme na úrovni 70 až 80-percentnej vypredanosti všetkých zápasov celého šampionátu.

Je šanca, že Ramsay povedie Slovensko aj po MS? - Ignác

O tom sa budeme baviť po MS. My sme s jeho prácou veľmi spokojní, jeho prínos je nielen na lavičke, ale aj vo vzdelávaní u nás na zväze. Oceňujú to všetci, čo s ním príchadzajú do styku.

Nechceme Maďarské kluby v slovenskej lige. Ani Slovan Bratislava.radšej nech si prejdú cez prvú nikolaus ligu ako ostatné kluby! - cihurino

Rešpektujem váš názor. Ja však podporujem rozširovanie ligy, medzinárodná konfrontácia je na prospech rozvoja slovenského hokeja. Výsledky ukazujú to, že to nie je iba zbytočné hranie, maďarské timy dosahujú priemer slovenskej ligy. Budapešť je predsa vo štvrťfinále. Nové dve šťuky v rybníku sú prínosom, ktorý sa v budúcnosti ešte len prejaví.

Co hovorite na uspech slovenskych hokejistov na univerziade? - Miro Jaroš

Tento rok sa začal úspechom dievčat do 18 rokov, ktoré postúpili do elitnej kategórie MS. Toto je druhý úspech slovenského hokeja. Potešilo nás to. Vidieť, že sme urobili dobré kroky v ženskom aj univerzitnom hokeji. Podpísali sme memorandom o spolupráci s univerzitnou ligou a jej slovenská časť sa stala súčasťou SZĽH. To, aký sme postavili tím, je výsledok aj zlepšenej komunikácie. Chlapcom gratulujem.

Hrali ste niekedy hokej? Viete sa korčuľovať? Mal by byť prezident zväzu skôr šikovný manažér alebo bývalý hokejista? Ide podľa vás o výkonnú pozíciu alebo viac o reprezentatívnu? - Bumbo nambo

Hrával som ako chlapec vo svojom rodnom meste – nikdy nie však vrcholovo. Nemyslím si, že dnes robím prácu s výkonom na ľade – je to manažerská práca. Mal by to teda byť skôr manažér.

Vaše vysnívané finále na MS? - Igor

Je dôležité mať sny, ale nechám si túto dvojicu pre seba. Samozrejme, ak by išlo Slovensko a krajinu, ktorá je blízko pri nás, boli by sme všetci veľmi radi.

neuvažujete na zmene systému postupov do vyšších súťaží? Nemyslíte si, že je spravodlivé, keď víťaz musí hrať baráž? - Stulo

Je to jedna z tém, ktorá sa na zväze interne rieši. Názory sú rôzne, ak však chceme systémovú zmenu, musíme mať pod kontrolou riadenie. Aj to je dôvod, prečo preberáme kontrolu. V Česku zaviedli v tomto smere nové pravidlo, vieme o tom.

Planuje sa v Kosiciach zriadit sledovanie zapasov Slovenska v amfiteatri pre fanusikov, ktory sa nedostali na zapas? Tak ako tomu bolo v roku 2011? - Michal K.

Ide o aktivitu mesta a nie zväzu, takže otázka by mala byť smerovaná priamo na mesto Košice. Oficiálna fanzóna v Košiciach bude v Kultúrparku, na príprave amfiteátra sa nepodieľame. V Bratislave bude fanzóna pri Istropolise. Zväz navyše pripraví v piatich slovenských mestách ďalšie fanzóny slovenského hokeja – jedná sa o Nitru, Martin, Poprad, Banskú Bystricu a Trenčín.

Ake bolo mnozstvo listkov z celkovej kapacity stadiona v KE, ktore islo do predaja na zapasy Slovenska? - Kunko12

Dve tretiny. Zvyšná tretina putovala sponzorom, členom IIHF, marketingovým partnerom IIHF a priamo mužstvám, ktoré sa zúčastňujú.

Prečo chce zväz riadiť Tipsport Ligu sám? Aké máte výhrady k práci Richarda Lintnera? - Iginla

Celé toto rozhodnutie nie je o Richardovi Lintnerovi. Pripravujeme systémovú zmenu, aby mládež dostávala šancu. Nehľadajte v tom nič osobné.

Pojdu este do predaja nejake listky na Slovensko? Preco sa uvolnovali listky priebezne bez toho aby bolo oznamene kedy pojdu do predaja ? - Kunko12

Na začiatku sme oznámili, akým spsôbom a kedy sa budú uvoľňovať lístky do predaja a toho sa držíme. Ak sa uvoľnia nejaké vstupenky z kvóty IIHF pôjdu normálne do predaja. Aj v týchto dňoch sa stále uvoľňujú nejaké nové lístky, aj na zápasy Slovenska.

Prečo sa s Richardom Lintnerom neviete dohodnúť na pokračovaní zmluvy medzi szlh a pro hokejom? V čom bude lepšie, keď bude extraligu riadiť zväz? - Michal

Myslím si, že treba povedať, že s Richardom Lintnerom nemám žiadny problém. Je to však vec strategická – riadenie ligy je iba delegované na Pro-hokej. Zmluva bola platná a teda so stratégiou sme sa nemohli zaoberať. Zmluva však vypršala a myslíme si, že bude lepšie, ak by ligu riadiť zväz. Je dôležité, aby mladí hráči nachádzali v slovenskej lige uplatnenie. K tomu, aby sme zmeny mohli uplatniť, musíme súťaž riadiť.

Ak je to pravda, prečo nebudete kandidovať na post prezidenta zväzu? Ako potom chcete zaručiť kontinuitu v procesoch, ktoré ste naštartovali? - Martin

Neviem odkiaľ máte takéto informácie. O opätovnej kandidatúre sa rozhodnem po šampionáte.

Kde by mal podľa vás pôsobiť Slovan v budúcej sezóne? - Boris

Ak bude finančne stabilizovaný, tak v KHL.

Čo budete z pohľadu slovenských hokejistov považovať na domácom šampionáte za úspech? - Bimbo

Úsechom bude postup medzi osem najlepších, ale necháme sa prekvapiť vývojom. Najväčší úspech však bude, ak sa nám podarí motivovať deti, aby sa v čo najväčšej miere venovali hokeju.

Čo poviete o predaji lístkov na MS, obyčajný človek sa nemal šancu k ním dostať-znova fraška, sme na Slovensku. - Miro

Je veľmi ťažké uspokojiť veľké množstvo fanúšikov, ktorí sa tam chcú dostať. Štadión má kapacitu iba 8500 divákov. Je to daň za to, akú máme na Slovensku hokejovú infraštruktúru.

Vzťahy v hokejovom hnutí sú dôležité. Aj preto chcem vedieť, či spor, ktorý ste mali pred rokmi so Zdenom Cígerom, ste už urovnali? - Andrej

Nemyslím si, že máme medzi sebou nejaké vážne spory. Od roku 2016 sme sa však osobne nestretli.

Ste za ďalśie rozširovanie extraligy o zahraničné tímy? - Šejba

Pozdravujem všetkých čitateľov Pravda.sk. Áno, som za rozšírenie. Musí to mať ale stratégiu, aby sa úroveň ligy zvyšovala.