Na otázky odpovedal Dominik Hrbatý

Dominik Hrbatý
Autor: Ivan Majerský, Pravda

Slovensko má po 24 rokoch nového daviscupového kapitána. Po Milošovi Mečířovi zasadol na stoličku Dominik Hrbatý. Aké sú jeho plány? Čo by chcel zmeniť a naopak, na čom stavať? Aj na tieto otázky vám odpovedal Dominik Hrbatý.

Ahoj Domino, na ktorých hráčoch bude postavený základ slovenského tímu? Ako hodnotíš progres Jožka Kovalíka a Nora Gomboša ? Majú podľa Teba šancu výraznejšie preraziť do TOP 100? - Štefan LV

Základ je tam niekoľko rokov – Gombos, Kovalík, Martin, Kližan, Lacko, Zelenay. K nim sa môžu pridať niektorí mladí. Gombos dokázal, že do stovky patrí. Má na viac ako 80. miesto, musí však byť konzistentnejší. Stabilita príde vekom. Teraz prichádza do toho najlepšieho obdobia. Kovalík je hráč, ktorý má na stovku. Musí sa vyhrať do určitého levelu. Musí spoznať sám seba. Potrebuje spoznať svoju hru a vyhrať sa. Každopádne patrí do stovky.

Dominik, patri Slovensko do elitnej skupiny Davisovho pohara? - Karci

Myslím si, že chlapci na to majú. Či tam ale patríme, je náročná otázka. Davis Cup nie je o tom, či má tím svetových hráčov. Pomôžu síce, ale nezaručuje to úspech.

Dominik, už ste sa rozhodli pre povrch proti Bosne? - Alex

Ešte nie. Máme čas do 5. februára. Predstavy máme, ale nepreberali sme ich.

Dobrý deň, Dominik, môžete porovnať podmienky, aké ste mali od tenisového zväzu v Turecku s tými, aké máte na Slovensku? Ďakujem a veľa šťastia. - Silvo

Turecký tenis je míle za slovenským. Ale mohol som si tam vytvoriť svoj projekt, ktorý dobre fungoval. Každý hráč sa nakoniec zlepšil. Samozrejme, vo svojich reláciách. Keď som odchádzal, boli na svojich maximách. V Turecku byť na 200. mieste je niečo úžasné. Slovenský tenis má zabehané podmienky, veci sa menia ťažšie, čo je niekedy aj na škodu. Ale zasa tu viete vychovať špičkového hráča. Turci majú špičkové centrá, ale chýba im mládež – je to smutné. Lebo štadióne v Izmire, Mersine spĺňajú svetové parametre, ale sú nevyužité.

Aký je váš osobný cieľ - v DC a s Martinom Kližanom? - Martin

V DC dostať sa do svetovej skupiny. Nehovorím, že to príde hneď prvý rok. Tím musí najprv získať zážitky, chuť pobiť sa za divákov a za Slovensko. Martin? Najprv ho chcem dostať do elitnej stovky, tam, kde patrí. Bude to zo začiatku celkom fuška, lebo mal dlhý výpadok. Jeho telo si musí znovu zvykať na veľkú záťaž.

Na ktorý moment v kariére ste najviac hrdý? - Dederon

Ťažká otázka. Je ich viac, každý prišiel v inom momente. Najviac si však zapamätám prvý grandslamový so Samprasom, semifinále na Roland Garros, daviscupový zápas proti Roddickovi, finále v 2005, výhru na Kuertenom. Sú momenty, ktoré boli míľnikmi, ktoré majú význam predovšetkým pre mňa.

Môžu Federer s Nadalom zopakovať tak výnimočnú sezónu? - Prokenex

Môžu, pokiaľ Djokovič s Murraym neprekvapia. Z mladých sú tam Dimitrov a Zverev, len neviem či sú tak dobrí, aby mali výsledky počas celého roka. Ak chcete byť svetovou jednotkou, potrebujete vyhrávať pravidelne.

Musí byť tréner Martina Kližana aj veľký psychológ? - Inžinier

Určite. Martin je výbušná povaha, aj veľmi svojská. Myslím si, že párkrát sa aj popálim, kým zistím, čo mu vyhovuje a čo zasa nie. Aj Martin bude musieť mať trpezlivosť so mnou. Musím voliť slová, aby ich vnímal ako svoje vlastné.

Kto bude na konci ďalšieho roka svetovou jednotkou? - Dubec

Federer bude mať 38 rokov, ťažko predpovedať. Môže ňou byť aj Nadal, s Murraym to nevyzerá dobre, bude závisieť od Djokovića. Ak chce byť človek jednotkou, musí vyhrať dva grandslamy.

Ktorému z hráčov by ste nikdy neodmietli spoluprácu. - FFF

Určite tým najlepším. TOP štvorke, tým sa nehovorí nie. Potom aj mladým hráčom s potenciálom ako Goffin či Zverev.

Sérus Dominik. Miloš bol úctyhodných 24 rokov kapitánom tímu, na koľko si trúfaš byť TY a chcel by si ho prekonať... - Jozef

24 rokov tam byť nechcem. Chcel by som dostať Slovensko do svetovej skupiny, užiť si ju rok a potom odovzdať žezlo. Postup chcem dosiahnuť do troch rokov. Ak to tam bude fungovať, tak by som rád potiahol zopár,, možno päť rokov, ale dlhšie nie. Človek musí mať pud sebazáchovy. Páči sa mi systém Noaha – dva-tri roky to robí, potom si dá pauzu, potom sa vráti zas. V tomto je mojím vzorom.

Veľmi pekne ste na FB písali o Mečířovi. Aká je vaša najkrajšia spomienka s ním? - Geroj

Keď sme hrali DC v Argentíne. Keď sme tam vyhrali, Argentínčania mali nachystané fľaše, chceli oslavovať. Oni nám ich potom darovali. keď sme odchádzali, Miloš otvoril okno a začal spievať – Don´t cry for me Argentina. Bolo to vtedy úžasné, keď sme prišli na letisko, chalani s Marošom Vajdom už nechceli meniť peniaze a tak sa postavili na hlavu a začali od ľudí pýtať do klobúka. A zrazu bolo aj na pivo.

Čo robíte vo voľnom čase? - Gól

Som zavŕtaný v záhrade a relaxujem. Záhrada je moje hobby, budujem ju už sedem rokov. A veľa športujem. Samozrejme, venujem sa dcérke, venujem jej všetok čas.

Čo robi davis cupovi trener cely rok ,ked zapasy su tak na 2 vikendy pocas roka? - Pavol Tatarka

Musí sledovať hráčov, slovenský tím, ich súperov, robiť si štatistiky, plánovať, kde sa ísť na hráčov pozrieť a mať kontakt s hráčmi. Musia kapitánovi veriť, poradiť. Nie je to veľa roboty, skôr ide o manažovanie, aby všetko fungovalo.

Dominik, z Martina Kližana mám pocit, že on je schopný zdolať hocikoho a zároveň prehrať s hocikým (dokonca aj so mnou). On by bol schopný dať napríklad Wawrinkovi 6:0, 6:0 ale ďalšie tri sety by bol schopný prehrať 0:6, 0:6, 0:6. Myslím si, že aj ty máš taký pocit. Verím, že to zvládnete! - Marián

Je to tak. Obrazne povedané. Martin je schopný zdolať kohokoľvek, ale aj prehrať s kýmkoľvek. Verím, že vekom sa posunie a bude v rebríčku stúpať. Človek inak rozmýšľa v dvadsiatich a tridsiatich.

Kto bol vašim vzorom? - Rolex

V živote otec a v tenise Lendl a Sampras.

Bude Novak Djokovič ešte svetovou jednotkou? - Imbo

Neviem, ja mu veľmi neverím. Môže byť v TOP 5, ale podľa toho čo počúvam a ako poznám jeho okolie, myslím si, že bude dobrý, ale jednotkou asi nie. Neviem, či už nie je mentálne vyhorený.

Aký je tvoj najpamätnejší zápas? Môj je zápas s Ljubičičom vo finále DC :) - Jaroslav

Tých zápasov bolo veľa. Prvý bol so Samprasom, dokázal som si, že mám na najvyššie méty. Potom s Ljubičičom. Úžasný bol v tom, že som pochopil, aká je skvelá atmosféra počas Davis cupov. Dovtedy som bol vo svojom svete. Tu som si však uvedomil, ako hala buráca, ako sa atmosféra zlieva a aké mám zimomriavky na tele.

Z čoho mate aktuálne najväčšiu radosť? - Tenista

Asi z toho, ako dcérka hrá na kurte. Že zdedila športový talent, je veľmi nadaná. Že s ňou môžem neustále byť.

Kto vám bol z hráčov počas kariéry najbližší? - FFF

Určite Slováci – Kajo Kučera, Jano Krošlák, ale aj viacero Čechov. Spolu sme držali. Zo zahraničných Švédi Johanson, Norman, Francúzi na čele s Grosjeanom, Rus Kafeľnikov, Nemec Haas. To bola moja generácia.

Kto je pre vás športovec roka na Slovensku? - Amen

Jednoznačne Sagan. Vyhrať trikrát majstrovstvá sveta je veľká vec. Síce mu nevyšla Tour, ale aj tak bol často na vrchole, čo nikto zo slovenských športovcov nedosiahol.

Neuvažovali ste nikdy, že by ste zostali žiť mimo Slovenska? - Smerák

Neviem, či by som to dokázal. Mám tu celú rodinu, kamarátov, som veľký patriot a hrdý Slovák. Vždy ma to ťahá domov. Aj keď mnohí hovoria, akí sú Slováci takí a takí, mne naša mentalita vyhovuje. Moja prvá voľba je Slovensko, druhá Česko.

Má Kližan aj na TOP 10? - Sirota

Neviem. Pošlite mi túto otázku, keď bude v prvej dvadsiatke. Zatiaľ sa nad týmto nezamýšľam. Chcem, aby sa vrátil do stovky.

Sledujete aj iny sport ako tenis? Čo by ste robili ak by ste nehrali tenis? - Sirota

Keď som bol malý, lyžoval som. Možno by som lyžoval. Závisí to od rodičov. Fandím futbalu, hokeju, cyklistike, basketbalu, na olympiáde som videl strašne veľa plávania. Som športový maniak.

Chutí vám Život po kariére viac ako predtým? - Zuzana

Je iný. Ak by som mohol hrať, tak hrám dodnes. Viem, že keď hrávam od základnej čiary, je to stále vyrovnané. Ale prežil som prvé roky s mojou malou dcérkou, počul som jej prvé slová, videl jej prvé kroky, ak by som hral, o toto všetko by som prišiel.

Čo by bol pre daviscuový tí úspech. A naopak neúspech... - QQQ

Úspech je dostať sa do svetovej skupiny. Neúspech spadnúť dole o skupinu nižšie. Uvidíme v apríli.

Spoznali by ste, ak by vám cez noc raketa narástla o pol centimetra? :) - Jana Bobáková

Určite. To sú veci, ktoré človek rozozná – aj keby sa raketa menila o tri gramy. Keď človek zahrá ix úderov, tak je to jeho predĺžená ruka. Každý zásah do rakety je ľahko spoznateľný.

Aký je rebríčkový potenciál chlapca z Petržalky? - Anna

Ťažko sa to určuje. Na svetovú päťdesiatku má, aj na tridsiatku a dvadsiatku. Ide však o veľa detailov – nielen na kurte, ale aj v osobnom živote. Musí byť konzistentný, nesmie mať výkyvy. Na vysoké umiestnenie má ruku aj hru. Nemožno to však zvládnuť za pár mesiacov.

Ako by dopadol váš vzájomný zápas s Kližkom? - Alex

Asi by som dostal nakladačku. Na výmeny so servisom, na to už nemám. Ak sa hrá na výmeny bez servisu – do 10 – možno by som občas vyhral. Na to hádam ešte mám.

Ahoj, Dominik. Čo chýba súčasnému daviscupovému tímu v porovnaní s tým, ktorý hral v roku 2005 vo finále Davisovho pohára? Zaspomínaš si ešte niekedy na stretnutie s Chorvátskom? Diky a veľa zdaru. - Stenly

Skôr mi to pripomínajú novinári. Keď však na to príde slovo, behajú mi zimomriavky. Dnešní chalani mi spomínali, že by tú atmosféru chceli zažiť. Oni nemajú tie zážitky, ako sme mali my, ak ich budú mať, pôjde to lepšie. Reprezentácia je extra, bonus v ich kariére. Zážitky mimo kurtu tvarujú tím, kvôli nim chodia aj na ďalšie zrazy.

Dominik, musel vás Martin Kližan dlho prehovárať na spoluprácu? - Mišo

Ani nie. Jednali sme o podmienkach, ako to všetko robiť, nevynímajúc financie. Martin bol vždy výzva, zakaždým som premýšľal, ako by som ho trénoval. Teraz to môžem vyskúšať. Uvidíme, ako to dopadne. Každopádne, pôjde o veľkú životnú skúsenosť.

Ahoj Domino. Prezivas vacsie emocie na trenerskej lavičke alebo na kurte? - Alfonz

Určite na kurte, tam je to čosi iné. Tréner chce po hráčovi mnohé veci, ale nie všetko sa dá urobiť podľa predstáv. Keď hráč vidí veci inak, tak s tým tréner nič nenarobí. Môžem mu len poradiť, nemôžem nič ovplyvniť. Keď som bol hráč, bola to moja prehra, moja výhra.

Dokazete skrotit Klizanovu nevyspytatelnu povahu? Stanovili ste si pred zaciatkom spoluprace nejake pravidla? Ake? - Ivan

Pravidlá sa tvarujú počas spolupráce. Martin akceptuje to, že som perfekcionista, snažím sa veci robiť na 100 percent. To je jediné naše pravidlo, aby odmakal všetky naše tréningy. Pokiaľ budem vidieť, že sa snaží, ale nejde mu to, je to ok… Druhá vec je, keď sa nesnaží a tréner sa tam cíti zbytočne. Ale všetko sa dá zvládnuť.

Na co sa v suvislosti so spolupracou s Klizanom najviac tesite? A coho sa najviac obavate? - Ivan

Najviac sa teším na celú tú výzvu. Chcem dokázať sebe, že viem trénovať človeka, ktorý je odlišný – v živote. Ja som konzervatívny, Martin je bohémsky typ človeka. Budem sa musieť inak nastaviť a oddeliť klasický život od trénovania. Obavy nemám. Martin ma pozná, videl som celú jeho kariéru, ak čosi bude, tak len to, že Martin nebude ochotný počúvať, ale to ma netrápi. Som komunikatívny človek, ktorý dokáže problémy riešiť.

Domino-držím Vám palce tak pri repre, ako i s Kližanom. Ako pôjdete na reprezentantov, ale hlavne ako na Kližana ! - Kosorín František

Davis cup je u chalanov v dnešnom ponímaní o povinnosti. Chcel by som, aby chodili do DC za zážitkom. Chcel by som, aby po stretnutí prevádali emócie. Potom budú chodiť reprezentovať s väčším nadšením. Potom podáva hráč lepšie výkony. Čo sa týka Kližana, musíme sa najprv spoznať. Poznáme sa ako kamaráti, ale vzťah tréner-hráč je iný. Keď budem vidieť, ako premýšľa, budem si určovať štýl, na základe ktorého budem trénovať.

Bude vam radit aj Milos Mecir? Ak by ste mohli, aku jeho vlastnost by ste si vzali? - Bob

S Milošom budem v kontakte. Vzal by som si jeho pokoj a úžasné videnie hry, ktoré on má.

Zdravim, Dominik, bude vo vasom time aj Karol Kucera? Dakujem. - Bob

Zatiaľ som sa s tímom nestretol, máme nejaké predstavy. Vo štvrtok sa budeme zhovárať o realizačnom tíme.