Financovanie športu bude výmenou za lepšiu kontrolu pružnejšie

25.01.2012 14:51
Eugen Jurzyca
Minister školstva Eugen Jurzyca Autor:

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky predstavilo zmeny financovania športu na rok 2012. Hlavný odkaz zo strany ministerstva spočíva v pružnosti poskytovania prostriedkov výmenou za efektívnejšiu kontrolu nakladania s nimi.

Kontrolovať nakladanie s verejnými prostriedkami môže prostredníctvom webu a zverejnených správ na ňom aj verejnosť. „Zvýšili sme pružnosť pri narábaní s dotačnými prostriedkami, zrušili sme doterajšie limity na priame a nepriame výdavky. Zväzy však budú musieť na webe preukázať, na aký účel peniaze platcov daní použili a aj tí ich budú môcť kontrolovať. Zavádzame verejnú kontrolu hospodárenia zväzov, aby sa znížilo riziko nehospodárneho nakladania s finančnými prostriedkami ako to bolo v minulosti, keď o tom často vedel iba predseda zväzu,“ informoval na stredajšej tlačovej besede minister školstva Eugen Jurzyca.

Ministerstvo pripravilo pre jednotlivé športové federácie, spolky a zväzy zmluvy o poskytnutí dotácií. Po ich podpísaní dostanú športové organizácie na svoj účet 70 % z celkovej ročnej čiastky. Doteraz dostávali mesačne jednu dvanástinu prostriedkov. „Nemalo by sa tak stávať, že v priebehu roka budú mať nedostatok financií. Ide najmä o zväzy, ktoré majú gro sezóny v prvých mesiacoch roka,“ informoval Eugen Jurzyca.

Športové organizácie budú mať povinnosť zverejňovať podstatné informácie o svojom hospodárení, aby sa verejnosť dozvedela, aké zmluvy, objednávky, faktúry a iné účtovné doklady nad 33 eur má vo svojich finančných podkladoch. Štát chce týmto krokom znížiť riziko zlého hospodárenia s financiami v športovom hnutí. O návrhoch zmlúv diskutovali zástupcovia ministerstva s predstaviteľmi športového hnutia. Z väčších zväzov už zmluvu podpísali a svoje financie na účtoch môžu do konca januára očakávať Slovenský zväz biatlonu, Slovenský futbalový zväz, Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky, súhlas s ňou vyjadril Slovenský tenisový zväz.

Celkovo pôjde zo štátneho rozpočtu na šport v roku 2012 približne 30 miliónov eur, čo je navýšenie o 10 % oproti vlaňajšku. Rozhodnutie pridelení dotácií pre rok 2012 bolo prvýkrát v histórii urobené a zverejnené na webe ministerstva ešte v minulom kalendárnom roku. Zväzy koncom roka 2011 navyše dostali 16 % navýšenie finačných prostriedkov, ktoré by im malo pokryť záväzky za predchádzajúcich dvanásť mesiacov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Sweet farebné tulipány

Sweet farebné tulipány

35,99
Lady zelená orchidea

Lady zelená orchidea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk