Štvorkajak pádluje v Szegede o Londýn

17.08.2011 08:11
SR štvorkajak Riszdorfer Tarr Vlček
Slovenský štvorkajak. Autor:

Klebety, škriepky plané, vykašlime sa na ne, vyrubme radom túto záhubu. Slová zo známej piesne Jara Filipa by si mali v najbližších dňoch vziať k srdcu členovia slovenského štvorkajaka, ktorý zabojuje na svetovom šampionáte v Szegede o popredné umiestenie a najmä postup na budúcoročnú olympiádu v Londýne.

Na svete hádam niet miesta, ktoré praje rýchlostnej kanoistike viac. Na brehu a na tribúnach sa zíde okolo tridsaťtisíc fanúšikov vyzbrojených bubnami, trúbkami a hlasivkami. Maďari tento šport milujú. Žičia najmä svojim, no dokážu oceniť aj umenie iných.

Slovensko reprezentuje v Szegede 15 športovcov – 10 kajakárov, 3 kanoisti a 2 kajakárky. Najväčšie šance získať letenky do Londýna má štvorkajak Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr, dvojkajak Vlček, Peter Gelle a ženský dvojkajak Ivana Kmeťová, Martina Kohlová.

V súťaži štvorkajakov postúpi z MS na olympiádu osem najlepších európskych lodí. Pre komárňanské kvarteto zvyknuté útočiť na najvyššie méty by to ešte pred dvoma-troma rokmi bola hračka, teraz je však situácia odlišná. Na lanských MS skončil štvorkajak až desiaty, na tohtoročných ME v Belehrade len o jednu priečku lepšie.

Atmosféru v tíme naštrbilo rozhodnutie Erika Vlčeka bojovať na dvoch frontoch, zvyšní traja z posádky s tým nesúhlasili. Argumentujú Vlčekovou únavou z nabitého programu. Najmladšieho zo štvorice čaká v Szegede v priebehu troch dní maximálne šesť štartov – rozjazda, semifinále a finále v K4 a rovnaká porcia aj v K2 na 1000 m. Na olympiádu sa kvalifikuje šesť dvojkajakov, jedna loď ešte postúpi z budúcoročných ME (štvorkajak už šancu na reparát nemá).

Komárňania sa pred šampionátom pripravovali v rakúskom Linzi. Tibor Soós (po vyhrotení sporov v posádke sa vzdal postu trénera štvorkajaka), verí, že jeho bývalí zverenci zužitkujú bohaté skúsenosti a na olympiádu postúpia. „Všetci sú zdraví,“ pridal Soós dôležitú informáciu z dejiska MS.

Na Londýn myslia aj dve ženy z výpravy. „Zo záverečnej prípravy mám veľmi dobrý pocit, aj preto som plná očakávania ako to dopadne. Formu sme ladili v Rakúsku spolu s domácimi pretekárkami Schuringovou a Schwarzovou, našimi veľkými rivalkami,“ povedala Kohlová. Pred štyrmi rokmi na MS v Duisburgu obsadili Slovenky na 500 m štvrté miesto, čo im vynieslo miestenku do Pekingu. Na dvestovke navyše pridali striebro. Teraz museli obľúbený šprint oželieť (nie je olympijskou disciplínou) a všetko podriadili úspechu na päťstovke.

V Duisburgu 2007 zažiaril aj kanoista Marián Ostrčil, keď získal na kilometri senzačne striebro. V Szegede však podobný výsledok určite nezopakuje. „Mám nízky hemoglobín, rýchlo sa zadýcham. Účasť vo finále je útopia. V Szegede štartujem len preto, aby som mohol zabojovať o olympijskú miestenku aj na jar budúceho roka,“ zvestoval Ostrčil nepríjemnú novinku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata