Kto víťazí pre Slovensko? Aj rodáci z Tbilisi, Lucku či Izmailu

16.02.2010 06:06
Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová sa teší zo zlatej olympijskej medaily. Autor: ,

Pri kolónke štát majú napísané: SVK. Ale ich mená neznejú slovensky. Na letnej olympiáde v Pekingu 2008 bral medailu zápasník David Musuľbes, na zimnej vo Vancouvri biatlonistka Anastasia Kuzminová. Získali ju pre Slovensko. Obaja sa pritom narodili stovky kilometrov východne od krajiny, ktorú reprezentujú. A nie sú sami.

Atletická hviezda Galina Čisťjaková sa stala Slovenkou cez zranenie. V roku 1990 si na vtedajšom bratislavskom mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft vážne poranila koleno. Organizátori sa jej snažili pomôcť s liečbou, vybavovali aj operáciu vo Viedni. „Jej pobyt v Bratislave sa tak predĺžil. Zapáčilo sa jej tu, až došlo na to, že by mohla reprezentovať Slovensko,“ spomína atletický manažér Alfons Juck.

Nový pas dostala rodáčka z ukrajinského Izmailu v roku 1996. Ale po komplikovanom zranení sa už nevrátila do absolútnej špičky. Na porovnanie: vo farbách ZSSR skočila v diaľke svetový rekord (má hodnotu 752 cm a dodnes platí), získala bronz na OH 1988 či striebro na majstrovstvách Európy 1986. Pre Slovensko však veľkú medailu nevyskákala (štartovala aj na olympiáde v Atlante 1996, skončila trinásta). Čisťjaková tento rok oslávi 48. narodeniny a v Bratislave dodnes žije.

Trojskokan Dmitrij Vaľukevič, rodák z Bieloruska.
Trojskokan Dmitrij Vaľukevič, rodák z Bieloruska. Autor: SITA

Jej manžel a tréner Alexander Beskrovnyj zase môže za to, že Slovensko získalo kvalitného trojskokana. Veľmi s ním chcel trénovať Bielorus Dmitrij Vaľukevič – a preto musel do Bratislavy. „A tak sa – skôr z praktických dôvodov – časom stal Slovákom,“ pridáva Juck. V roku 2005 mal Vaľukevič „štempeľ“ o občianstve. Pre novú krajinu napríklad vybojoval piate miesto na halových MS 2008. Stále súťaží, ale teraz sa viac zdržiava v Moskve, kde má nového trénera.

„Vidím skôr pozitívne veci, ak cudzinec reprezentuje Slovensko,“ vraví Juck. „Väčšinou totiž ide o kvalitného športovca. Má výsledky, motivuje ostatných, ťahá mladých. Dôležitým plusom je, ak sa naučí jazyk. Napríklad Vaľukevič hovorí po slovensky veľmi dobre.“ Vplyvný manažér potom načrtáva, že atlétom môžu pribudnúť aj ďalšie posily. „Dosť seriózne rozmýšľam nad tým, aby za Slovensko behali Keňania,“ naznačuje.

Šachista Sergej Movsesjan sa narodil pred 32 rokmi v gruzínskom Tbilisi, je Armén a od roku 1994 žije v českých Pardubiciach. Už takmer osem rokov však reprezentuje Slovensko. „Pre profesionálny rast som potreboval viac štartov na kvalitne obsadených turnajoch, preto mi viac vyhovovalo, keď sa rodina usadila v strednej Európe. O Československu som vedel predtým čo-to zo školských učebníc a z obľúbenej knihy o Švejkovi. Usadili sme sa v Pardubiciach, kde som si našiel priateľku. V Čechách však neexistovali výnimky. Možno aj existovali, ale nie pre všetkých. Na získanie občianstva bolo potrebných päť rokov trvalého pobytu, ktorý som získal až v roku 2000. Záujem Slovenskej republiky bol zrejme vyšší ako časové lehoty,“ vysvetlil šachista.

Movsesjan hovorí plynule slovensky, ovláda aj text štátnej hymny. Jeho pozornosti neušiel ani triumf Anastasie Kuzminovej na olympiáde vo Vancouvri. Nazval ju kolegyňou. „Má podobný príbeh ako ja,“ dodal momentálne 29. najlepší šachista planéty.

Peter Bondra pochádza z ukrajinského Lucku.
Peter Bondra pochádza z ukrajinského Lucku. Autor: SITA

Jeden prípad sa od predchádzajúcich líši. Všetci ho berú za Slováka, lenže on sa narodil za hranicami. Bývalý hokejista, dnes generálny manažér reprezentácie Peter Bondra pochádza z ukrajinského Lucku. Na východ Slovenska sa jeho rodičia presťahovali, keď mal tri roky, občianstvo však dostal až ako 25-ročný. Za necelých osem týždňov, od júla do augusta 1993, keď sa prvýkrát skladal slovenský hokejový výber. „Najskôr sme však Petrovi museli vybaviť, že po získaní občianstva nebude musieť nastúpiť na vojenčinu. On sám o to žiadal,“ spomínal Ján Mitošinka, prvý šéf slovenského hokeja.

Potom nastal kolotoč. Formuláre, pečiatky, lobing. Aby Bondra stihol turnaj o olympiádu v Lillehammeri. Pas narýchlo vybavili, ale po príchode do Sheffieldu (dejiska kvalifikácie, hrala sa koncom augusta) prišla ešte jedna komplikácia – protest od funkcionára medzinárodnej hokejovej federácie, že Bondra musí tri roky počkať, kým si zahrá za Slovensko. Našťastie: námietku zmietli zo stola.

Uplynuli roky a Bondra sa v Göteborgu postaral o najkrajší moment slovenského hokeja – strelil zlatý gól vo finále majstrovstiev sveta 2002.

Slovenské medaily z dovozu

Valentina Popovová, stolná tenistka, rodáčka z azerbajdžanského Sumgaitu, získala na ME 1994 s Jaromírom Truksom bronz v miešanej štvorhre. Na Slovensku žije od roku 1991.

Radion Kertanti, voľnoštýliar chýrnej osetskej školy. Krátko po tom, čo získal slovenské občianstvo, vybojoval na ME 1996 striebro. Momentálne je trénerom slovenskej reprezentácie.

Davida Musuľbesa, rodáka z Vladikavkazu, dotiahol do tímu práve Radion Kertanti. Musuľbes získal na žinenke pre Slovensko zlato na ME a bronz na olympiáde v Pekingu.

Šachista Sergej Movsesian sa narodil v gruzínskom Tbilisi, pôvodom je Armén a žije v Pardubiciach. Od roku 2002 má však slovenský pas. Na minuloročných ME v Plovdive skončil druhý.

Anastasia Kuzminová, biatlonistka, ktorá sa narodila v Ťumeni a reprezentovala Rusko. Na Slovensko prišla s manželom Danielom (tiež pôvodom Rus), ktorý sa usadil v Banskej Bystrici. V slovenskom drese získala striebro na MS a zlato vo Vancouvri.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
18,99
Kytica červené ruže v červenom srdci

Kytica červené ruže v červenom srdci

79,99
Kytica Letana 8

Kytica Letana 8

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk