Martikán a Riapoš si podali ruku s Alžbetou II.

23.10.2008 18:03
Britská kráľovná Alžbeta II. 2008
Britská kráľovná Alžbeta II. sa zvítala aj so slovenskými športovcami. Autor:

Britská kráľovná Alžbeta II. so svojím manželom vojvodom z Edinburghu privítali na recepcii podávanej veľvyslancom Veľkej Británie v SR Michaelom Robertsom v Miestodržiteľskom paláci v Bratislave okrem iných aj najlepších športovcov Slovenska.

V skupine, ktorá sa počas recepcie mala možnosť osobne porozprávať s kráľovnou, boli dvojnásobný olympijský víťaz vo vodnom slalome Michal Martikán a rovnako dvojnásobný paralympijský víťaz a zároveň predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

„Je pre mňa obrovskou cťou a zrejme doživotným zážitkom, že som sa mohol na tejto akcii zúčastniť. Kráľovná sa pri nás pristavila, podali sme si ruky. Vedela, že som v Pekingu zdolal Davida Florenca, ktorý je v jej delegácii. Zažartovala, keď povedala, že o štyri roky v Londýne by to poradie mohlo byť opačné. Bolo to veľmi príjemné stretnutie. Čakal som, že to bude také anglicky strojené, bez emócií. Preto ma potešilo, že Alžbeta II. bola bezprostredná, celý čas sa usmievala,“ povedal 29-ročný Michal Martikán, ktorý je jediný vodný slalomár na svete, ktorý sa môže pochváliť štyrmi olympijskými medailami.

Rovnako si stretnutie pochvaľoval aj Ján Riapoš. „Mali sme možnosť povedať si pár viet. Hovorili sme o Pekingu, o dojmoch, zážitkoch. Kráľovná prezradila, že na paralympiáde v čínskej metropole boli jej vnuci. Je to nielen pre mňa, ale pre celé Slovensko historický moment. Je to jej prvá návšteva na Slovensku a ja som mal tú česť podať si s ňou ruku. Pozvanie na túto akciu beriem ako obrovské ocenenie práce celého paralympijského hnutia. Som šťastný, že si niekto všimol, čo a ako robíme. Z Alžbety II. doslova vyžarovala pozitívna energia. Musím povedať, že má v sebe niečo nedefinovateľne kráľovské,“ pridal svoje zážitky Ján Riapoš.

Na slávnostnej recepcii boli aj ďalší slovenskí športovci – Elena Kaliská, bratia Pavol a Peter Hochschornerovci, Martina Moravcová, Alena Kánová a Rastislav Tureček. Tí však boli v skupine, ktoré debatovala s vojvodom z Edinburghu. Michal Martikán sa ešte večer zúčastní na ďalšej spoločenskej akcii v bratislavskej Redute. Ján Riapoš už toto podujatie vynecháva. „Ja už začínam s prípravou na Londýn 2012, večer hrám zápas v Trnave,“ so smiechom zakončil prvý slovenský dvojnásobný paralympijský ví­ťaz.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku