Hádzanári Prešova vybojovali titul

Slovenskými šampiónmi v hádzanej mužov sa stali stali hráči Tatrana Prešov. Zverenci trénera Romana Lamača si majstrovský titul zabezepčili víťazstvom 30:28 nad MŠK SIRS Považská Bystrica v piatom stretnutí finále off extraligy, ktorým rozhodli sériu o zlato vo svoj prospech v pomere 3:2 na zápasy.

30.05.2007 20:34

Prešovčania si vybojovali celkovo šiesty triumf v histórii najvyššej súťaže. K trom federálnym z rokov 1969, 1971 a 1993 pridali tretí v ére samostatnosti (2004, 2005, 2007), čím sa v ich počte vyrovnali Topoľčanom a finálovému súperovi z Považia. Šarišania sa navyše premiérovo mohli tešiť z prvenstva v domácom prostredí pred svojimi fanúšikmi v Tatran handball aréne.

Finále play off – piaty zápas:

Tatran Prešov – MŠK SIRS Považská Bystrica 30:28 (21:11)
konečný stav série: 3:2, majstrom SR sa stal Tatran Prešov

• Prešov: M. Meluš, Bakša – Mazúr, Marušák, T. Mažár 4, Michal Urban, Pekár 4, Miloš Filič, Mokriš 3, Fuňak 5, Dudáš 2, Tumidalský 6/2, Mikéci 5, Kozlov 1
  • P. Bystrica: Drápal, Kovačin – Trabelssie, Cifra, Krahulík 3, Ľ. Ďuriš 6, P. Zaťko 2, Adamčík, Straka 4, Firit, S. Mažár 5/1, J. Kozák 1, Martin Kozák 1, Tůma 6

Pok. hody: 3/2 – 4/1, vylúčení: 5 – 4, ČK: 19. Kozlov (Prešov) za nastrelenie brankára do hlavy, rozhodovali: Brunovský a Čanda, 1500 divákov (vypredané)

V prvej časti hry na palubovke jednoznačne dominovali domáci. V bránke výborne chytal Meluš, po jeho úspešných zákrokoch prechádzal Prešov do rýchlych protiútokov. Na druhej strane Považania strieľali nepresne, tak si zeleno-bieli vypracovali až desaťgólový náskok (21:11). Hostia však po prestávke nezložili zbrane, vysunuli obranu, cez ktorú sa prestali presadzovať prešovské spojky. Považská Bystrica postupne ukrajovala z náskoku Tatrana, v 55. min znížila dokonca na rozdiel už len jediného gólu (29:28). O minútu neskôr však Tumidalský zvýšil z pokutového hodu na 30:28. V zostávajúcom čase úradovali na oboch stranách brankári Meluš a Drápal, a tak si domáci už víťazstvo i titul z rúk zobrať nenechali.

Roman Lamač (tréner Prešova): „Prvý polčas bol na moje prekvapenie veľmi dobrý. Predovšetkým naše spojky hrali uvoľnene, bez stresu a najmä dávali góly, vďaka čomu sme si vypracovali výrazný náskok. Druhý polčas bol už o psychike. Niekedy som mal pocit, ako keby moji zverenci chceli hrať na vlastnú bránku. Báli sa zobrať zodpovednosť do svojich rúk, nepremieňali šance. Umožnili tak súperovi dotiahnuť sa a uhrať prijateľný výsledok. Bola to veľmi vyrovnaná séria a Považská Bystrica dobrým finálovým súperom.“

František Šulc (tréner P. Bystrice): „Blahoželám Prešovu k majstrovskému titulu. Za výkon v prvom polčase si ho zaslúži. Hráči Tatrana v ňom predviedli najlepšiu hádzanú vo finálovej sérii. My sme mali slabú obranu a skóre v prospech rozbehnutých domácich narastalo. Som však rád, že po zmene strán sme kožu lacno nepredali a hrali to, čo som od mojich zverencov očakával. Žiaľ, bolo to už neskoro.“

o 3. miesto – piaty zápas:

TJ Štart Nové Zámky – 1. MHK Košice 32:26 (18:8) – konečný stav série 3:2

• Najviac gólov: Ivanov 7, Vadkerti 6, Chripák 5 – Strapko 6, Pecha 5, Mazák 5

Pok. hody: 5/5 – 4/2, vylúčení: 10 – 4, ČK: Mojzes, Chripák (Nové Zámky)za tri vylúčenia, rozhodovali: Dvorský a Sivák, 800 divákov

Domáci nasadili od prvej minúty vysoké tempo, o čom svedčí aj výsledok polčasu. Hostia sa po prestávke nevzdávali a stiahli desaťgólový rozdiel na šesťgólový. Domáci však potom znovu spozorneli a udržali si svoj náskok až do konca.