Hádzanári postúpili na ME

Slovenskí hádzanári postúpili prvýkrát v histórii na záverečný turnaj majstrovstiev Európy, ktorý sa ukutoční vo Švajčiarsku. Zverenci trénera Petra Hatalčíka dokázali v odvete play off II. fázy kvalifikácie zmazať šesťgólové manko z prvého vzájomného duelu s Rakúskom (19:25) a v Košiciach vyhrali o sedem gólov 31:24 (16:12).

18.06.2005 19:34

Keďže Slováci v prvom súboji podľahli na palubovke súpera v Harde iba rozdielom šiestich presných zásahov (19:25), mohli sa pred vlastnými priaznivcami tešiť z historického postupu národného tímu mužov SR na vrcholné podujatie.

II. fáza kvalifikácie mužov o postup na ME 2006 vo Švajčiarsku – odveta:
Slovensko – Rakúsko 31:24 (16:12) – prvý zápas 19:25, na ME postúpilo Slovensko

• Zostava a góly SR: R. Štochl, Pramuk – Antl 8/4, T. Straňovský 4, Polakovič 3/1, Tabačko 2, Tumidalský 1, Kukučka 5, D. Valo 4, Demovič 2, Jančo 1, Hlavtúr, Kolesár, Pavol Jano 1
  • Góly Rakúska: Szilagyi 9, Szlezak 5/3, Schlinger 4, M. Günther, Weber, Kainmüller po 2
  • pok. hody: 6/5 – 4/3, vylúčení: 2 – 1,  rozhodovali: Oie a Togstad (obaja Nór.), 1500 divákov

Slovákom, ktorí nastúpili s dvoma zmenami v zostave (Pavol Jano a Kolesár nahradili v kádri Trabelssieho a M. Straňovského), sa začiatok nevydaril celkom podľa predstáv. V úvodnej desaťminútovke mali mierne navrch Rakúšania, ktorí boli stále o krok vpred, no viac ako o gól nevyhrávali. Zverenci kouča Hatalčíka sa prvýkrát ujali vedenia až v 11. min po góle Antla z rýchleho protiútoku (6:5). Ich zlepšený výkon v ofenzíve v porovnaní so zápasom v Harde podporený výborným Štochlom v bránke sa prejavil aj na vývoji skóre, keď v 20. min zvýšili svoj náskok na 10:7. Hostia potom síce kontrovali dvoma gólmi, ale slovenský tím o šesť minút neskôr viedol opäť výraznejšie – tentoraz už 14:9, čo bol najvyšší rozdiel v I. polčase. Do kabín odchádzali mužstvá za stavu 16:12. Sľubný polčasový výsledok sa už po piatich minútach zmenšil na polovicu, neskôr dokonca Rakúšania znížili z ich pohľadu na 18:19. Vzápätí však Slováci aj vďaka bravúrnym zákrokom striedajúceho brankára Pramuka ožili. V 48. min po prvý raz získali potrebný sedemgólový náskok, keď krídelník Antl využil nepozornosť súpera a gól zaznamenal do prázdnej svätyne (26:19). Potom ešte prišli ďalšie tri presné zásahy do rakúskej siete, takže v 51. min svietil na ukazovateli skóre stav 29:19. Zverenci Rainera Osmanna však zbrane nezložili a znížili na 29:22. Kľúčový okamih dramatického záveru mohol byť nepremenený pokutový hod Antla, ktorý neuspel v 58. min za stavu 30:23. Hosťujúce družstvo vzápätí naklonilo misky váh na svoju stranu (30:24). Na druhej strane sa zo sedmičky nemýlil Polakovič, ktorý – keďže reprezentanti SR odolali v poslednej minúte aj súperovej hre bez brankára -zaznamenal postupový gól.