Jamajka už nie je iba reggae. Atléti robia ostrovu skvelú reklamu

22.08.2009 03:17
Usain Bolt
Fenomén Usain Bolt. Autor:

Z Jamajčanov spravili hrdý národ a z Jamajky miesto, odkiaľ pochádzajú najrýchlejší ľudia na svete. Špičkoví atléti sú pre tretí najväčší ostrov v Karibiku veľmi dôležití. Úspechy športovcov so sebou priniesli aj pozitívny pohľad na krajinu. Jamajka už nie je iba reggae, pláže, tráva (marihuana) a vysoká kriminalita.

Ľudia na Jamajke sú na svojich športovcov veľmi pyšní. Zdôraznila by som slovo „svojich“. Súčasná generácia skvelých šprintérov vyrástla na Jamajke a nie v tréningových centrách v cudzine. To je dôležitý odkaz pre mladých Jamajčanov, ktorí nemajú šancu odísť za prácou a kariérou do zahraničia. Aj doma sa dá niečo veľké dokázať. Na plagátoch s Boltom, Powellom, Fraserovou, či Foster-Hyltonovou sa vyníma veľký nápis „100% homegrown“ (stopercentne vychovaní doma).

Jamajskí atléti sú v týchto dňoch všade. Na prvých troch stranách novín, takmer na všetkých televíznych staniciach. Podľa jamajského reportéra, ktorý opisoval atmosféru v dejisku majstrovstiev sveta, mal pocit, akoby všetci diváci na olympijskom štadióne v Berlíne chceli byť zrazu Jamajčanmi. Veľa ľudí nosí jamajské farby (čierna, zlatá, zelená), na štadióne hrali reggae (Shaggy – Mr. Bombastic). V novinách bola reportáž z Berlína, ako tam ľudia ochutnávajú jamajské jedlo a pijú jamajské pivo. A fotky fanúšikov z celého sveta, ktorí držali palce Boltovi. Pre Jamajku to veľa znamená!
Krutá realita za rohom

Motto Jamajky znie „Out of many, one people“ (Z mnohých jeden ľud). Ale v skutočnosti to žiaľ nie vždy platí. Jamajka je krajina kontrastov. Žijú tu ľudia rôznej farby pleti a pôvodu (černosi, belosi, mulati, čínski, indickí, či arabskí Jamajčania), každému návštevníkovi udrú do očí veľké sociálne rozdiely.

Vyššiu vrstvu tvoria bohatí ľudia, ktorí bývajú v obrovských domoch v dobrých štvrtiach, majú vily pri mori, chodia nakupovať do Miami a lyžovať do Álp. Potom je tu stredná vrstva,o ktorej sa veľa nehovorí. A potom chudobní. Zinkové chatrče, do ktorých vedie ukradnuté elektrické vedenie, žiadna práca alebo len minimálna mzda (z ktorej sa absolútne nedá vyžiť). Obe vrstvy (boháči aj chudobní) žijú hneď vedľa seba. Cestou do dobrej štvrte musíte vždy prejsť cez geto. Krutá realita hneď za rohom.

Kriminalita? Všade, kde vedľa seba funguje chudoba a prepych, je to asi bežný jav. Počas troch rokov na Jamajke sa mi nič vážne nestalo. Človek musí byť pozorný a vedieť, kam môže ísť a kam radšej nie. Kriminalita Jamajčanov vyplýva z nedostatku možností.

Za školstvo sa na Jamajke platí. Čím lepšia škola, tým vyššie školné. S kvalitou vzdelávacieho systému sú ľudia spokojní (samozrejme tí, ktorí si to môžu dovoliť). Na stredné školy sa už chodí študovať do USA, Kanady alebo Veľkej Británie. Na univerzity chodí už len zopár vyvolených – do Paríža, Barcelony, Montrealu…

Bondovky a Modrá lagúna

Ľudia na Jamajke sa správajú väčšinou priateľsky, čo zvyšuje príťažlivosť ostrova ako dovolenkovej destinácie. Voľný čas tu trávia celebrity z Ameriky i Európy (herečka Scarlet Johansonová, Bill a Hilary Clintonovci, Paul McCartney). Veľa známych ľudí si kúpilo na pobreží vilu, Donatella Versace si tu zorganizovala silvestrovskú párty. Okrem nádherných pláží ponúka ostrov aj výborné jedlo.

Svetoznáme jamajské korenie Jerk dodá jedlu hneď lepšiu chuť. Táto zmes korenín pochádza z Boston Jerk v severovýchodnej časti ostrova neďaleko mestečka Port Antonio. Slávny americký herec Errol Flynn o ňom povedal, že je krajšie než ktorákoľvek žena, ktorú v živote stretol. Ian Flemming tu napísal všetky bondovky a Brooke Shieldsová plávala v Modrej lagúne.

Jamajka, to je aj skvelá hudba. K ostrovu neodmysliteľne patrí Bob Marley, ale aj iní reggae speváci: Jimmy Cliff, Beres Hammond, Freddie McGreggor. V súčasnosti sú populárnejší „Dancehall“ umelci ako Shabba Ranks, Shaggy, Sean Paul a Benie Man. Na jedného chlapíka však nemajú. Volá sa Usain Bolt. Momentálne najlepší reklamný spot na Jamajku na svete.

Slovenka podniká na Jamajke: Jej šaty nosí miestna smotánka

Vyrastala v Lučenci, v štrnástich odišla za otcom do Kanady a momentálne trávi väčšinu času na Jamajke. Ľubica Kučerová vyštudovala na Ryerson University v Toronte módne návrhárstvo. Na Jamajku odišla na šesť mesiacov, z ktorých napokon boli tri roky.

„Spoznala som veľa zaujimavých ľudí a celkom som si obľúbila karibský spôsob života. Pracujem ako módna návrhárka. Navrhujem plavky a šaty pre pár obchodov na Jamajke, ďalších karibských ostrovoch a v Toronte. Na ostrove som už celkom známa a moje šaty si už kúpili takmer všetky ženy z miestnej smotánky,“ vysvetlila Ľ. Kučerová.

Ako jediná Slovenka žijúca na Jamajke často radí slovenským turistom, sprevádza podnikateľov, najbližšie bude v hlavnom meste Kingston tlmočiť na výstave českého umelca Josefa Skalníka.

„Snažím sa šíriť na Jamajke našu krásnu slovenskú kultúru. Na Slovensko chodím aspoň raz za rok, na Vianoce sa chystám priniesť domov nejaké modely a ak všetko dobre dopadne, zorganizujem aj menšiu prehliadku,“ načrtla svoje plány sympatická Slovenka.

bv, Pravda

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
54,99
Sweet farebné frézie

Sweet farebné frézie

26,99
Passion farebné gerbery

Passion farebné gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk