Česť Slovákov zachraňoval Beňuš. V celkovom poradí skončil na pódiu

Na záverečných tohtosezónnych pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome obsadil Matej Beňuš siedme miesto v súťaži singlkanoistov.

04.09.2022 14:25
Matej Beňuš Foto: ,
Matej Beňuš má po sezóne.

Vďaka tomu si bratislavský rodák zaistil tretiu priečku v celkovom poradí Svetového pohára. Strieborný z OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro sa v Seu ako jediný zo Slovákov prebojoval do desaťčlenného finále, pričom v semifinále mala Slovenská kanoistika až šesťnásobné zastúpenie.

V sobotu však v kajaku zostali pred bránami finále Zuzana Paňková aj Martin Halčin, v nedeľu sa v kanoe postúpiť nepodarilo Zuzane Paňkovej, Emanuele Luknárovej ani Markovi Mirgorodskému.

SR Čunovo Vodný slalom Majstrovstvá Sveta BAX Čítajte viac Ľudia nás vidia nastajlovaných, bolesť zostáva skrytá. Jurajovi držím palce

Zuzana Paňková v semifinále C1Ž nazbierala až šesť trestných sekúnd a obsadila 15. priečku, od finále ju delili menej ako dve sekundy. Emanuela Luknárová skončila napokon osemnásta, pri jej mene svietili štyri trestné sekundy. Semifinále ovládla Austrálčanka Jessica Foxová.

Vo finále však minula jednu z bránok a klasifikovali ju až na 10. pozícii. Víťazkou sa stala Nemka Andrea Herzogová pred dvojicou Češiek – Gabrielou Satkovou a Terezou Fišerovou.

Medzi mužmi bol v semifinále najlepší domáci Miquel Travé, Beňuš na neho stratil 3,36 sekundy. Mirgorodský za Travém zaostal o viac ako desať sekúnd.

SR Liptovský Mikuláš šport vodný slalom ME C1 muži ZAX Čítajte viac Slovenskí kanoisti skončili bez medaily, Grigar v extrémnom slalome štvrtý

Beňuš so svojou semifinálovou jazdou nebol spokojný. „Pocitovo to bola veľmi zlá jazda. Dôležité bolo postúpiť z ťažkého semifinále,“ prezradil. Bratislavčan vo finále síce predviedol najrýchlejšiu jazdu zo všetkých pretekárov, ale na 15. bránke dostal 50-sekundovú penalizáciu a to ho odsunulo až na 7. stupienok.

„Dnešné finále vnímam ako celú sezónu. Jazdím dobre, ale stále mi chýba trochu šťastia. Dnes to bolo o pár centimetrov, finálovú jazdu som mal veľmi rýchlu. Mrzí ma to, pretože sa cítim dobre. Jazda mi sadla, ale vždy príde drobnú chybička,“ prezradil pre JOJ Šport sklamaným hlasom a priznal, že po neúspešných majstrovstvách sveta ani nechcel absolvovať ostatné dve kolá SP vo francúzskom Pau a španielskom Seu.

Peter Nagy Čítajte viac Bol na dvoch olympiádach. Vodný slalom oplakáva bývalého reprezentanta

„Teraz si potrebujem oddýchnuť, v jeseni však ešte chystám jazdiť. Idem do boja o olympiádu, ale teraz je to posledná vec, na ktorú myslím,“ dodal.

Víťazstvo si napokon vypádloval Francúz Nicolas Gestin s náskokom 9 stotín sekundy pred spomenutým Španielom Travém, tretí skončil Slovinec Luka Božič. Celkové hodnotenia napokon aj zásluhou nedeľňajšieho triumfu ovládol Gestin pre Božičom, Beňušovi patrí tretí post.

Svetový pohár – záverečné podujatie v španielskom Seu d'Urgell:
C1 mužov:
1. Nicolas Gestin (Fr.) 93,37 s (0), 2. Miquel Trave (Šp.) +0,09 s (2) 3. Luka Božič (Slovin.) +1,13 (2)…, 7. Matej BEŇUŠ (SR) +47,92 (50)
Konečné poradie SP:
1. Gestin 309 bodov, 2. Božič 302, 3. BEŇUŠ 232, 4. Adam Burgess (V. Brit.) 213, 5. Benjamin Savšek (Slovin.) 207, 6. Trave 198, … 12. Marko MIRGORODSKÝ 158, 23. Alexander SLAFKOVSKÝ 112, 42. Michal MARTIKÁN (všetci SR) 28

ženy:
C1 – finále:
1. Andrea Herzogová (Nem.) 103,25 s (2), 2. Gabriela Satková (ČR) +0,06 (2), 3. Tereza Fišerová (ČR) +2,90 (0)
Konečné poradie:
1. Fišerová 251 bodov, 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 234, 3. Elena Liliková (Nem.) 232, 4. Marjorie Delassusová (Fr.) 229, 5. Satková 214, 6. Jessica Foxová (Aus.) 210, … 15. Zuzana PAŇKOVÁ 157, 17. Emanuela LUKNÁROVÁ 139, 41. Soňa STANOVSKÁ 27, 46. Simona GLEJTEKOVÁ 17, 62. Simona MACEKOVÁ (všetky SR) 2

Red Bull 400 - nepoužívať Dávame do pozornosti SÚŤAŽ: Prekonaj sám seba na Red Bull 400 a vyhraj skvelé ceny

Viac na túto tému: #Matej Beňuš #vodný slalom