Vráti sa po omdletí do bazénov? FINA vysvetľuje, prečo stopla akvabelu

Aj keď to vyzeralo, že sa akvabela Anita Alvarezová po omdletí počas stredajšej sólovej súťaže na MS v Budapešti bude môcť predstaviť v piatkových voľných zostavách družstiev, napokon na žiadosť Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) na súpiske USA chýbala.

25.06.2022 15:48
Anita Alvarezová Foto: ,
Anita Alvarezová po kolapse ratovala trénerka a plavčík.
debata (1)

„Zdravie a bezpečnosť športovcov musia byť vždy na prvom mieste,“ uvádza sa vo vyhlásení FINA.

„Aj keď chápeme, že toto rozhodnutie bude pre športovkyňu sklamaním, urobili sme ho pre ňu s najlepším záujmom,“ píše sa ďalej vo vyhlásení riadiaci orgán svetového plávania.

Verdikt padol po hodinovom stretnutí s lekárom amerického tímu, vedúcim družstva, šéfom synchronizovaného plávania USA, riaditeľom FINA a zástupcami výboru pre športovú medicínu FINA.

Anite Alvarezovej prišla na pomoc trénerka Andrea Fuentesová v čase, keď už bola na dne bazéna. Čítajte viac Akvabela nedýchala dve minúty. Kde boli plavčíci? Organizátori reagujú

V stanovisku sa neuvádza, že Alvarezovú čaká po dramatických udalostiach, keď jej na pomoc skočila do bazéna trénerka, trvalý zákaz činnosti. FINA verí, že by sa mohla zúčastniť ďalších súťaží.

„FINA má radosť z toho, že v prípade Anity Alvarezovej prišlo k výraznému zotaveniu a teší sa na to, že ju uvidí v čoskoro na podujatiach,“ doplnila federácia.

Ukázalo sa, že mdloby u americkej reprezentantky nie sú výnimočné a trénerka už musela v podobnej situácii zasiahnuť aj predtým. Američanky napokon skončili na deviatom mieste, po súťaži sa pri bazéne vyobjímali aj s Alvarezovou.

Trénerka Andrea Fuentesová vyťahuje z bazénu...
Anita Alvarezová po tom, ako počas súťaže na MS...
+10Anite Alvarezovej prišla na pomoc trénerka...

Pre maďarskú stanicu M4 Sport prehovorila jej trénerka, ktorej svet aplauduje za duchaprítomnú reakciu. „Je to čudné, že ma označujú za hrdinku, bolo to prirodzené, musela som to urobiť,“ uviedla.

Vrátila sa aj k zákazu štartovania svojej zverenky. „Skutočnosť, že Anita bola vylúčená, bola pre nás v piatkovom finále veľkou výzvou, najmä preto, že nám to oznámili len hodinu a pol pred štartom,“ priznala.

„Nakoniec sme si povedali, že nás už nič nemôže zastaviť a odštartovali sme. Som rada, že nikto nechcel cúvnuť,“ doplnila Fuentesová.

Solymosyovci na 9. mieste

Slovenskí reprezentanti v synchronizovanom plávaní Silvia a Jozef Solymosyovci sa na MS v Budapešti umiestnili vo voľných zostavách miešaných párov na deviatej priečke. Vo finále dostali za svoj výkon 75,1000 bodu.

Solymosyovci zopakovali umiestenie z piatkovej kvalifikácie (73,8333). Najlepšiu známku v dvanásťčlennom finále obdržali Taliani Giorgio Minisini a Lucrezia Ruggierová – 90,9667 b., ktorí triumfovali v sobotu pred Japoncami Jotarom Satom a Tomokou Satovou (89,7333) a čínskou dvojicou Chao-jü Š', I-jao Čang (88,4000).

Slovenskí reprezentanti nechali za sebou páry z Thajska, Portorika a Kuby.

"Voľnú zostavu Jozef so Silviou plávali na hudbu Ludwiga Minkusa Don Quixote. Príbeh Kitri a Basilia nás zaujal v baletných predstaveniach Slovenského národného divadla, v ktorých Jozef účinkoval. Veľmi sa nám páčila hudba, preto sme ju vybrali na voľnú zostavu.

Zostave sme prispôsobili, samozrejme, aj plavky a čepček, aby naše divadlo vo vode bolo dokonalé. Zaplávali výborne, deviate miesto na majstrovstvách sveta je doteraz najlepšie umiestnenie Slovenska v synchronizovanom plávaní, ktoré nebude jednoduché v budúcnosti zopakovať alebo prekonať.

Konkurencia v mixoch postupne rastie nielen počtom, ale najmä kvalitou," uviedla pre web Slovenskej plaveckej federácie (SPF) trénerka Ivana Solymosyová.

Solymosyovci predtým na šampionáte v maďarskej metropole obsadili 10. miesto vo finále technického programu v mixe. Slovenské synchronizované plávanie má v sobotu zastúpenie aj vo finále disciplíny Highlight, kde bude štartovať 10-členné družstvo akvabel.

Slovenské reprezentantky obsadili v disciplíne Highlight na MS v Budapešti 12. miesto.

V sobotnom finále získalo družstvo v zložení Chiara Dikyová, Nicol Dikyová, Laura Domčeková, Tereza Ďurišová, Emily Rebecca Italyová, Lenka Keprtová, Nina Lukáčová, Linda McDonnellová, Terézia Šabajová a Laura Francis An Waterloosová 77,2667 bodu. Najvyššiu známku dostala Ukrajina (95,0333 b.), ktorá zvíťazila pred Talianskom (92,2667) a Španielskom (91,9333).

Pre slovenské akvabely to bolo historicky prvé finále v tímovej zostave. Prebojovali sa doň zo štvrtkovej 15-člennej kvalifikácie, v ktorej obsadili poslednú postupovú 12. pozíciu bodovým ziskom 77,0667.

Voľné zostavy mix dvojice – finále: 1. Giorgio Minisini, Lucrezia Ruggierová (Tal.) 90,9667 b., 2. Jotaro Sato, Tomoka Satová (Jap.) 89,7333, 3. Chao-jü Š', I-jao Čang (Čína) 88,4000, 4. Pau Ribes, Emma Garciová (Šp.) 87,1333, 5. Kenneth Gaudet, Claudia Colettiová (USA) 85,2000, 6. Gustavo Sanchez, Jennifer Cerquerová Hatiuscová (Kol.) 83,0667, …, 9. Jozef SOLYMOSY, Silvia SOLYMOSYOVÁ (SR) 75,1000

Highlight, družstvá – finále: 1. Ukrajina 95,0333 b., 2. Taliansko 92,2667, 3. Španielsko 91,9333, 4. Mexiko 89,3667, 5. USA 87,8667, 6. Grécko 87,2333, …, 12. SLOVENSKO 77,2667 (TASR)

1 debata chyba
Viac na túto tému: #synchronizované plávanie #Anita Alvarezová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy