Ruský plavec Kliment Kolesnikov vylepšil na ME v Budapešti svetový rekord na 50 m znak. Jeho nová hodnota je 23,80 s.

18.05.2021 20:23
Kliment Kolesnikov Foto: ,
Kliment Kolesnikov na ME v Budapešti.

Dvadsatročný rodák z Moskvy vo finále zdolal o 62 stotín sekundy Rumuna Roberta Andreia Glintu a o 67 Španiela Huga Gonzaleza de Oliveiru.

Kolesnikov stlačil hranicu maximálneho času druhýkrát v priebehu 24 hodín. V semifinále v pondelok zaznamenal čas 23,93. Vo finále ho tak vylepšil o 13 stotín sekundy.

Grékyňa Anna Ntuntunakiová a Francúzska Marie Wattelová získali zlato, keď vo finále na 100 m motýlik dohmatli obe v identickom čase 57,37 sekundy. Bronz získala s odstupom 19 stotín sekundy Švédka Louise Hanssonová.

Stovku prsia s prehľadom ovládol Brit Adam Peaty v čase 57,66 s o 44 stotín sekundy pred Holanďanom Arnom Kammingom. Na 800 m v.sp. žien triumfovala Talianka Simona Quadarellová v čase 8:20,23 min.

ME v plávaní v Budapešti – finále:

Muži
50 m znak: 1. Kliment Kolesnikov (Rus.) 23,80 s – svetový rekord, 2. Robert Andrei Glinta 24,42, 3. Hugo Gonzalez de Oliveira (Šp.) 24,47
100 m prsia: 1. Adam Peaty (V.Brit.) 57,66 s, 2. Arno Kamminga (Hol.) 58,10, 3. James Wilby (V. Brit.) 58,58

Ženy
800 m v.sp.: 1. Simona Quadarellová (Tal.) 8:20,23 min, 2. Anastasia Kirpičnikovová (Rus.) 8:21.86, 3. Anna Jegorovová (Rus.) 8:26.56
100 m motýlik: 1. Anna Ntuntunakiová (Gréc.) a Marie Wattelová (Fr.) obe 57,37 s, 3. Louise Hanssonová (Švéd.) 57,56

Mixštafeta SR na 4×200 m kraul v národnom rekorde

Počas utorkového druhého súťažného dňa na ME vytvorila slovenská mixštafeta na 4×200 m kraul národný rekord časom 7:54,33 minúty. Kvarteto Jakub Poliačik, Richard Nagy, Zora Ripková a Martina Cibulková prekonalo doterajšie národné maximum o 9,17 s, no stačilo to len na nepostupové 9. miesto.

V individuálnych disciplínach sa ani jednému zo Slovákov nepodarilo atakovať priečky približujúce sa k semifinále.

Matej Duša na 100 m voľný spôsob si síce vytvoril osobný rekord, ale časom 50,50 obsadil až 69. miesto. Vlastné maximum z mája tohto roka z amerického Clermontu zlepšil o 0,47 s.

Na 100 m prsia štartovali až tri slovenské reprezentantky. Najviac sa darilo Andrei Podmaníkovej, ktorá v čase 1:09,38 min skončila 36. Nina Vadovičová (1:10,97) finišovala na 55. priečke, Nikoleta Trníková (1:11,14) skončila o pozíciu horšie.

synchronizované plávanie, ilustračná Čítajte viac Nič sa neposväcovalo ani nezametalo pod koberček. SPF reaguje na obvinenia

Na 50 m znak ženy malo SR v hre opäť trojlístok plavkýň. Teresa Ivanová v osobnom maxime 29,84 obsadila 42. miesto, Tamara Potocká (29,93) skončila 44. a Emma Marušáková (30,71) na 49. mieste. Informovala Slovenská plavecká federácia v oficiálnej tlačovej správe.

Viac na túto tému: #ME v plávaní #Kliment Kolesnikov