Poľského futbalistu Roberta Lewandowského vyhlásili za Európskeho športovca roka 2020 v hlasovaní tlačových agentúr na "starom kontinente.

Robert Lewandowski Foto: ,
Robert Lewandowski (vpravo).

Anketu organizuje poľská PAP a svoju desiatku do nej nahlásilo 25 vedúcich športových redakcií národných tlačových agentúr.

Hlasovanie TASR kopíruje 8 z 10 najlepších, celkovo dostalo v ankete hlasy 77 športovcov, 24 žien a 53 mužov. Až desať z nich bolo z Nórska.

Na druhej priečke sa umiestnil minuloročný víťaz Lewis Hamilton z Veľkej Británie, už sedemnásobný majster sveta F1 stratil na víťaza len 4 body.

Tretie miesto obsadil francúzsky žŕdkar a svetový rekordér Armand Duplantis. Rekordný, päťnásobný víťaz Roger Federer zo Švajčiarska sa nedostal do najlepšej desiatky, sú v nej však jeho dvaja najväčší rivali éry.

Tridsaťdvaročný Lewandowski sa stal tretím poľským víťazom ankety. Len nedávno získal ocenenie Hráč roka podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) 2020, keď zdolal ďalších finalistov Argentínčana Lionela Messiho a Portugalčana Cristiana Ronalda.

Netradičný galavečer FIFA s triumfom Poliaka Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
Jedna z trofejí pred slávnostným udeľovaním...

Poliak dal v predchádzajúcej sezóne 55 gólov vo všetkých súťažiach a Bayernu pomohol k zisku treble – k triumfu v Bundeslige, Nemeckom pohári i Lige majstrov.

Lewandowského už vyhlásili za najlepšieho hráča v Nemecku, ocenenie dostal aj od Európskej futbalovej únie (UEFA). Francúzsky magazín France Football tento rok ocenenia neudelil.

Najlepšou ženou v hlasovaní šéfov športových redakcií bola na deviatom mieste víťazka Roland Garros Iga Swiateková, hneď za ňou je nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová.

Vianoce u zahraničných športových hviezd Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky
Robert Lewandowski s manželkou Annou a dcérkami.

Obe mali svoje miesto aj v hlasovaní TASR, spolu s talianskou biatlonistkou Dorotheou Wiererovou, ktorá skončila na 13. mieste.

63. ročník ankety agentúry PAP „Európsky športovec roka“:

1. Robert Lewandowski (Poľ./futbal) 180 bodov, 2. Lewis Hamilton (V.Brit./formula 1) 176, 3. Armand Duplantis (Švéd./atletika) 169, 4. Novak Djokovič (Srb./tenis) 85, 5. Rafael Nadal (Šp./tenis) 72, 6. Primož Roglič (Slovin./cyklis­tika) 64, 7. Tadej Pogačar (Slovin./cyklis­tika) 52, 8. Giannis Antetokounmpo (Gr./basketbal) 42, 9. Iga Swiateková (Poľ./tenis) 32, 10. Therese Johaugová (Nór./beh na lyžiach) 28

Viac na túto tému: #Robert Lewandowski