Zastrašovanie, nepokoje. MOV dal stopku Lukašenkovi i jeho synovi

07.12.2020 20:09
Bielorusko Lukašenko
Alexandr Lukašenko. Autor: ,

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v pondelok vylúčil bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenko zo všetkých olympijských aktivít vrátane budúcoročných hier v Tokiu.

Výbor tak urobil po tom, čo vyšetroval sťažnosti športovcov krajiny, ktorí čelia represáliám a zastrašovaniu.

Prezident MOV Thomas Bach uviedol po pondelňajšom zasadnutí správnej rady, že vedenie Bieloruského olympijského výboru (BOV) „primerane nechráni bieloruských športovcov pred politickou diskrimináciou“ v rámci športových organizácií v krajine.

Lukašenko viedol národný olympijský výbor 23 rokov, Bach oznámil, že MOV provizórne suspendoval aj jeho syna Viktora, ktorý je prvý viceprezident BOV.

Bielorusko sa zmieta v nepokojoch od vyhlásenia výsledkov augustových prezidentských volieb, po ktorých sa v krajine spustili masívne protesty proti Lukašenkovmu režimu. Ten použil proti protestujúcim tvrdé opatrenia.

100.
		Luka Dončič (Slovinsko,
		basketbal).
98.
		Vladimir Kličko (Ukrajina,
		box).
+1395. Mark Cavendish
		(Austrália,
		cyklistika).

Ohrozený je aj štatút Bieloruska ako spoluorganizátora budúcoročných majstrovstiev sveta v hokeji, podľa Bacha sa o tom rozhodne v najbližších dňoch.

Lotyšsko, ako druhá hostiteľská krajina, sa od sporných volieb verejne dištancuje od spolupráce s Bieloruskom.

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) už taktiež „iniciovala postup“ proti bieloruskému funkcionárovi, ktorý sedí v jej predsedníctve, informoval Bach.

MOV chce naďalej podporovať bieloruských športovcov, ktorí sa pripravujú na budúcoročné hry v Tokiu, no financie zo štipendijných fondov bude vyplácať priamo im. Informovala agentúra AP.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Alexander Lukašenko #bielorusko #Medzinárodný olympijský výbor
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku