Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

ONLINE: Vírus majú aj bývalý hráč Man. United a český hokejový reprezentant

Prinášame aktuálne informácie na tému koronavírus a šport.

22.03.2020 06:00 , aktualizované: 22:52
Jan Vopat Foto: ,
Bývalý český reprezentant so skúsenosťami z NHL Jan Vopat má koronavírus.
debata (2)

23.08 h: Elitné brazílske futbalové kluby sa zapojili do globálneho boja proti pandémii koronavírusu a sprístupnili svoje štadióny pre potreby zdravotníkov. Najväčšie stánky v krajiny by tak mali slúžiť ako poľné nemocnice a odťažiť preplnené zariadenia.

Do tejto akcie sa zapojila viac ako polovica prvoligových klubov vrátane majstrovského Flamenga a tak zdravotné stredisko vznikne aj na legendárnej Maracane. „Postarajme sa o našich starších ľudí, pomôžme tým, ktorí to najviac potrebujú,“ napísal v odkaze fanúšikom prezident klubu Rodolfo Landim.

V najľudnatejšom meste krajiny Sao Paulo vznikne na štadióne Pacaembu nemocnica s dvesto lôžkami. V Brazílii evidovali v nedeľu v noci vyše 1500 prípadov ochorenia COVID-19, 25 ľudí zomrelo.

20.20 h: Vedenie Formuly 1 údajne odloží aj Veľkú cenu Azerbajdžanu v Baku v dôsledku globálnej krízy zapríčinenej pandémiou koronavírusu. Tvrdí to špecializované periodikum Autosport s tým, že oficiálny verdikt padne v pondelok 23. marca.

Pre pandémiu koronavírusu odložili už úvodné podujatia ročníka v Austrálii, Bahrajne, Číne a Vietname. Neskôr pribudli aj VC Holandska (3. mája) a Španielska (10. mája) a organizátori zrušili aj VC Monaca (24. mája), začiatok sezóny sa tak mal posunúť na 7. júna, keď je na programe práve VC Azerbajdžanu.

Tá sa má konať na mestskom okruhu v metropole krajiny a nebude vraj možné ju pripraviť bezpečne. Prvým podujatím v roku by tak mohla byť až VC Kanady v Montreale 14. júna. V histórii sa ešte nestalo, aby F1 odštartovala v takomto neskorom termíne. Najviac môžu opatrenia mrzieť Holanďanov, keď sa mali do kalendára seriálu vrátiť po 35 rokoch.

20.13 h: Deväťnásobný olympijský šampión Carl Lewis chce, aby sa tohtoročné hry v Tokiu posunuli o dva roky, no je proti ich úplnému zrušeniu. Päťdesiatosemročný Lewis sa tak postavil na stranu atletickej a plaveckej federácie USA, ktoré vyzvali Medzinárodný olympijský výbor k odloženiu hier v čase pandémie nového koronavírusu. Rovnaký postoj vyjadrili aj športovci po celom svete.

„Myslím si, že pre športovca je naozaj ťažké pripraviť sa, trénovať, udržať si motiváciu, ak panuje takáto veľká neistota. To je to najťažšie, pretože ide o otázku zdravia a nikto nad tým nemá kontrolu. Myslím si, že väčšina športovcov to akceptuje,“ povedal.

Množstvo športovcov má veľké problémy pokračovať v príprave na olympiádu, keďže musia zostať doma, aby zabránili šíreniu koronavírusu. Po celom svete sa navyše rušia kvalifikačné preteky na hry. „Športovci sa nemôžu pripravovať na hry, ak nemôžu súťažiť a nemôžu ísť na kvalifikačné podujatia,“ pokračoval.

Lewis by privítal, ak by sa hry v Tokiu konali v roku 2022 po zimnej olympiáde v Pekingu, ktorá bude vo februári. Podľa neho by nebol problém ani fakt, že nasledujúca letná edícia v Paríži sa uskutoční už o ďalšie dva roky. Rozhodne sa však stavia proti úplnému zrušeniu tohtoročných hier.

„Bolo by to ničivé a znamenalo by to, že by ste z rozhovorov vylúčili hlas športovcov. Nebolo by to fér.“ V USA evidovali v nedeľu večer 38.757 prípadov ochorenia COVID-19 a 400 ľudí chorobe podľahlo.

20.00 h: Organizátori OH 2020 v Tokiu v nedeľu večer oficiálne potvrdili, že pracujú na možnom odložení súťaží pre svetovú pandémiu nového koronavírusu. Viac TU.

19.04 h: Organizátori OH 2020 v Tokiu sa údajne v tichosti pripravujú na odloženie súťaží pre svetovú pandémiu nového koronavírusu. Viac TU.

17.45 h: Každým dňom zatiaľ neúspešného boja s novým koronavírusom vo svete sa znižuje šanca, že sa tohtoročné olympijské hry uskutočnia v Tokiu vo vopred plánovanom termíne (24.7. – 9.8.). Zatiaľ čo Medzinárodný olympijský výbor zatiaľ zotrváva na pôvodnom pláne uskutočnenia Hier, vo svete silnejú hlasy športovcov na ich odloženie. V tejto súvislosti vydal stanovisko aj Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV):

“SOŠV veľmi pozorne sleduje situáciu, ktorá sa mení prakticky každý deň. Súčasná situácia v súvislosti so šírením koronavírusovej pandémie v niektorých európskych krajinách, predovšetkým v Taliansku a v Španielsku, je naozaj alarmujúca. Nie sú žiadne pochybnosti, že olympijské hry v Tokiu sa ocitli v bezprecedentnom ohrození. Nechceme však akýmkoľvek spôsobom špekulovať o budúcom vývoji situácie okolo olympijských hier v Tokiu a o tom, akým spôsobom bude musieť celé olympijské hnutie postupovať v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Samozrejme, zaregistrovali sme, že niektoré národné olympijské výbory a ďalšie športové organizácie v rôznych častiach sveta vyzvali na posunutie olympijských hier v Tokiu. Ľudské zdravie je najvyššou prioritou. Ak by sa zdravie olympionikov, ďalších členov olympijských tímov a všetkých ďalších zainteresovaných, ocitlo v ohrození, olympijské hry v Tokiu by sa nemohli konať podľa pôvodného plánu a bolo by potrebné veľmi seriózne zvážiť ich odloženie na neskorší termín. Avšak na prijatie konečného rozhodnutia je ešte stále čas.

Rešpektujeme a podporujeme stanovisko Medzinárodného olympijského výboru (MOV). MOV je v každodennom kontakte so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Nemôžu byť pochybnosti o tom, že sa budeme riadiť podľa inštrukcií expertov a plne rešpektovať prijaté rozhodnutia. Ak ľudstvo v krátkom čase nezvíťazí vo vojne proti koronavírusu a ochoreniu COVID-19, Medzinárodný olympijský výbor, japonská vláda a organizačný výbor olympijských hier 2020 v Tokiu budú musieť prijať náležité rozhodnutie.

V prípade, že by sa OH v Tokiu konali podľa pôvodného plánu, konečné rozhodnutie o účasti slovenskej výpravy bude plne v právomoci Slovenského olympijského a športového výboru. A naše rozhodnutie prijmeme s plnou zodpovednosťou a pri plnom zvážení potenciálnych rizík.”

17.36 h: Veľká väčšina športovcov v USA je za odloženie olympijských hier 2020 v Tokiu na neskorší termín. Vyplýva to z ankety, do ktorej sa zapojilo 300 športovcov a takmer tri štvrtiny hlasovali za posunutie olympiády.

Prieskum zorganizoval Olympijský a paralympijský výbor USA (USOPC) po tom, čo sa národná plavecká federácia a atletická federácia jasne vyslovili za odklad športového sviatku kvôli pandémii nového koronavírusu. USA by malo vyslať do Tokia viac než 600 športovcov.

Anketa dopadla jednoznačne, až 70% športovcov bolo za odloženie hier a ďalších 23% uviedlo, že by to záležalo od dôsledkov takéhoto kroku. Pri otázke, či podporujú usporiadanie hier v plánovanom termíne 24. júla až 9. augusta, odpovedalo negatívne 41%, ďalších 34% uviedlo, že otázka je komplikovaná a potrebujú viac informácií. Informovala agentúra AFP.

V USA evidovali v nedeľu podvečer 30.239 prípadov ochorenia COVID-19 a 388 ľudí chorobe podľahlo.

17.23 h: Koronavírus v dôsledku, ktorého prišlo k zrušeniu či odloženiu množstva zápasov futbalových súťaží, narobil poriadne vrásky aj predstaviteľom riadiacich orgánov. Európska futbalová únia (UEFA) podľa správ v médiách momentálne skúma rôzne modely s cieľom regulárne ukončiť aktuálnu sezónu v európskych pohároch.

Finálový duel Ligy majstrov by sa mal napriek šíriacej sa pandémii v každom prípade uskutočniť 27. júna v Istanbule, čiže o mesiac neskôr, ako bolo pôvodne plánované. O tri dni skôr (24. 6.) by sa malo rozhodnúť o držiteľovi trofeje Európskej ligy v Gdansku. Informoval o tom „Bild am Sonntag“, ktorý sa odvolával na tzv. „koronakalendár“ z dielne UEFA. LM i Európska liga sú v súčasnosti prerušené až do odvolania v osemfinálovej fá­ze.

Momentálne by sa najskôr mohlo pokračovať od 14. apríla. Následne by sa stretnutia na európskej scéne mohli hrať aj počas víkendov paralelne s ligovými súťažami. Ak by sa však súťaže začali až neskôr, muselo by prísť k zredukovaniu termínového harmonogramu zápasov.

Do úvahy prichádza možnosť usporiadania záverečných turnajov Final 4 alebo by sa v ďalších kolách vyraďovacej časti nehralo systémom na odvetu (doma – vonku), ale len na jeden zápas. O výhode domáceho prostredia by rozhodoval žreb.

16.23 h: Ku charitatívnej iniciatíve „Vykopneme koronu“ (WekickCorona), ktorú založili nemeckí futbalisti Leon Goretzka a Joshua Kimmich, sa pridáva čoraz viac hráčov a za prvých pár dní existencie vyzbierala na pomoc v boji s pandémiou už vyše 2,5 milióna eur.

Spoluhráči z Bayernu Mníchov Kimmich a Goretzka dali prvý milión a v nedeľu sa suma viac ako zdvojnásobila. K iniciatíve sa postupne pridali poľský útočník z Bayernu Robert Lewandowski aj s manželkou, nemecký reprezentant z Manchestru City Leroy Sane, Julian Draxler z PSG, obranca Borussie Dortmund Mats Hummels, či holandský kanonier Klaas-Jan Huntelaar. Dokopy prispelo už vyše 20 futbalistov a zapojilo sa aj vyše 500 malých darcov.

Cieľom iniciatívy je pomôcť sociálne slabším prekonať súčasnú krízu so šírením pandémie koronavírusu. O pomoc ju požiadalo už vyše 350 subjektov. V Nemecku evidovali v nedeľu popoludní vyše 23.900 prípadov ochorenia COVID-19, 93 ľudí zomrelo.

16.07 h: Nemecký olympijsky výbor (DOSB) intenzívne komunikuje s tamojšími športovcami ohľadom ich názoru na konanie OH v Tokiu v pôvodnom termíne 24. júl – 9. august. Olympiádu ohrozuje svetová pandémia koronavírusu, Medzinárodný olympijský výbor (MOV) aj japonskí organizátori chcú dodržať pôvodný termín, čo vyvolalo širokú vlnu kritiky.

DOSB pripravil pre nemeckých olympionikov dotazník s viacerými otázkami, ktoré majú vytvoriť ich celkový názor na OH 2020 a podporiť nemecké stanovisko aj v komunikácii s MOV. „Ďalej tiež zintenzívnime dialóg s federálnou vládou. V prípade, že budú panovať rozdielne názory, budeme mať pri formulácii vybalansovaného rozhodnutia jasné východiská a môžeme ich predniesť MOV,“ povedal po nedeľňajšom zasadnutí prezídia DOSB jeho prezident Alfons Hörmann.

14.30 h: Belgický futbalový klub Anderlecht Brusel musel pre finančné problémy spojené s koronavírusom prepustiť asistenta trénera Pära Zetterberga. Aj takýmto spôsobom sa vyrovnáva s výpadkom príjmov, ktoré spôsobilo prerušenie najvyššej súťaže.

Štyridsaťdeväťročný Švéd pôsobil v Bruseli aj ako hráč počas dvoch anabáz. Asistentom trénera bol od novembra 2018. „Profesionálny futbal čelí ako mnoho ďalší odvetví veľkej výzve, ktorú predstavuje ochorenie COVID-19. Na klub to má enormný ekonomický dopad, preto sa pripravujeme na veľké straty. Z tohto dôvodu sme sa museli rozlúčiť s Pärom Zetterbergom, ktorého si tu budeme pamätať ako velikána,“ uviedol Anderlecht v stanovisku.

14.17 h: Anglický futbalový klub FC Liverpool prišiel s kurióznym návrhom. V čase „nákupnej horúčky“ súvisiacej s novým koronavírusom ponúkol miestnym supermarketom svojich usporiadateľov na výpomoc. Tí majú v tomto období voľno, keďže futbalové súťaže prerušili.

Riaditeľ „The Rerds“ Peter Moore vyzval obchodníkov prostredníctvom twitteru, aby ho v prípade záujmu kontaktovali. Do iniciatívy sa zapojil aj tréner Jürgen Klopp, ktorý vyzdvihol kvalitu usporiadateľov: „Sú naozaj najlepší a radi pomôžu.“

V Británii evidujú viac ako päťtisíc prípadov ochorenia COVID-19 a 240 úmrtí.

13.36 h: Španielsky futbalový klub UD Almeria venuje na boj s koronavírusom 1,2 milióna eur. Pôvodne sľúbili čiastku pol milióna, tú však v nedeľu zvýšili o ďalších sedemstotisíc.

Peniaze rozdelia medzi zdravotníkov, dobrovoľníkov, ľudí, ktorí prišli o prácu a potravinové banky. Španielsko patrí k najzasiahnutejším krajinám na svete, keď eviduje viac ako 28-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 a 1735 úmrtí.

12.48 h: Vedenie najvyššej anglickej futbalovej súťaže vypracovalo plán na dohratie tejto sezóny. Hrať by sa opätovne začalo 1. júna a zvyšné kolá by sa museli stihnúť za šesť týždňov. Premier League je zatiaľ prerušená do konca apríla pre pandémiu nového koronavírusu.

Termín obnovenia ligy nie je definitívny, ale aj anglická Futbalová asociácia (FA) je odhodlaná dohrať ročník. Zachránilo by to kluby pred ekonomickými následkami, keďže momentálne musia vyplácať mzdy hráčom a na druhej strane im vypadli príjmy zo vstupného na zápasy. Problémy majú televízne stanice, ktoré nemôžu vysielať priame prenosy. V prípade, že nový plán vyjde, odštartuje sezóna 2020/21 už 8. augusta, štyri týždne po skončení tej predchádzajúcej.

Prvý jún bol pôvodný dátum ukončenia súťaže, FA ho predĺžila na neurčito a počíta aj s dohratím Anglického pohára. Všetky stretnutia by sa hrali za zatvorenými dverami, informoval portál periodika The Telegraph.

Vo Veľkej Británii evidujú vyše 5000 prípadov ochorenia COVID-19, ktorému v krajine podľahlo 233 ľudí.

11.56 h: Organizácia Global Athlete, ktorá združuje nádejných olympionikov, vyzvala Medzinárodný olympijský výbor (MOV) na odloženie OH v Tokiu. Apelovala aj na vysielateľov či sponzorov, aby podporili MOV pri prípadných zmenách.

„Svet sa spája v boji proti šíreniu nového koronavírusu a MOV musí urobiť to isté,“ citovala zo stanoviska Global Athlete agentúra AP. „Je podivuhodné, že MOV v týchto časoch neprejavuje žiadne vodcovstvo. Správajú sa, ako keby všetko bežalo v zabehnutých koľajach, a to mi príde veľmi zvláštne,“ povedala írska zakladateľka organizácie Caradh O'Donovanová.

Obáva sa najmä nerovnosti v tréningovom procese, antidopingových kontrolách či kvalifikáciách: „Športovci chcú byť súčasťou riešenia a podieľať sa na tom, aby sa OH skončili úspechom. Pri momentálnych globálnych obmedzeniach však nemajú šancu pripraviť sa adekvátne. Ich zdravie a bezpečie musia byť na prvom mieste.“

11.34 h: Napriek šíriacemu sa koronavírusu chcú niektoré talianske futbalové kluby čoskoro obnoviť tréningy. Týka sa to najmä tímov z juhu krajiny. Zámer začať s prípravou avizovalo Lazio Rím i SSC Neapol, ich plány sa však nepozdávajú niektorým politikom.

Proti je napríklad starosta obce Castel Volturno, kde má tréningové priestory Neapol. Prezident „Partenopei“ Aurelio De Laurentiis by chcel, aby mužstvo začalo trénovať už v stredu. „V tejto chvíli musí ísť šport do úzadia, pretože prioritou je verejné zdravie,“ oponuje mu starosta Luigi Umberto Petrella, ktorý si myslí, že vláda by mala prijať prísnejšie preventívne opatrenia.

Lazio je v ligovej tabuľke na druhom mieste o bod za Juventusom Turín. Hoci nie je isté či sa Serie A vôbec dohrá, prezident klubu Claudio Lotito chce udržať hráčov vo forme.

V opačnej pozícii sú kluby zo severu Talianska. Tamojšie regióny sú najviac zasiahnuté koronavírusom a adekvátne reagujú aj miestne tímy. Juventus Turín či AC Miláno uviedli, že neplánujú začať s tréningami skôr ako 3. apríla. Ich rozhodnutie podčiarkli aj pozitívne testy hráčov na ochorenie COVID-19. Juventus potvrdil nákazu u Danieleho Ruganiho, Blaiseho Matuidiho a Paula Dybalu. V AC ochorel Daniele Maldini, syn dlhoročného kapitána a v súčasnosti technického riaditeľa Milánčanov Paola, ktorý je tiež pozitívny na vírus.

V Taliansku evidujú viac ako 53-tisíc prípadov a 4825 úmrtí – najviac na svete.

11.07 h: Bývalý český hokejový reprezentant Jan Vopat mal pozitívny test na koronavírus. Výsledok sa dozvedel v piatok, je v domácej karanténe v Litvínove. Podľa jeho manželky, ktorá o tom informovala na facebooku, je zatiaľ priebeh ochorenia veľmi mierny.

„Naozaj je prvý potvrdený nakazený v Litvínove. V nedeľu 8. marca priletel zo služobnej cesty z Nemecka, po pristátí neprejavoval žiadne príznaky choroby. V nedeľu 15. marca na sebe pocítil ľahké príznaky chrípky, a preto okamžite kontaktoval Krajskú hygienickú stanicu. Riadne ho otestovali a odvtedy už bol v karanténe. Z fyzickej stránky je v poriadku. Dodržujeme všetky nariadené hygienické opatrenia,“ citoval Vopatovu manželku Lenku portál isport.blesk.cz.

V Česku evidujú vyše 1000 prípadov ochorenia COVID-19, v krajine nezaznamenali úmrtie.

10.59 h: Nemecký futbalový reprezentant Toni Kroos vyzýva fanúšikov, aby počas pandémie koronavírusu zostali doma. Na svojom profile na sociálnej sieti Instagram spustil kampaň, v rámci nej bude denne predvádzať cviky, ktorým sa môžu ľudia venovať v interiéri. Ako motiváciu vyžrebuje každý deň aj jedného výhercu.

Tridsaťročný stredopoliar Realu Madrid je v karanténe po tom, ako mal pozitívny test na nový koronavírus člen basketbalového oddielu španielskeho klubu. „Stále sú medzi nami ľudia, ktorí si myslia, že sú prázdniny, treba ísť von a stretávať sa. Iba to predlžuje krízu a je to extrémne nebezpečné pre rizikové skupiny obyvateľstva. Prosím, zostaňte doma,“ citovala Kroosa agentúra SID.

10.33 h: Belgický futbalista Marouane Fellaini mal pozitívny test na nový koronavírus. Potvrdil to jeho klub v najvyššej čínskej súťaži Šan-tung Lu-neng Tchaj-šan. Tridsaťdvaročný stredopoliar je prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 v tamojšej Super League. Podľa stanoviska klubu nemá horúčku a je pod dohľadom lekárov.

Nový koronavírus sa rozšíril z čínskeho Wu-chanu začiatkom tohto roka, v krajine evidujú viac ako 81-tisíc prípadov, aktívnych je však iba 5353. Ochoreniu tam podľahlo dosiaľ 3261 ľudí. Číňania pre šírenie nákazy odložili začiatok tejto sezóny.

10.18 h: Nemecký virológ Alexander Kekule považuje pôvodný termín olympijských hier v Tokiu takmer za neuskutočniteľný. Podujatie je na programe od 24. júla do 9. augusta a Medzinárodný olympijský výbor (MOV) stále trvá na pôvodnom pláne. Neodrádza ho pandémia koronavírusu ani čoraz silnejúca opozícia zo strany športovcov aj národných hnutí.

„Myslím si, že v súčasnej situácii je organizácia olympiády nemožná. Takéto masové podujatie je doslova ‚festivalom‘ pre vírusy,“ citovala Kekuleho agentúra SID. Riaditeľ Inštitútu mikrobiológie Univerzitnej nemocnice v Halle tiež spochybnil myšlienku dohrať futbalové súťaže, určite nie s divákmi: „Tento rok nebude reálna možnosť pustiť na tribúny desaťtisíce fanúšikov, situácia sa možno upokojí niekedy v septembri, ale skôr pravdepodobne nie.“

10.08 h: Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rozoslal všetkým národným olympijským výborom dotazník v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Štyri mesiace pred plánovaným začiatkom OH v Tokiu (24. júla až 9. augusta) sa ich pýta, ako nákaza a s ňou spojené opatrenia obmedzujú tréningový proces a prípravu športovcov.

Prezident MOV Thomas Bach čelí silnejúcemu tlaku na odloženie podujatia. Zasadzujú sa za to olympijské výbory Nórska či Brazílie, riadiace organizácie atletiky i plávania v USA, ako aj atletické zväzy Veľkej Británie, Nemecka a Španielska.

V Japonsku evidujú vyše 1000 prípadov ochorenia COVID-19, ktorému v krajine podľahlo 36 ľudí. Celosvetovo je v 188 krajinách/ú­zemiach potvrdených viac než 308.000 prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2, zomrelo vyše 13.000 osôb.

09.37 h: Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin počíta s finančnými stratami, ktoré spôsobí odklad ME. UEFA pre pandémiu koronavírusu presunula 17. marca šampionát o rok na leto 2021.

„Je jasné, že naša organizácia príde o stovky miliónov eur. Majstrovstvá Európy sú naše výstavné podujatie a široko-ďaleko náš najvýznamnejší zdroj príjmu v štvorročnom období. Pristúpili sme k obrovskej obete,“ povedal slovinský funkcionár.

08.47 h: Nemecký futbalový prvoligista Eintracht Frankfurt potvrdil druhý prípad koronavírusu. Po štvrtkovom prvom prípade nákazy umiestnili celý tím do karantény a vykonali testy. Z 24 bolo 23 negatívnych. Meno chorých nezverejnili. Klub o tom informoval prostredníctvom twitteru.

V nemeckej I. bundeslige je to štvrtý prípad ochorenia COVID-19, jeden hlásia z Paderbornu a jeden z Herthy Berlín. V Nemecku je evidovaných vyše 22-tisíc nakazených a 84 mŕtvych.

08.39 h: Koronavírusová kríza môže otvoriť priestor pre doping. Myslí si to nemecký profesor a uznávaný odborník na túto problematiku Fritz Sörgel. Pandémia vyťažuje zdravotníkov aj laboratória po celom svete naplno, viaceré pracujú nad rámec svojich kapacít, preto ide antidopingové testovanie do úzadia.

„V niektorých krajinách úplne zastavili kontroly, v podstate na začiatku novej sezóny bude úplne chýbať antidopingový systém. To môže znevýhodniť športovcov z krajín, kde ešte testovanie funguje,“ citovala agentúra SID šéfa norimberského Inštitútu biomedicínskeho a farmaceutického výskumu.

Podľa Sörgela aj výpadok antidopingového programu dôvod, prečo nedáva zmysel trvať na pôvodnom termíne konania olympiády v Tokiu. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) napriek pandémií stále nemieni ustúpiť a presadzuje začiatok podujatia na 24. júla.

„My lekári tomu nerozumieme. Hry budú ťažko poznačené. Športovci ani niekoľko mesiacov pred plánovaným začiatkom nevedia čo bude, nemôžte od nich očakávať, že sa budú poctivo pripravovať, keď nevedia na čo.“

08.04 h: Napriek šíriacemu sa koronavírusu sa prišli desaťtisíce Japoncov pozrieť na olympijský oheň, ktorý v piatok prišiel do krajiny. V meste Sendai neváhali vystáť ani niekoľkohodino­vý rad.

Podľa agentúry SID mohlo byť na mieste až 50-tisíc návštevníkov, mnohí vybavení ochrannou maskou. „Stála som v rade asi tri hodiny, ale vidieť pochodeň bolo veľmi povzbudzujúce,“ citoval portál channelnewsasia.com 70-ročnú miestnu obyvateľku.

Olympijská pochodeň odštartoval svoju púť Japonskom symbolicky v prefektúre Mijagi, ktorú v roku 2011 značne zničilo zemetrasenie a následné cunami. Pre nový kornavírus však museli pozmeniť viaceré trasy.

V Japonsku evidujú 1054 prípadov ochorenia COVID-19 a 36 úmrtí, celosvetovo je potvrdených viac ako 308-tisíc nakazených a 13-tisíc úmrtí.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus