Slovenky rozstrieľali Nemky a môžu obhájiť 5. miesto. Češkám nestačilo vedenie 6:1

Slovenské reprezentantky vo florbale, ktorým sa nepodarilo postúpiť do semifinále, budú na majstrovstvách sveta vo švajčiarskom Neuchateli bojovať o konečné 5. miesto.

14.12.2019 12:21 , aktualizované: 21:03
Michaela Šponiarová Foto: ,
Michaela Šponiarová.
debata (2)

Zverenkyne trénera Michala Jedličku zvládli sobotňajší duel o 5. – 8. priečku proti Nemkám, ktorých odpor zlomili až v záverečnej tretine. Vďaka dvom gólom Michaely Šponiarovej, Denisy Ferenčíkovej a Paulíny Hudákovej zvíťazili Slovenky jednoznačne 6:1.

V nedeľu o 10.30 h tak zabojujú o konečné piate miesto proti Poľkám, ktoré si poradili s Lotyškami rovnako 6:1.

V prípade úspechu v poslednom vystúpení, obhája slovenské florbalistky piatu pozíciu z „domáceho“ svetového šampionátu spred dvoch rokov. V porovnaní s MS 2017 prešiel slovenský tím výraznou obmenou, ale aj v omladenej verzii s viacerými 16-ročnými hráčkami si trúfal na prienik medzi najlepšie kolektívy na svete.

MS žien vo florbale – Neuchatel – o 5. – 8. miesto:

Slovensko – Nemecko 6:1 (0:0, 1:0, 5:1)
Góly: 21. Šponiarová (P. Hudáková), 48. Šponiarová (P. Hudáková), 53. P. Hudáková (Šponiarová), 57. Ferenčíková (P. Hudáková), 59. Ferenčíková (P. Hudáková), 60. P. Hudáková (Ferenčíková) – 55. Bepplerová-Altová

Slovenky boli od začiatku aktívnejšie, vypracovali si viacero šancí, ale presadiť sa dokázali až na začiatku druhej tretiny zásluhou Michaely Špoaniarovej. Súperky pohrozili len občas z protiútokov. Nemecká defenzíva odolávala aj naďalej, prelomiť ju Jedličkove zverenky dokázali až v záverečnej časti, v ktorej sa rozstrieľali.

Druhý gól pridala Šponiarová a po dvakrát sa presadili Ferenčíková i Hudáková. Za najlepšiu hráčku SR zvolili Paulínu Hudákovú, ktorá bola dvornou nahrávačkou svojim spoluhráčkam.

Jana Dupčáková, brankárka SR: „Že budem chytať, som vedela už včera večer, ale pripravovala som sa rovnako ako na akýkoľvek iný zápas. Chytalo sa mi dobre. Snažila som sa držať v hre, stále sledovať loptičku, hráčky, aj moje obrankyne. Pre brankára je nepríjemné, keď naňho nesmerujú žiadne strely a skóre je stále bezgólové alebo 1:0. V každom prípade, som rada, že sme to zvládli.“

Klaudia Robová, hráčka SR: „Pravdou je, že sme to dlho lámali, ale za toto víťazstvo sme rady. Bolo pre nás dôležité, ideme šampionátom ďalej a že tých gólov bolo menej, nie je až také podstatné. Veľmi ťažko sme sa predierali cez ich bloky, mali to na nás dobre pripravené aj napriek tomu, že mali veľmi málo času na oddych a prípravu po včerajšku.“

Michal Jedlička, tréner SR: „Bolo to trochu trápenie. Mali sme síce veľa striel, ale chýbala im kvalita. Veľa zakončení bolo do blokov alebo nepresných, hra bola pomalá a ospalá, takže s tými dvomi tretinami rozhodne nie som spokojný. V tretej sme už odskočili na 3:0 a následne sme to bez problémov dotiahli. Hralo sa na jednu bránku, ale kvalitu v hre s loptičkou sme nepotvrdili. Brankárka Nemecka bola vyhlásená za najlepšiu hráčku zápasu, ale ostatné ‚brankárky‘ v bielom chytali možno lepšie ako ona. Druhú a tretiu lajnu môžem pochváliť, boli aktívne a nazbierali cenné skúsenosti, vďaka ktorým časom môžu odohrať aj náročnejšie zápasy.“

Češky stratili päťgólový náskok

Švédske florbalistky postúpili siedmykrát za sebou do finále majstrovstiev sveta. V sobotňajšom semifinálovom súboji na šampionáte v Neuchateli zdolali rivalky z Fínska tesne 5:4.

V boji o zlato narazia v nedeľu na domáce Švajčiarsko, ktorému sa podaril „neskutočný“ obrat v druhom semifinále s Českom. Češky viedli už 6:1 a 102 sekúnd pred koncom ešte 6:2, no napokon sa do historicky prvého finále neprebojovali. Švajčiarky dokázali vyrovnať a po predĺžení triumfovali 7:6.

Švédky útočia už na deviaty titul majstra sveta, z toho siedmy v sérii. Švajčiarky vyhrali jediný raz – v roku 2005.

MS žien – semifinále:

Švédsko – Fínsko 5:4 (1:0, 3:3, 1:1)
Góly: 19. a 54. Wibronová, 22. Bobergová, 31. Gustafssonová, 39. Johanssonová 34. a 50. Kauppiová, 26. Kippiläová, 33. Saariová

Švajčiarsko – Česko 7:6 po predĺžení (0:3, 1:2, 5:1 – 1:0)
Góly: 37. Gerigová, 52. Martiová, 59. Suterová, 59. Suterová, 60. Ulberová, 60. Wikiová, 65. Wikiová 6. Urbánková, 7. Ratajová (tr.str.), 7. Krupnová, 26. Paloncyová, 28. Krupnová, 44. Jiráková