Facky od organizátorov a Švédok ich naštartovali. Slovenky zvládli drámu

Slovenské reprezentantky vo florbale uspeli vo svojom druhom vystúpení na majstrovstvách sveta vo švajčiarskom Neuchateli, v pondelkovom súboji základnej B-skupiny zdolali Lotyšky 7:5. Napriek tomu, že Slovenky viedli po druhej tretine už 6:2, bol zápas mimoriadne dramatický, keďže ich súperky v tretej časti skorigovali na priebežných 5:6.

09.12.2019 15:44 , aktualizované: 22:20
florbal Foto: ,
Archívny záber.
debata (2)

Ziskom dvoch bodov slovenské hráčky nechali zabudnúť na sobotňajší debakel 1:23, ktorý im uštedrili favorizované obhajkyne titulu Švédky. Ešte predtým ich nepotešili ani organizátori, ktorí im pred zápasom zahrali českú hymnu.

Ďalšími súperkami slovenských florbalistiek v B-skupine budú v utorok 10. decembra od 16.30 h Češky. Ak Slovenky chcú postúpiť priamo do štvrťfinále, musia v skupine skončiť na 1. alebo 2. mieste, v opačnom prípade ich čaká osemfinále.

Slovenské hráčky mali dobrý vstup do stretnutia a od 3. min viedli gólom Michaely Šponiarovej. Po prvej tretine slovenský tím viedol 3:1 a po druhej 5:2. Keď v 46. min opäť Šponiarová upravila už na 6:2, zdalo sa, že tím spod Tatier dosiahne pohodlný triumf.

Opak bol pravda, keďže lotyšské hráčky v rozpätí 195 sekúnd strelili tri góly a prehrávali už len o jeden zásah. Kristína Hudáková však potom pridala poistku a keď necelé dve minúty pred koncom III. tretiny videoanalýza nepriznala presný zásah pre Lotyšky, Slovenky si pripísali cenné dva body.

Slovenské reprezentantky cestovali do Švajčiarska s cieľom minimálne obhájiť piate miesto z „domáceho“ svetového šampionátu spred dvoch rokov. V porovnaní s MS 2017 síce prešiel slovenský tím výraznou obmenou, ale aj v omladenej verzii s viacerými 16-ročnými hráčkami si trúfa na prienik medzi najlepšie kolektívy na svete.

MS 2019, B-skupina

SLOVENSKO – Lotyšsko 7:5 (3:1, 2:1, 2:3)
Góly: 3. Šponiarová (P. Hudáková), 18. K. Hudáková (Trošková), 20. P. Hudáková, 38. Ferenčíková (P. Hudáková), 38. Belicová (K. Hudáková), 46. Šponiarová (Ferenčíková), 55. K. Hudáková (Grossová) – 5. Rozitová (Gaugerová), 25. Grapenová (Pavlovská), 49. Pavlovská (Gauerová), 51. Gaugerová (Grapenová), 52. Gaugerová (Grapenová). Rozodovali: Franzonová, Hedelindoá (obe Švéd.), vylúčené: 0:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 879 divákov

SR: Krištofová (40. Dupčáková) – Klapitová, Ďuríková, V. Grossová, Robová, Adamčová, Lenčéšová, Grossová – P. Hudáková, Šponiarová, Ferenčíková – Belicová, Trošková, K. Hudáková – Papierniková, Šidlová, Gáborová – Chúpeková, Pudišová
Lotyšsko: Višnevská – Pavlovská, Garbareová, Ametereová, S. Berzinová, Adamanová, Miková – Ankudinovová, E. Berzinová, Matisonová – Grapenová, Gaugerová, Rozitová – Vancanová, Eglitová, Martinjekabová – Metalová, Stapkevicová, Gravitová

Hlasy po zápase

Michal Jedlička, tréner SR: „Samozrejme sme spokojní, že sme to zvládli. Dievčatá ukázali, že sú dobré a schopné hrať s takýmto súperom. Myslím si, že Lotyšsko je s Poľskom šieste na svete a my sme boli trištvrte zápasu lepší. Na konci prvej tretiny nám to veľmi nešlo, potom sme samozrejme trochu znervóznili v tretej tretine po tých góloch, ale na druhú stranu, dievčatá ukázali, že vedia hrať pod tlakom. Dali siedmy gól a v pohode sme si to postrážili. Bol by som spokojnejší, ak by sme premenili naše šance, mali sme ich veľa, ak chceme uspieť v ďalších zápasoch, musíme byť efektívnejší.“

Karolína Krištofová, brankárka SR: „Zo začiatku to bola fajn, myslím si, že prvá tretina bola z našej strany najlepšia. Postupne to začalo opadať a v tretej tretine sme začali zmätkovať. To sa nám nesmie stávať.“

Denisa Ferenčíková, útočníčka SR: „Chceli sme vstúpiť do zápasu gólmi, aby sme sa upokojili a aby sme mohli ovládať zápas. Myslím si, že sme to aj dodržiavali, škoda tých výpadkov. Tretiu tretinu sme začali dobre, ale potom sme poľavili a ešte sme sa báli o výsledok. Musím sa v ďalších zápasoch viac koncentrovať, pretože som nepremenila viacero príležitostí.“

Švédsko – Česko 10:2 (4:0, 4:2, 2:0)