Čo kilometer, to euro. Albert II. behal aj so Saganom

, 13.10.2019 17:52

Obleky aj kráľovskú rovnošatu vymenil za bežecké oblečenie a mikinu so slovenským znakom. Monacké knieža Albert II. uzatvoril v nedeľu symbolickým okruhom päť dní trvajúci charitatívny beh No finish line (prekl. angl. Bez cieľovej čiary) v hlavnom meste.

VIDEO: Peter Sagan opäť nesklamal! Pozrite si, čo povedal po absolvovaní charitatívneho be­hu.

Spolu s ďalšími slovenskými športovcami prispel k tomu, že Národnému ústavu detských chorôb nezisková organizácia Children&Future Bratislava venuje na nákup a vytvorenie terapeutického ihriska pre deti 36 059 eur. Dvadsiaty ročník podujatia mediálne podporil aj denník Pravda.

Monarcha sa na štartovaciu čiaru postavil o pol štvrtej poobede a za zvukov ľudovej hudby odbehol 1 500 metrov merajúci okruh po nábreží popri Dunaji. Sprevádzali ho ochrankári, slovenskí športovci, medzi nimi bol Peter Sagan, aj skupina detí.

Monacké knieža
		Albert II. pri behu s
		Ľubomírom...
Monacké knieža Albert
		II. (druhý
		zľava)...
+10V Bratislave behali
		všetky vekové
		kategórie.

„Som rád, že podujatie sa rozšírilo z Monaka aj na Slovensko, verím, že sa stane tradíciou a väčšou udalosťou, lebo aj takto sa pomáha deťom,“ vyhlásil krátko po behu Albert II., ktorý si v pondelok preberie čestný doktorát od Univerzity Komenského v Bratislave za aktivity v oblasti ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva.

Pri zrode charitatívneho behu stála v roku 1999 práve Monacká obchodná komora s cieľom podporiť myšlienku vyhlásenia 20. novembra za Medzinárodný deň práv dieťaťa.

Monacké knieža Albert II. (druhý zľava)...
Monacké knieža Albert II. (druhý zľava) uzatvoril symbolickým okruhom päť dní trvajúci charitatívny beh v hlavnom meste. Na snímke beží po nábreží Dunaja s Ľubomírom Višňovským, Matejom Tóthom či Petrom Saganom. Autor: Pravda, Robert Hüttner

Okruh absolvoval Albert II. s naším najúspešnejším cyklistom Petrom Saganom. „Bolo to také moje tempo, lebo keď cyklista behá, tak to bolí,“ smial sa Sagan.

Viac ako 2 600 účastníkov odbehlo 36 059 kilometrov. Za každý z nich nezisková organizácia Children&Future Bratislava venovala euro na podporu projektu pre choré deti. Vybehaná suma pôjde Národnému ústavu detských chorôb na nákup a vytvorenie terapeutického ihriska pre deti, ktoré čakajú tie najnáročnejšie diagnostické vyšetrenia. Malí pacienti sa budú hrou učiť vydržať CT a MR vyšetrenie alebo im takto bude vysvetlené, aká operácia ich čaká.

„Ide o unikátny projekt, vďaka ktorému sa v Holandsku podarilo znížiť potrebu uspávania detí o 40 percent. Verné makety prístrojov CT a MR simulujú diagnostické vyšetrenie a pripravia dieťa na jeho priebeh natoľko, aby vyšetrenie zvládlo bez potreby narkózy,“ spresnili organizátori.

Charitatívny beh podporili ďalší športovci. Pomôcť sa rozhodli bývalý športový strelec Jozef Gönci, slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci, chodec Matej Tóth, bývalý džudista v poloľahkej váhe Jozef Krnáč. Zahanbiť sa nedala ani bývalá profesionálna tenistka Karina Habšudová a Dominik Hrbatý. Na štartovaciu čiaru sa postavil bývalý hokejový obranca Ľubomír Višňovský a niekdajší zápasník vo voľnom štýle, reprezentant Československa a Slovenska Jozef Lohyňa.

V Bratislave behali všetky vekové kategórie.
V Bratislave behali všetky vekové kategórie. Autor: Pravda, Robert Hüttner

Účastníci mohli 1,5-kilometrovú trasu medzi Mostom Lafranconi a multifunkčným centrom River Park odbehnúť alebo odkráčať. Mohli tak spraviť v ktorúkoľvek dennú alebo nočnú hodinu „Okruh bol otvorený 24 hodín denne a účastníci ho mohli absolvovať toľkokrát, koľko chceli alebo zvládli. Mali možnosť zabehnúť jeden okruh alebo maratón a to všetko samostatne alebo v tíme,“ vysvetlili organizátori.

Do dvadsiateho ročníka sa premiérovo zapojilo Slovensko. Bratislava sa tak pridala k francúzskym mestám Paríž a Nice, ku gréckym Aténam, nórskemu Oslu a Monaku. Beh podporujúci myšlienku ochrany práv detí sa začal v stredu minulý týždeň a vyvrcholil v nedeľu poobede. Zúčastniť sa ho mohol ktokoľvek počas piatich dní a štyroch nocí.

„Beh svojou filozofiou a zameraním podporuje výhradne deti a prispieva k zvyšovaniu povedomia o ochrane a rešpektovaní ich práv. My sa na deti pozeráme ako na najcennejšiu devízu nášho bytia, preto rozhodnutie zorganizovať aj slovenskú edíciu tohto behu nebolo ťažké,“ vysvetlila na záver motiváciu priniesť podujatie k nám Katarína Petrášová z neziskovej organizácie Children&Future Bratislava.

Pred bratislavským behom sa podujatia v Európe zúčastnilo 154 776 bežcov a vybehala sa suma 3 757 387 eur.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Peter Sagan #No Finish Line #Albert II.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku