Kanoistkám má do Tokia pomôcť radikálne riešenie

10.10.2019 07:00

Vodný slalom a Slovensko? To je dlhoročná láska a úspešný vzťah v jednom. Už od počiatkov samostatného štátu sa reprezentanti spod Tatier umiestňovali na popredných priečkach. Michalom Martikánom počnúc, bratrancami Ladislavom a Petrom Škantárovcami končiac.

Kanoistka Monika Škáchová patrí medzi...
Kanoistka Monika Škáchová patrí medzi nastupujúcu generáciu vodného slalomu. Autor: SITA, Martin Medňanský

Smutný koniec deblkanoe

Drina na divokej vode sa však za roky existencie poriadne zmenila. Posledná reforma ju zastihla po olympiáde v Riu de Janeiro. Matej Beňuš tam pri svojej premiére pod piatimi kruhmi vylovil striebro. Škantárovcom sa darilo ešte o čosi viac. Vstúpili do histórie. Ako zlatí debutanti aj nateraz poslední olympijskí šampióni v kategórii C2.

Kompetentní deblkanoe nezaradili do olympijského programu na najbližšie Hry v Tokiu. A tak sa medzinárodná kanoistická federácia rozhodla, že jej miesto v kalendári Svetového pohára zaujme C2 mix. Neujala sa.

„Je to obrovská škoda. Z vodnoslalomár­skeho kalendára zmizne najzaujímavejšia disciplína a je narýchlo nahradená novou, ktorá nemá budúcnosť. Je mi ľúto, že sme poslednými olympijskými víťazmi, lebo C2 má stále čo ponúknuť,“ lamentoval Ladislav Škantár.

Odvážny projekt s loďou zloženou z muža a ženy však narazil na nezáujem federácií. Jedným z hlavných faktorov bolo, že nemala punc olympijskej disciplíny. V rámci rodovej rovnosti, ktorej sa šéfovia Medzinárodného olympijského výboru držia, pripadla ženskej céjednotke.

Zlatá jazda Škantárovcov v Riu

Ani jedno finále

A tak pred vodnoslalomárskou veľmocou stála nová výzva. Vybojovať v nej olympijskú miestenku. Doterajšie šance Slovenky prepásli. Majú pred sebou poslednú – na budúcoročných majstrovstvách Európy v Londýne. Vedenie Slovenskej kanoistiky nechce strácať čas. A rozhodlo sa pre radikálny krok.

„Nebol splnený základný cieľ. Zrušíme celé toto družstvo a spôsob prípravy založený na individuálnych mikrotímoch. Budeme všetky tri dievčatá centralizovať a realizovať všetky aspekty športovej prípravy tak, aby boli dievčatá na ME v Londýne 2020 pripravené omnoho lepšie. Chceme získať miestenku na budúcoročné olympijské hry do Tokia v novovzniknutej disciplíne a urobíme pre to maximum,“ vravel predseda Sekcie divokých vôd Richard Galovič po majstrovstvách sveta v Seu d'Urgell pre RTVS. Na žiadosť Pravdy o dodatočnú reakciu nereagoval.

Monika Škáchová, Emanuela Luknárová a Soňa Stanovská sú nastupujúcou generáciou vodného slalomu. Ich vekový priemer je len 18,3 roka.

Emanuela Luknárová.
Emanuela Luknárová. Autor: Robert Hüttner, Pravda

„Urobila som viacero chýb v jednej aj druhej kvalifikačnej jazde. Nezostáva mi nič iné, len sa z toho poučiť,“ smútila po Seu Luknárová.

Faktom je, že v olympijskej sezóne sa ani jedna z nich nedostala do finále. Viackrát sa dokonca ich počínanie v pretekoch končilo už v kvalifikácii. V Seu sa ani jedna nedostala cez prvé – kvalifikačné sito.

„Posledné preteky boli obrazom výsledkov z celej sezóny. Tajne som dúfal, že dievčatá sa vzoprú a dostanú sa do semifinále s možnosťou zabojovať o olympijské miestenky. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Dievčatá sú stále mladé, učia sa. Musíme si zanalyzovať celú sezónu. Zistiť, či sa nestali chyby v príprave,“ zhodnotil športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl pre web Slovenskej kanoistiky.

Grigar vidí pozitíva

Všetky tri tábory sa novinku v príprave pred ME v Londýne dozvedeli po pretekoch v Seu. Centralizovanie slovenskej trojice nie je ničím prevratným. Kajakár Jakub Grigar si myslí, že to môže byť na prospech veci.

„Spájanie prináša svoje ovocie. Ak sa traja pretekári s rovnakou výkonnosťou stretnú na spoločnom tréningu, potiahnu jeden druhého. Odsledujú od seba nejaké triky a skúšajú, či im nepomôžu. Veľakrát sme si zašli zopár tréningových jázd s kajakármi z iných krajín. Vidieť, čo robia inak, je skvelé poznanie. Vždy sa dá od niekoho niečo naučiť. Jediné negatívum vidím v tom, že všetky tri sú z iných miest,“ pripustil pre Pravdu jediný istý účastník budúcoročných Hier v Tokiu.

Kanoistka Soňa Stanovská.
Kanoistka Soňa Stanovská. Autor: SITA, Martin Medňanský

Slovenské trio je od neho nateraz poriadne ďaleko. Aj preto väčšina z troch slovenských minidružstiev prijala centralizovanie prípravy pozitívne. A to aj napriek tomu, že Škáchová je Liptáčka, Stanovská pochádza z Oravy a Luknárová je rodená Bratislavčanka.

„Mohlo by to fungovať. Jedna sa potiahne za druhou a vzájomne si pomôžu,“ zamyslel sa tréner Moniky Škáchovej Tomáš Mráz. „Na jednej strane je to fajn. Každá je niečim výnimočná a iná. Na druhej strane si myslím, že individuálna príprava nesmie chýbať,“ doplnil Patrik Gajarský, kouč Luknárovej.

Radikálne riešenie Slovenskej kanoistiky sa však nepozdáva Soni Stanovskej a ani jej otcovi a trénerovi v jednej osobe Miroslavovi. A to hneď z viacerých dôvodov…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vodný slalom #Soňa Stanovská #Monika Škáchová #Emanuela Luknárová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku