Grigar je prvý istý olympionik medzi vodákmi. Finálová jazda mu nevyšla

Slovenský kajakár Jakub Grigar obsadil na MS vo vodnom slalome 10. miesto. V nedeľnom finále v španielskom Seu d'Urgell zaostal za víťazom Jiřím Prskavcom z Česka o 13,33 sekundy. Druhý bol domáci David Llorente (+1,70), bronz získal jeho krajan Joan Crespo (+2,96).

29.09.2019 11:26 , aktualizované: 13:58
Jakub Grigar Foto: ,
Jakub Grigar.

Dvadsaťdvaročný Grigar už s vedomím účasti na budúcoročných OH v Tokiu predviedol dravú jazdu. Už v hornej časti trati však „ťukol“. V strednej pasáži išiel čisto, veľké problémy mu však spravila protivodná bránka číslo 20, na ktorej stratil mnoho času a navyše mu zasvietil druhý dvojsekundový trest. Tým sa definitívne pripravil o lepšie umiestnenie.

„Vo finále je to už naozaj ťažké. Ja som začal zle, prvé štyri brány boli mimo lajnu a potom sa už ťažko dostáva naspäť. Tam som nechal veľa času, potom som už riskoval aj na ťažkých protivodných bránach, to ma stálo veľa síl. Potom prišla tá veľká chyba v spodnej časti. Nebolo to skvelé a som sklamaný z tej veľkej chyby, ale myslím si, že moja jazda mala aj svetlé momenty. Teraz mám z toho také zmiešané pocity,“ povedal Grigar.

Hoci nedokázal zopakovať strieborný úspech z MS 2015, cieľ splnil a po OH v Riu de Janeiro 2016, na ktorých obsadil 5. miesto, sa predstaví aj na olympiáde 2020 v Tokiu. „Som rád, že som si zaistil olympiádu. Môžem sa v pokoji pripravovať na budúcu sezónu a nemusím všetko úsilie venovať nominácii. Môžem sa sústrediť na zlepšovanie mojich slabších stránok.“

Grigar bol v nedeľu jediný slovenský zástupca na štarte. Jeho kolegovia z K1 Andrej Málek ani Martin Halčin nepostúpili z rozjázd, rovnako ako singlistky Emanuela Luknárová, Monika Škáchová a Soňa Stanovská.

V C1 sa zo zlata radovala Nemka Andrea Herzogová. Vo finále zdolala Austrálčanku Jessicu Foxovú o 94 stotín sekundy. Obhajkyňu titulu obrala o víťazstvo dvojsekundová penalizácia. Bronz vybojovala Nadine Weratschnigová z Rakúska (+5,93).

Slovensko získalo na šampionáte tri zo štyroch miesteniek do Tokia. Už v piatok prvú vybojovali kajakárky Jana Dukátová a Eliška Mintálová vďaka postupu do semifinále, v sobotu splnili základný cieľ singlisti.

Alexander Slafkovský sa predstavil vo finále a obsadil 4. miesto, v redukovanom poradí by na OH stačilo aj 16. miesto Matej Beňuša v semifinále. Ani pre ženy v C1 nezhasli všetky nádeje, o olympiádu ešte zabojujú na M 2020 v Londýne. Tam bude v hre posledná miestenka.

Výsledky – finále

C1ž: 1. Andrea Herzogová (Nem.) 100,52 s (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 101,46 (2), 3. Nadine Weratschnigová (Rak.) 106,45 (4), 4. Evy Leibfarthová (USA) 108,10 (0), 5. Klara Olazabalová (Šp.) 109,23 (2), 6. Tereza Fišerová (ČR) 109,90 (2)

K1m: 1. Jiří Prskavec (CŘ) 84,26 s (0), 2. David Llorente (Šp.) 85,96 (2), 3. Joan Crespo (Šp.) 87,22 (0), 4. Bradley Forbes-Cryans (V. Brit.) 87,91 (2), 5. Joseph Clarke (V. Brit.) 88,70 (4), 6. Vít Přindiš (ČR) 88,91 (4), 7. Antoine Launay (Portug.) 89,31 (2), 8. Lucien Delfour (Aus.) 91,35 (0), 9. Pavel Ejgel (Rus.) 93,03 (4), 10. Jakub GRIGAR (SR) 97,59 (4)

Viac na túto tému: #Jakub Grigar #MS 2019 vo vodnom slalome