Tvrdý, ale spravodlivý systém. Vodných slalomárov čakajú súboje o OH

08.08.2019 18:49

Slovenskí vodnoslalomári majú za sebou polovicu sezóny, to najdôležitejšie ich však ešte len čaká.

Eliška Mintálová počas tréningu pred blížiacimi...
Eliška Mintálová počas tréningu pred blížiacimi sa domácimi pretekmi Slovak Open v Bratislave-Čunove. Autor: TASR, Martin Baumann

V druhej fáze sa začne súboj o nominácie na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. Interná kvalifikácia odštartuje na 4. podujatí Svetového pohára v Markkleebergu (30. augusta – 1. septembra), pokračovať bude finálovými pretekmi SP v Prahe (6.-8. septembra) a vyvrcholí na MS v španielskom La Seu d'Urgell.

Každý zo Slovákov uprednostnil iný štýl prípravy. Niektorí sa zúčastnia na víkendových pretekoch Slovak Open v bratislavskom Čunove, ktoré budú zároveň finále Európskeho pohára.

„Každý sa pripravoval individuálne. Minulý týždeň sa gro reprezentantov predstavilo na pretekoch v pražskej Troji, kde bude aj finále SP. Každý si však prípravu zvolil podľa seba, niektorí sú už v Nemecku, iní trénujú v Liptovskom Mikuláši. Dobré je, že hoci boli menšie problémy, všetci sú zdravotne v poriadku,“ povedal vo štvrtok slovenským novinárom športový riaditeľ slalomárov Lukáš Giertl.

Kvalifikačné normy sú tvrdé, no spravodlivé. „Samozrejme, na olympiádu sa môže dostať iba najlepší. Všetci majú rovnaké podmienky a dúfam, že to prebehne v duchu fair play. Myslím si, že je to najspravodlivejšie riešenie, vždy je lepšie, keď sa rozhodne na pretekoch a nie od stola,“ dodal Giertl.

S modelom kvalifikácie súhlasí aj Soňa Stanovská, ktorá vôbec prvýkrát zabojuje o nomináciu na OH. „V porovnaní s inými odvetviami je najlepší. Rozprávala som sa o tom aj s inými športovcami.“

Aj pre ňu je Tokio priorita, nárast tlaku nepociťuje.

„Celú sezónu som mala viac-menej prípravné preteky, pretože som si povedala, že radšej pôjdem na olympiádu ako majstrovstvá sveta. Zatiaľ som uvoľnená, takže uvidíme, ako to vyjde. Myslím si, rozhodujúca bude psychika, nielen u mňa, ale aj u ostatných,“ uviedla Stanovská.

Na rozdiel od kolegýň sa predstaví iba v C1. V Tokiu budú mať kanoistky celkovú premiéru, keď po OH 2016 nahradili v programe mužské deblkanoe. „V kajaku nemôžem byť, pretože som v nominácii obsadila až tretie miesto, keďže Jana Dukátová bola prednominovaná,“ vysvetlila Stanovská.

#vodný slalom #Soňa Stanovská #Čunovo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku