Doping na Slovensku? Vlhová a Fialková dostali napomenutie

11.04.2019 14:26
Petra Vlhová
Petra Vlhová. Autor: ,

Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (ADA SR) vykonala v roku 2018 vyše 400 odberov biologického materiálu a spomedzi slovenských športovcov navštívili dopingoví komisári najčastejšie cyklistu Petra Sagana a biatlonistku Anastasiu Kuzminovú.

Vyplýva to z výročnej správy ADA SR. Pod autoritou agentúry vykonali dopingoví komisári odbery z 318 vzoriek moču, z čoho bolo 154 súťažných a 164 mimosúťažných. Športovcom odobrali ďalších 114 vzoriek krvi. Zo spomenutého počtu si 14 vzoriek moču vyžiadalo dodatočnú analýzu na potvrdenie steroidného profilu (SPC).

"Oproti roku 2017 ADA SR zvýšila počty odobratých krvných vzoriek až päťnásobne. Keby sme mali hovoriť o konkrétnych číslach, počet sa zvýšil z 22 na 114,“ povedala riaditeľka ADA SR Žaneta Csáderová a pokračovala:

„Počet odberov moču sa medziročne zvýšil o 8 aj vďaka spolupráci s národnými športovými zväzmi. Znížením počtu športovcov v národnom registri pre testovanie agentúra zároveň znížila počet mimosúťažných odberov, čo sa odzrkadlilo na navýšení počtu súťažných odberov.“

Peter Sagan.
Peter Sagan. Autor: SITA/AP, Virginia Mayo

Sagana testovali 26-krát

Najčastejšie testovaným slovenským športovcom bol v roku 2018 trojnásobný majster sveta v cyklistike Peter Sagan. Dopingoví komisári ho navštívili spolu 26-krát, pričom 20 kontrol bolo súťažných a 6 mimosúťažných.

Medzi športovkyňami vedie biatlonistka Anastasia Kuzminová. V roku 2018 absolvovala o 80 percent dopingových kontrol viac ako rok predtým – odovzdala 18 vzoriek, z čoho bolo 8 súťažných a 10 mimo pretekov. Kuzminová oceňuje, že ADA SR kladie dôraz aj na konzultačnú činnosť a športovcom je neustále k dispozícii.

"Využila som to mnohokrát a som za to veľmi vďačná. Nie vždy máte na sústredeniach alebo pretekoch počas sezóny k dispozícii lekára. Vždy, keď som potrebovala, boli mi k dispozícii cez telefón, správy či email. Pre športovca je to naozaj výnimočná možnosť uistiť sa, že je všetko v poriadku. Do zoznamu zakázaných látok totiž stále pribúdajú nové a nové preparáty,“ uviedla Kuzminová.

Trojnásobná olympijská víťazka a úradujúca majsterka sveta v rýchlostných pretekoch len nedávno ukončila individuálnu kariéru a pripustila ešte pokračovanie v súťažiach tímov. Aj naďalej chce pokračovať v spolupráci s ADA SR, najmä pri osvete medzi mladými športovcami.

"Som veľmi rada, že môžem byť vzorom pre začínajúcich športovcov. Sama veľmi dobre viem, aké je to byť na začiatku cesty a postupne kráčať k vrcholu kariéry. Navyše je mimoriadne dôležité ísť správnou cestou. Aj to je jeden z dôvodov, prečo agentúre rada pomôžem,“ doplnila Kuzminová.

Časté dopingové kontroly má za sebou aj iná elitná slovenská biatlonistka Paulína Fialková. Dopingoví komisári ju v roku 2018 navštívili osemkrát. "Nedávno sa mi stalo, že ma dopingoví komisári nezastihli. Do systému som síce uviedla miesto, no zabudla som tam napísať konkrétnu adresu hotela. Bolo to len raz a z nedbanlivosti,“ priznáva Fialková.

Paulína Fialková.
Paulína Fialková. Autor: SITA/AP, Petr David Josek

Vlhová: Zabudla som

V podobnej situácii sa ocitla aj úradujúca majsterka sveta v obrovskom slalome v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová. "Takisto sa mi stalo, že som na to zabudla. Nedávno ma komisári nezastihli doma a dostala som napomenutie,“ priznala Vlhová a jedným dychom dodala:

„Musím však povedať, že moje skúsenosti s antidopingovými komisármi boli vždy dobré. Nestalo sa mi, že by som mala voči ich práci výhrady alebo by som bola nespokojná.“

Spomedzi individuálnych športov vykonala ADA SR v roku 2018 najviac odberov v atletike: 43, nasledujú rýchlostná kanoistika s počtom 29 odberov a kulturistika s 24 odbermi. Medzi kolektívnymi športmi vedie hokej s počtom odberov 19 pred hádzanou 18 a basketbalom 17.

V roku 2018 vykonala agentúra odbery biologického materiálu na základe vlastných plánov, ktoré korelovali s nariadeniami Svetovej antidopingovej agentúry a technickou normou TDSSA. Zároveň bola agentúra plne súčinná v oblasti národnej a medzinárodnej spolupráce, čo zahŕňa najmä prípravu dopingových kontrol či vykonanie odberov na športových podujatiach európskeho a svetového významu.

"V roku 2018 ukončila agentúra deväť prípadov porušení antidopingových pravidiel športovcom. Osem z nich sa týkalo športovcov registrovaných v Slovenskej asociácie fitnes, kulturistiky a silového trojboja. Jeden prípad porušenia antidopingových pravidiel sme zaznamenali na podujatí Slovenskej asociácie naturálnej kulturistiky. Všetky prípady už boli uzavreté,“ prezradil lekár a dopingový komisár Ľubomír Gulán.

VIDEO: Pozrite si, ako pre TV Pravda zhodnotili úspešnú kariéru Anastasie Kuzminovej slovenské športové osobnosti:

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Peter Sagan #doping #Petra Vlhová #Anastasia Kuzminová #Paulína Fialková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku