Ovplyvňovanie duelov, chaos pri voľbách i heroín. Hrozí koniec boxu na olympiáde?

30.11.2018 12:40
Box, olympiáda, ilustračná
Ilustračná snímka. Autor: ,

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zastavil prípravy na boxerské súťaže na OH 2020 v Tokiu a nariadil dôkladné vyšetrenie fungovania Medzinárodnej boxerskej asociácie (AIBA).

Ako informovala agentúra AFP, exekutíva MOV v piatok „zmrazila plánovanie olympijského boxerského turnaja v Tokiu 2020“. Rozhodla sa tak po rozhovoroch v japonskej metropole.

„Vyšetrovanie môže viesť až k tomu, že MOV prestane uznávať AIBA ako strešnú boxerskú organizáciu,“ uviedol MOV, ktorá má vážne výhrady voči fungovaniu

AIBA. Zároveň však dodal, že „urobí všetko pre to, aby ochránil športovcov a zabezpečil, aby sa boxerské súťaže na OH v Tokiu konali bez ohľadu na prijaté opatrenia“.

Olympijská budúcnosť boxu zostáva po tomto kroku naďalej otázna. Spochybňuje ju nejasné financovanie, rozhodovanie a kontroverzný líder hnutia. AIBA si nedávno zvolilo za prezidenta Uzbeka Gafura Rachimova, stalo sa tak napriek tomu, že MOV varoval pred touto voľbou.

Prezident AIBA Gafur Rachimov.
Prezident AIBA Gafur Rachimov. Autor: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Rachimov je totiž údajne na zozname najväčších uzbeckých kriminálnikov, okrem iného sa mal podieľať na pašovaní heroínu. Rachimov všetky obvinenia popiera. Navyše, aj samotná voľba prezidenta sa nezaobišla bez problémov, zlyhalo elektronické zariadenie a hlasovať sa muselo klasickou formou – označením výberu na papieri.

Povesť boxu utrpela už na olympiáde v Riu de Janeiro, keď AIBA suspendovala 36 funkcionárov a rozhodcov obvinených z ovplyvňovania zápasov. Organizácia týmto krokom zareagovala na viaceré kontroverzné rozhodnutia rozhodcov na OH 2016.

#Tokio 2020 #MOV #Gafur Rachimov #box #AIBA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

18,99
Hnedý flower pot "S" červené ruže

Hnedý flower pot "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk