Phelps priznal, že mal samovražedné sklony: Zachrániť život je viac ako medaily

18.08.2018 11:14
michael phelps, plávanie
Michael Phelps na OH v Riu 2016. Autor: ,

Najúspešnejší olympionik všetkých čias Michael Phelps naďalej bojuje s depresiami. Bývalý americký plavec v rozhovore pre televíznu stanicu CNN prezradil, že je rád, že ešte žije a chce pomáhať ostatným ľuďom s podobnými psychickými poruchami.

„Chcel by som niekomu zachrániť život, ak budem môcť. Pre mňa to je dôležitejšie ako zlaté medaily,“ povedal Phelps. Dvadsaťtrinásobný zlatý medailista z OH už v roku 2014 prvýkrát verejne prehovoril o svojich psychických problémoch a neskôr priznal, že mal samovražedné sklony.

Depresie sú stále súčasťou jeho života, ale aj s pomocou rodiny a terapeutov sa mu darí s nimi bojovať. „Pred dvoma-troma týždňami som mal znova dosť desivé depresívne obdobie. Je to niečo, čo ma bude sprevádzať počas celého života,“ priznal 33-ročný Phelps.

Michael Phelps s manželkou Nicole a synom...
Michael Phelps s manželkou Nicole a synom Boomerom Robertom. Autor: Reuters, DANNY MOLOSHOK

Psychicky na dne bol už po OH 2012 v Londýne a oznámil koniec kariéry. Do bazéna sa ale vrátil a definitívne skončil až po OH 2016 v Riu de Janeiro. O prípadnom štarte v Tokiu 2020 nerozmýšľa.

Pre CNN zopakoval, že boli obdobia, keď nechcel žiť. „V bazéne som dokázal robiť neuveriteľné veci, ale mimo neho som sa trápil.“ Dlho odmietal vyhľadať pomoc a terapeuta nechcel navštíviť.

„Ale raz som to urobil a cítil som sa hneď lepšie. Veľa som sa potom o sebe naučil. Veci, čo som predtým nevedel,“ dodal Phelps, ktorý je ženatý a má dve deti. „Moja žena je pre mňa všetkým a pomáha mi prejsť každodenným životom. Bez nej by som nebol tým, čím som.“

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plávanie #Michael Phelps
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku