ME: Slovenská K4 na päťstovke šiesta, Gelle s Botekom na medailu nesiahli

Slovenský štvorkajak v zložení Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka obsadil 6. miesto v nedeľňajšom predpoludňajšom A-finále na 500 metrov na majstrovstvách Európy v rýcnlostnej kanoistike v srbskom Belehrade.

10.06.2018 11:13 , aktualizované: 13:31

Po hladkom postupe z 2. priečky v piatkovej II. rozjazde Slováci v K4 na olympijskej päťstovke napokon nevystúpili na medailový stupienok a časom 1:21,376 min uzatvárali elitný poltucet. Na bronz maďarského kvarteta im chýbalo 1,437 sekundy.

Zo zisku zlata sa tešili Španieli Saul Craviotto, Cristian Toro, Marcus Walz, Rodrigo Germade, ktorí o 14 tisícin zdolali nemeckú posádku.

O víťazovi rozhodol až cieľový fotofiniš. Slováci sa od začiatku držali v druhej polovici štartového poľa, za Španielmi zaostali takmer o tri sekundy.

Gelle s Botekom na medailu nesiahli

Slovenský dvojkajak v zostave Peter Gelle, Adam Botek finišoval v A-finále na 500 m šiesty. Víťazi podujatia Svetového pohára v Duisburgu mali pomalší štart a hoci v druhej polovici trate zrýchlili, už sa im nepodarilo prepracovať na medailové priečky.

Adam Botek (vľavo) s Petrom Gellem v Trenčíne. Foto: Peter Stolárik
Adam Botek, Peter Gelle Adam Botek (vľavo) s Petrom Gellem v Trenčíne.

Zlato ukoristili Maďari Milán Mozgi, Tamás Somorácz, ktorí v závere odrazili nápor Španielov Walza s Germadem.

Športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla očakával od štvorkajaka i dvojkajaka lepšie umiestnenie. „Dúfali sme, že jedna z týchto lodí získa medailu, no nevyšlo to. Chalani mali počas uplynulého mesiaca náročný program. Absolvovali podujatia Svetového pohára v Szegede i Duisburgu a na ME v Belehrade sa u nich prejavila únava. Možno mali pred šampionátom absolvovať nejaký vylaďovací tréning. Musíme popracovať na tom, aby na augustových MS v Montemore boli tie výsledky lepšie. Gelle s Botekom mali rovnako ako vo finále tisícky pomalší štart a počas celej trate boli zabrzdení, nechytili správny záber. Veľmi dobrý výkon podala Ivana Mládková. Siedme miesto v olympijskej disciplíne v nabitej konkurencii je cenné,“ povedal pre TASR Petrla.

Mládková siedma a ôsma

V K1 žien na 500 metrov si Ivana Mládková vybojovala 7. miesto. Dvojnásobná finalistka z vlaňajších majstrovstiev sveta v českých Račiciach sa v srbskej metropole prebojovala v piatok z I. rozjazdy ako aj II. semifinále do nedeľňajšieho A-finále kajakárok z tretej pozície, medaila však v kvalitnej konkurencii bola privysoko.

Mládková zaostala za bronzovou Poľkou Annou Pulawskou o 1,707 sekundy, zlato získala favorizovaná Maďarka Danuta Kozáková. Aj v ženskej C2 sa tešili Maďarky, uspela dvojica Virág Ballová, Kincsö Takácsová, v K2 zvíťazili Francúzky Manon Hostensová a Sarah Guyotová.

Mládková popoludní obsadila v A-finále K1 na 200 m na ME ôsme miesto. Zo zisku zlata sa tešila favorizovaná trojnásobná vicemajsterka sveta Poľka Marta Walczykiewiczová.

Česko s dvojitým úlovkom

Kanoista Matej Rusnák obsadil na ME 2018 v Belehrade konečné 13. miesto v disciplíne C1 na 500 metrov. V nedeľňajšom B-finále dopádloval do cieľa štvrtý, s odstupom 3,025 sekundy na Bulhara Angela Kodinova. Na kilometrovej trati skončil Rusnák v sobotu na 12. priečke.

Zlatú medailu v tejto disciplíne si na 500 m vybojoval Martin Fuksa z Česka, ktorý triumfoval v sobotu aj na dvojnásobnej trati. Jeho krajan, kajakár Jozef Dostál, zvíťazil v K1 na 500 metrov. V C2 nechali Rumuni Leonid Carp a Victor Mihalachi za sebou všetkých súperov v belehradskom finále a radovali sa z prvenstva.

ME v rýchlostnej kanoistike v srbskom Belehrade – výsledky Slovákov:

• 1000 m, K4 mužov, finále: 1. Bielorusko 2:48,841, 2. Slovensko (Baláž, Jakubík, Fraňa, Linka) 2:49,491, 3. Španielsko 2:49,701
  • K2 mužov – A-finále: 1. Tomičevič, Zorič (Srb.) 3:04,940, … 4. Gelle, Botek (SR) 3:06,840
  • C1 mužov, B-finále: 3. (celkovo 12.) Rusnák (SR) 3:53,170
  • K1 mužov – B-finále: 9. (18.) Michálek (SR) 3:43,383
  • 500 m K4 muži, finále: 1. Španielsko 1:18,559 min, …6. Slovensko (Vlček, Zalka, Tarr, Linka) 1:21,376
  • K2 muži, finále: 1. Mozgi, Somorácz (Maď.) 1:27,500, …6. Gelle, Botek 1:29,085
  • K1 ženy, finále: 1. Kozáková (Maď.) 1:47,742, …7. Mládková (SR) 1:52,225
  • C1 muži, finále: 1. Fuksa (ČR) 1:47,404, B-finále: 4. (13.) Rusnák (SR) 1:54,290