Olympijské nadšenie tlmia silné politické obavy. Budú športovci v bezpečí?

02.01.2018 14:44
Pjongčang 2018, olympijský štadión
Olympijský štadión v Pjongčangu. Autor: ,

Valné zhromaždenie OSN zohráva svoju úlohu, pokiaľ ide o riešenie konfliktu so Severnou Kóreou v súvislosti v blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami v juhokórejskom Pjongčangu.

Ako vysvetlil predseda 72. VZ OSN Miroslav Lajčák v rozhovore pre agentúru SITA, vo Valnom zhromaždení schválili v novembri rezolúciu o olympijskom prímerí, v ktorej štáty vyzvali na to, aby obdobie hier bolo rešpektované všetkými ako obdobie mieru tak, ako to bola tradícia v starovekých hrách.

„Komunikujeme so zainteresovanými stranami, ja osobne som v tomto kontexte komunikoval aj so Severnou Kóreou. Mal som aj verejné vyjadrenia, v ktorých som vyzval k širokej účasti na týchto hrách a tiež k tomu, aby bol rešpektovaný mier. Myslím si, že Valné zhromaždenie tu zohráva svoju úlohu,“ povedal Lajčák. Šéf VZ OSN sa na otvorení hier zúčastní.

V polovici novembra schválilo VZ OSN uznesenie vyzývajúce všetky krajiny, aby zastavili nepriateľské akcie a dodržiavali prímerie počas nadchádzajúcich zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Hry sa konajú od 9. do 25. februára 2018, uznesenie sa vzťahuje aj na nasledujúcu paralympiádu.

Zvyšujúce sa politické napätie na kórejskom polostrove vyvoláva otázky o bezpečnosti športovcov. Napríklad veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haley spochybnila účasť amerických športovcov na hrách s prihliadnutím na napätú situáciu v regióne.

Ešte pred tým, v septembri francúzska ministerka pre šport Laura Flessel-Colovic vyhlásila, že francúzsky olympijský tím bude bojkotovať hry, pokiaľ nebude zaručená bezpečnosť v Južnej Kórei.

#Miroslav Lajčák #organizácia spojených národov #Pjongčang 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

49,99
Flower box čierna kocka "L" žlté ruže

Flower box čierna kocka "L" žlté ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk