S najväčším rozdielom v histórii. Sagan vyhral anketu Športovec roka

, 22.12.2017 21:56
Peter Sagan
Peter Sagan na prezentácii tímu BORA-Hansgrohe. Autor: ,

Cyklista Peter Sagan a miešané družstvo v zjazdovom lyžovaní v zložení Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Matej Falat, Andreas Žampa sa stali víťazmi 25. ročníka tradičnej slovenskej ankety Športovec roka. Meno trojnásobného majstra sveta v cestných pretekoch jednotlivcov sa objavilo na všetkých 133 hlasovacích lístkoch, z toho 129-krát na prvom mieste.

Sagan nadviazal na triumfy z rokov 2013 a 2015. V ankete Klubu športových redaktorov SSN, ktorá priamo nadväzuje na niekdajšiu československú anketu s tradíciou už od roku 1959, tento raz zvíťazil s historicky rekordným ziskom 1324 bodov pred Vlhovou a Velez-Zuzulovou. Výsledky ankety slávnostne vyhlásili v činohernej sále nového Slovenského národného divadla v Bratislave. V kategórii kolektívov bol súboj o víťazstvo oveľa tesnejší.

Miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní, ktoré získalo striebro na MS v St. Moritzi, len o 13 bodov predstihlo tím futbalistov SR do 21 rokov. Tretia skončila vodnoslalomárska hliadka 3×C1 v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš.

Sagan sa tretím víťazstvom v ankete zaradil za šesťnásobnú najúspešnejšiu športovkyňu Slovenska, plavkyňu Martinu Moravcovú (1993, 1995, 1998, 2000, 2001 a 2003) a za štvornásobného víťaza Martikána (1996, 1997, 2007 a 2008). Odpútal sa od dvojnásobných víťazov ankety, vodných slalomárov Petra a Pavla Hochschornerovcov (2009 a 2011) a biatlonistky Anastasie Kuzminovej (2010 a 2014).

Športovec roka 2017 - infografika.
Športovec roka 2017 - infografika.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Pravda.sk

Sagan sa na slávnostnom ceremoniáli nezúčastnil, zastúpil ho jeho otec Ľubomír. „Obaja sme spokojní a máme obrovskú radosť. Tešíme sa takisto aj z malého prírastku. Peter ďakuje za hlasy a ospravedlnil sa, že bude pri rodine, tak sem poslal mňa. Peťo bude tráviť sviatky v Monaku, Katka tam má rodinu a ja budem pri večeri s Jurkom v Žiline. Bola to úspešná sezóna. Som rád, že vyhral titul majstra sveta. Hneď po tom, ako ho vyradili z Tour de France, som povedal, že to tak bude. Som rád, že teraz už aj očistili jeho meno. Stále som hovorili, že na tom nemal žiadnu vinu a som spokojný, že sa to aj potvrdilo,“ povedal.

Sagan sa fanúšikom prihovoril na svojom facebookovom profile: „Športovec roka a Zlatý pedál bez pochyby na Slovensku patria medzi najvýznamnejšie udalosti v športovom svete, pretože sú poctou pre najlepších športovcov, ktorí reprezentujú vo svete našu krajinu. Vždy som sa na týchto galavečeroch rád zúčastnil a stretol s kolegami z iných oblastí športu. Ako však určite všetci viete, tento rok bol pre mňa a Katku po súkromnej stránke naozaj špeciálny, pretože sme dostali od života ten najkrajší darček, nášho syna Marlona.“

„Veľmi sa z neho tešíme a užívame si každú chvíľku, keď môžeme byť všetci traja spolu. Život profesionálneho cyklistu je v mnohých ohľadoch špecifický, a to najmä kvôli neustálemu cestovaniu. Počas sviatkov by som chcel stráviť s Marlonom a s Katkou čo najviac času, pretože tieto momenty sú pre mňa naozaj vzácne. Verím, že moji fanúšikovia vedia ako veľmi si ich vážim a som naozaj vďačný za ich priazeň a podporu. Dúfam preto, že pochopia moje dôvody, prečo som sa takto rozhodol. Všetkým nominovaným prajem veľa šťastia a nepochybujem, že víťazi budú náležite a hrdo reprezentovať všetkých športovcov i športovkyne Slovenska,“ napísal. Sagan získal aj Cenu fanúšikov s sms-kovom hlasovaní.

Štvrté miesto medzi jednotlivcami obsadil atletický objav roka šprintér Ján Volko, piate semifinalistka tenisového Wimbledonu Magdaléna Rybáriková, šieste futbalista Marek Hamšík, siedme vodný slalomár Slafkovský, ôsme horolezec Peter Hámor, deviate dvojica kajakárov na hladkej vode Peter Gelle, Adam Botek a na desiatom skončili deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci.
Mimoriadnou cenou ocenili organizátori Kuzminovú, ktorá dosiahla výborné výsledky v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára až po uzávierke ankety Športovec roka 2017. Tá bola 5. decembra. Titul Paralympionička roka získala zrakovo znevýhodnená zjazdárka Henrieta Farkašová.

Za Športovú legendu vyhlásili olympijského víťaza v chôdzi na 20 km zo Soulu 1988 Jozefa Pribilinca. Stal sa v poradí ôsmym laureátom po boxerovi Jánovi Zacharovi (2010), hokejistovi Jozefovi Golonkovi (2011), futbalistovi Jozefovi Adamcovi (2012), hádzanárovi Antonovi Frolovi (2013), atlétke Eve Šuranovej (2014), krasokorčuliarovi Karolovi Divínovi (2015) a športovej gymnastke Marianne Krajčírovej-Némethovej (2016).

Sagan na MS v nórskom Bergene v pretekoch s hromadným štartom ako vôbec prvý cyklista v histórii triumfoval po tretí raz za sebou. Vo svetovom rebríčku UCI 2017 skončil tretí a v rebríčku UCI World Tour štvrtý. S 12 triumfami prekročil hranicu 100 profesionálnych víťazstiev. Vyhral jednu etapu na Tour de France, dve na Tirreno-Adriatico, jednu na Okolo Kalifornie, dve na Okolo Švajčiarska, jednu na Okolo Poľska, dve na Binck Bank Tour. Bol prvý na pretekoch Kuurne – Brusel – Kuurne aj na GP Quebecu, druhý skončil na klasikách Miláno – San Remo a Omloop Het Nieuwsblad, tretí na Gent-Wewelgem.

Vlhová sa na MS v St. Moritzi štyrmi víťaznými jazdami významne pričinila o senzačné striebro slovenského miešaného tímu a aj individuálne dosiahla najlepšie výsledky Slovákov v histórii MS – 4. miesto v slalome a 8. v obrovskom slalome. V seriáli Svetového pohára celkove obsadila 10. miesto. Vyhrala finálový slalom SP v americkom Aspene, bola druhá v Záhrebe a tretia v Levi. Vynikajúco vstúpila do sezóny 2017/18, keď vyhrala úvodný slalom SP v Levi, v ďalšom v Killingtone skončila druhá rovnako ako v paralelnom slalome v Courcheveli.

Velez-Zuzulová sa v sezóne 2016/17 prebojovala na stupeň víťaziek v piatich slalomoch. Triumfovala v Záhrebe, v Killingtone, Sestriere a v Semmeringu skončila druhá rovnako ako v paralelnom slalome v Štokholme. V celkovej klasifikácii slalomu v SP skončila druhá za fenomenálnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou, v konečnom poradí celého SP jedenásta. Na svetovom šampionáte v St. Moritzi v súťaži miešaných družstiev vyhrala všetky štyri svoje jazdy a mala veľký podiel na zisku striebra.

Hlasy aktérov

Pavel Hapal, tréner futbalistov do 21 rokov, 2. v kategórii kolektívov: „Aj keď nám posledné tri kvalifikačné zápasy nevyšli, celkovo musíme tento rok hodnotiť veľmi pozitívne. Chlapci odvádzali vynikajúcu prácu a odmenení boli hlavne fanúšikmi, ktorí sa za nimi vydali na majstrovstvá Európy. Myslím si, že sme urobili aj nejaký rekord v počte fanúšikov, ktorí vycestovali za mužstvom. Bola to nádhera.“

Jozef Pribilinec, olympijský víťaz v chôdzi z OH 1988 v Soule a laureát ceny pre športovú legendu: „Nie som zberateľ titulov, ocenení, čestných uznaní. Mám toho doma plnú povalu. Nechcem tým povedať, že si to nevážim, to vôbec nie. Chcem tým povedať, že keby som sa lepšie rozhliadol po osobnostiach, tak legiend by som našiel tak veľmi veľa. Beriem to tak, že padni komu padni. Je to ale druh pocty, na ktorý sú hrdí moji blízki a to mi robí radosť. Je to určitá stopa, ktorá po mne ostane. Z tohto uhla pohľadu je to prijemný zážitok.“

Ladislav Škantár, vodný slalom, 10. v kategórii jednotlivcov: „Priznám, že keď som čítal článok s prvou desiatkou, bol som šokovaný. Nečakal som, že sa umiestnime v prvej desiatke. Veľmi ma to potešilo. Boli roky, keď som to očakával a teraz som to nečakal. Sme veľmi radi, že zase môžeme byť vo finálovej desiatke a medzi elitou športovcov. Sezóna bola špecifická v tom, že bola poolympijská. Za hlavný cieľ sme si dali MS. Trošku ťažšie sa nám rozbiehalo, začiatok bol ťažší, výsledky neboli také, aké sme si predstavovali. Ale druhá polovica sezóny, keď sa nám podarilo vyhrať 4. kolo SP, naznačovala, že forma stúpa. Na MS sme sa cítili veľmi dobre a ukázali sme, že sa vieme koncentrovať na významné preteky.“

Peter Škantár, vodný slalom, 10. v kategórii jednotlivcov: „Je to super pocit. Nečakali sme to, ale sme veľmi šťastní, že sme sa opäť ocitli v elitnej desiatke a uvidíme, ako vysoko budeme. Spolupracuje sa nám dobre, sedíme v lodi už 25 rokov. Je to výborne od začiatku až do teraz.“

Petra Vlhová, zjazdové lyžovanie, 2. v kategórii jednotlivcov a členka víťazného kolektívu: „Som šťastná, že vôbec môžem byť v Top 10 ankety a som šťastná, že som na druhom mieste. Ale aj keby som bola piata, šiesta bola by som rada, že som tam. Ďakujem novinárom za všetky hlasy, a že mi prejavili takúto vďaku. Myslím si, že je dobré všeobecne pre slovenské lyžovanie, že v Top 3 sú dve lyžiarky. Som šťastná, že sme obe tam a vážim si to. Keď sme vyhrali súťaž miešaných družstiev boli to pekné momenty a veľká vec pre Slovensko. Som rada, že som mohla byť v tom tíme, a že mám prvú medaily z MS. Som rada, že máme toľko športovcov, ktorí dosahujú dobré výsledky vo svete a dokazujú, že aj Slovensko je silné.“

Veronika Velez Zuzulová, zjazdové lyžovanie, 3. v kategórii jednotlivcov a členka víťazného kolektívu: „Ja v anketách nikdy nemám nejaké ciele, pretože o tom rozhodujú ľudia a niektorým som sympatickejšia ako iným. Tak to aj beriem. Ale vždy to poteší. Ak by to nevyhral Peter Sagan, tak by som tú anketu už asi nesledovala. Fanúšikom želám, aby prežili sviatky v pohode, s láskou a hlavne v zdraví.“

Michal Martikán, vodný slalomár, člen hliadky 3×C1, tretí v ankete o najlepší kolektív: „Po dlhšom čase sa mi podarilo získať medailu na ME aj MS. Sezónu preto hodnotím úspešne, aj keď som videl rezervy. Účasť v ankete si veľmi cením.“

Výsledky ankety KŠR SSN Športovec roka 2017

JEDNOTLIVCI
1. Peter Sagan, cestná cyklistika 1324 b (129–2–2) 133×
2. Petra Vlhová, zjazdové lyžovanie 975 (2–52–26) 128×
3. Veronika Velez Zuzulová, zjazdové lyžovanie 819 (0–21–29) 120×
4. Ján Volko, atletika 745 (0–24–18) 122×
5. Magdaléna Rybáriková, tenis 735 (0–11–22) 121×
6. Marek Hamšík, futbal 526 (0–9–8) 99×
7. Alexander Slafkovský, vodný slalom 491 (1–9–9) 99×
8. Peter Hámor, horolezectvo 269 (1–2–5) 69×
9. Peter Gelle, Adam Botek, rýchlostná kanoistika 204 (0–1–4) 52×
10. Ladislav a Peter Škantárovci, vodný slalom 165 (0–0–1) 45×
11. Jana Dukátová, vodný slalom 127 () 35×
12. Milan Škriniar, futbal 123 (0–0–2) 27×
13. Zuzana Rehák Štefečeková, športová streľba 118 (0–0–3) 37×
14. Matej Beňuš, vodný slalom 115 (0–1–1) 29×
15. Michal Martikán, vodný slalom 103 (0–0–2) 34×
16. Jozef Metelka, para-cyklistika 83 () 22×
17. Henrieta Farkašová, zjazdové lyžovanie zrakovo znevýhod. 70 (0–0–1) 22×
18. Richard Varga, triatlon/aquatlon 44 () 16×
19. Boris Makojev, zápasenie voľným štýlom 40 () 14×
20. Paulína Fialková, biatlon 37 () 13×
21. Veronika Vadovičová, para-športová streľba 29 (0–1–0) 9×
22. Stanislav Petrík, hokejbal 24 () 9×
23. Stanislav Lobotka, futbal 18 () 6×
24. Adam Nemec, futbal 14 () 6×
25. Richard Nagy, plávanie 12 () 8×
26. Vladimír Moravčík, kickbox 11 () 3×
. Klaudia Medlová, snoubording 11 () 6×
28. Ján Riapoš, Martin Ludrovský, para-stolný tenis 9 () 4×
29. Zuzana Jusková, diaľkové plávanie 8 () 7×
. Monika Chochlíková, kickbox 8 () 2×
31. Matej Poliak, džudo 7 () 5×
32. Michaela Pavleová, fitnes 5 () 3×
. Michal Zaukolec, kulturistika 5 () 2×
34. Ivana Horná, silový trojboj 3 () 3×
. Jakub Grigar, vodný slalom 3 () 2×
. Tomáš Tatar, ľadový hokej 3 () 1×
. Alena Procházková, beh na kolieskových lyžiach 3 () 1×
. Anastasia Kuzminová, biatlon 3 () 1×
. Michal Sabovčík, horolezectvo 3 () 1×
40. Danka Barteková, športová streľba 2 () 1×
. Zuzana Žirková, basketbal 2 () 2×
. Roman Volák, freestyle karate 2 () 1×
. Marko Mirgorodský, vodný slalom 2 () 1×
. Tomáš Deák, MMA zápasenie 2 () 2×
. Richard Pánik, ľadový hokej 2 () 1×
46. Hubert Andrzej Olejnik, športová streľba 1 () 1×
. Ingrid Suchánková, karate 1 () 1×
. Adrián Babič, deaflympionik 1 () 1×
. Martin Vaculík, motorizmus – plochá dráha 1 () 1×
. Miroslav Konôpka, automobilizmus 1 () 1×
. Ľubomír Pištej, stolný tenis 1 () 1×

KOLEKTÍVY
1. Miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní 228 (44–39–18) 101×
2. Mužstvo futbalistov SR do 21 rokov 215 (44–29–25) 98×
3. Hliadka mužov 3×C1 vo vodnom slalome 107 (15–22–18) 55×
4. Mužstvo hokejbalistov Slovenska 96 (11–16–31) 58×
5. Mužstvo futbalistov Slovenska A-tím 80 (16–8–16) 40×
6. Štvorkajak Slovenska na 500 m a 1000 m 41 (3–11–10) 24×
7. Družstvo strelkýň SR na trap 15 (0–6–3) 9×
8. Družstvo basketbalistiek Slovenska 12 (0–2–8) 10×
9. Mužstvo hokejistov Slovenska do 18 rokov 1 (0–0–1) 1×
. Mužstvo hokejistov HC'05 iClinic Banská Bystrica 1 (0–0–1) 1×
. Miešaná štafeta SR v letnom biatlone 1 (0–0–1) 1×
. Mužstvo futbalistov MŠK Žilina 1 (0–0–1) 1×

#Veronika Velez-Zuzulová #Športovec roka 2017 #Petra Vlhová #Peter Sagan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
35,99
Lady zelená orchidea

Lady zelená orchidea

29,99
Kytica pre dievčatko

Kytica pre dievčatko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk